Armenian Code Academy կրթական հարթակի (ACA) նոր նախաձեռնության շրջանակում Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 300 մարդ հնարավորություն կունենա անվճար սովորել ՏՏ նոր մասնագիտություն՝ ծրագրավորման լեզուներ, դիզայն, տվյալների վերլուծություն և այլն։
ACA-ի գործադիր տնօրեն Անահիտ Սարգսյանը լրագրողներին ասաց, որ սեպտեմբերի վերջին հարթակը 50 կրթաթոշակ էր հատկացրել բռնի տեղահանված հայրենակիցների համար, որպեսզի նրանց հնարավորություն տալ նոր մասնագիտություն սովորել և աշխատանք գտնել ՏՏ ոլորտում։ Սակայն շատ արագ պարզվեց, որ 50-ը շատ քիչ է. ընդամենը մի քանի օրվա ընթացքում ավելի քան 200 մարդ դիմեց ընկերությանը կրթաթոշակ ստանալու և վերապատրաստում անցնելու համար։ Եվ այդ ժամանակ որոշվեց դիմել այլ ընկերություններից գործընկերներին, որպեսզի նրանք ևս օգնեն ֆինանսավորելու էլ ավելի շատ մարդկանց վերապատրաստումը։
«Եթե մեր հայրենակիցներին լավ կրթություն տանք, նրանց համար ավելի հեշտ կլինի մտնել շուկա, սկսել աշխատել, սեփական եկամուտն ստանալ: Դա նրանց համար նոր հնարավորություններ կբացի, կօգնի նրանց սոցիալականացմանը և կօգնի ավելի արագ դուրս գալ սթրեսային վիճակից: Մյուս կողմից՝ սա օգնություն է պետությանը, քանի որ որոշակի թվով մարդիկ ավելի արագ են ոտքի կանգնելու»,- նշել է Սարգսյանը։
Ի՞նչ է հնարավոր է սովորել ծրագրի շրջանակում և որքանո՞վ է այն արդի
Ծրագրի շրջանակում Արցախից բռնի տեղահանվածները կկարողանան ACA-ում սովորել ծրագրավորման լեզուներ, թեստավորում (QA), թվային մարքեթինգ, դիզայնի տարբեր ոլորտներ և շատ ավելին: Թրեյնինգի հիմնական առանձնահատկությունն այն է, որ ընդամենը մի քանի ամսից հնարավոր կլինի սովորել նոր մասնագիտություն, որն այսօր բավականին պահանջված է։
ACA-ի հիմնադիր տնօրեն Նարեկ Ասլիկյանը, պատասխանելով ՏՏ ոլորտում շարունակվող ճգնաժամի ֆոնին այս մասնագիտությունների պահանջարկի վերաբերյալ NEWS.am Tech-ի հարցին, ասաց, որ դրանք մասնագիտություններ են, որոնցով մարդիկ կկարողանան աշխատել ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև առցանց՝ ընկերությունների համար աշխարհի ցանկացած կետում: Ավելին, ՏՏ ոլորտում իրավիճակը, ըստ նրա, արդեն բարելավվում է, և նախորդ տարիների ու ամիսների նման լայնածավալ կրճատումներ այլևս չկան։
Ծրագրին կարող են մասնակցել բոլոր ցանկացողները՝ տարիքային սահմանափակումներ չկան, սակայն անհրաժեշտ կլինի հանձնել որոշ քննություններ, ինչպես դա անում են հարթակի բոլոր ապագա ուսանողները՝ պարզելու համար, թե դիմորդներն ունե՞ն հիմնական գիտելիքներն ու հմտությունները իրենց ընտրածն ուսումնասիրելու համար: Նախաձեռնությանը և կրթական հիմնադրամներին արդեն միացել է ինը ընկերություն, սակայն մոտ ապագայում հնարավոր է, որ դրանց թիվն աճի. դրանց մի մասի հետ այժմ բանակցություններ են ընթանում։
Նոր ապագա արցախցի հայրենակիցների համար
Հայ կրթական հիմնարկությունը կֆինանսավորի մեր 50 հայրենակիցների ուսումը։ Հիմնարկության հայկական մասնաճյուղի գործադիր տնօրեն Արմինե Հարոյանը NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում ասաց, որ հաստատությունն ի սկզբանե կրթաթոշակներ է տրամադրում պետական բուհերի ուսանողներին, որոնք բավարարում են որոշակի ակադեմիական պահանջներ: Բայց երբ իմացան ACA-ի նախաձեռնության մասին, անմիջապես որոշեցին միանալ դրան։
Այս պահին հիմնարկությունը ֆինանսավորում է 1500 աշակերտի կրթությունը, որից 100-ը Արցախից են։ Ընդհանուր առմամբ, հիմնադրման օրվանից Հայ կրթական հիմնարկությունը տրամադրել է 5876 կրթաթոշակ, որոնց ստացողների 87%-ն այժմ աշխատում է իր մասնագիտությամբ՝ Հայաստանում։
PMI Armenia-ն նախաձեռնությանը միացած ընկերություններից է։ Ընկերության ներկայացուցիչ Վահե Դանիելյանը լրագրողների հետ զրույցում նշեց, որ երկրի համար ծանր իրավիճակում ամենահեշտը նստել, ոչինչ չանելն է՝ հույսը դնելով միայն պետության վրա։ Սակայն բիզնեսն այլ ճանապարհ է ընտրել․ բիզնեսի, հասարակության և պետության համագործակցության շրջանակում նախատեսվում է նոր ապագա ստեղծել երկրի և Արցախից բռնի տեղահանված հայրենակիցների համար։ Նրանք, ըստ նրա, պետք է ունենան նոր ապագա, և ոչ միայն ինչ-որ տեղ, այլ մեր երկրում։
Easy Pay-ից Տիգրան Բարսեղյանն իր հերթին նշեց, որ երբ Արցախից բռնի տեղահանվածներն սկսեցին գալ Հայաստան, ընկերության ղեկավարությունն սկսեց մտածել, թե ինչ կարելի է անել նրանց համար։ Եկան այն եզրակացության, որ ամենաարդյունավետը կլինի կրթության մեջ ներդրումներ կատարելը, քանի որ հենց դա է թույլ տալիս ստեղծել գրագետ, հայրենասեր հասարակություն, որն այժմ ավելի քան անհրաժեշտ է երկրին։ Այդ իսկ պատճառով որոշվել է միանալ այս նախաձեռնությանը։
Krisp-ից Մանե Դիլոյանն էլ ասաց, որ իրենց ընկերությունը տարբեր ծրագրեր է դիտարկել մեր հայրենակիցներին օգնելու համար, սակայն քանի որ մեծ մասը լուծում էին կենցաղային խնդիրներ, իրենք ցանկացան ներդրումներ կատարել մի ծրագրում, որը կարող է երկարաժամկետ ազդեցություն ունենալ։ Հետաքրքիր է, որ Krisp-ի կողմից այս նախագծին հատկացված գումարի մի մասը նվիրաբերել են ընկերության աշխատակիցները:
Yandex-ից Մարուսյա Լեժնևան իր հերթին նշեց, որ Արցախից Հայաստան տեղափոխված մարդիկ մեծ սթրեսի մեջ են, և նրանցից շատերի համար, հավանաբար, շատ դժվար է անմիջապես աշխատանք գտնելը։ Այնուամենայնիվ, այս նախաձեռնության միջոցով ստացած կրթությունը նրանց կարող է օգնել, որպեսզի գտնեն նոր միջավայր, նրանց կարող է հնարավորություն տալ նորովի սկսել իրենց կյանքը և ավելի լավ տեղավորվել: Լեժնևան նաև ասաց, որ Yandex-ը մեծ գումարներ է ներդնում կրթության ոլորտում այն երկրներում, որտեղ նախատեսում է աշխատել և զարգանալ, և Հայաստանը, իհարկե, նման երկրների թվում է։
«Լսարան» հիմնադրամից Եվգենյա Տերյանն իր հերթին նշեց, որ հիմնադրամը հիմնադրվել է 2015-ին Մոսկվայում, և դրա առաքելությունն է համախմբել հայկական սփյուռքը կրթական նախագծերի միջոցով։ Երբ ինքը տեղափոխվեց Հայաստան, ակնհայտ դարձավ, որ հիմնադրամն այստեղ նույնպես մեծ աշխատանք ունի անելու։ Իսկ արցախյան իրադարձություններից հետո որոշվեց ամբողջությամբ փոխել հայեցակարգը և օգնել Արցախի բնակչությանը Հայաստանին ինտեգրվելու հարցում։
«Ես փախստականի փորձ ունեմ, գիտեմ, թե ինչ է նշանակում, երբ կորցնում ես ամեն ինչ, սկսում ես ապրել նոր վայրում՝ ընդհանրապես ոչինչ չունենալով։ Դրան բախվել եմ 88-ից հետո։ Ուստի մեզ համար պարզ էր, թե կոնկրետ ինչ է պետք անել»,- նշեց նա։

Within the framework of the new initiative of the Armenian Code Academy educational platform (ACA), more than 300 people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh will have the opportunity to learn a new IT profession for free: programming languages, design, data analysis, etc.
ACA executive director Anahit Sargsyan told reporters that at the end of September, the platform had allocated 50 scholarships for forcibly displaced compatriots to give them the opportunity to learn a new profession and find a job in the IT sector. However, it quickly became clear that 50 is too little: in just a few days, more than 200 people applied to the company for scholarships and training. In addition, at that time it was decided to turn to colleagues from other companies so that they also help to finance the training of even more people.
"If we give our compatriots a good education, it will be easier for them to enter the market, start working, and earn their own income. It will open up new opportunities for them, help them socialize and help them get out of a stressful situation faster. On the other hand, this is a help to the state, because a certain number of people will stand up faster," said Sargsyan.
What can be learned and how up-to-date is it?
Within the framework of the project, those forcibly displaced from Artsakh will be able to learn programming languages, testing (QA), digital marketing, various fields of design and much more at ACA. The main feature of the training is that it will be possible to learn a new profession in just a few months, which is quite in demand today.
ACA founding director Narek Aslikyan, answering NEWS.am Tech's question about the demand for these professions amid the ongoing crisis in the IT sector, said that these are professions that people will be able to work with not only in Armenia, but also online for companies anywhere in the world. Moreover, according to him, the situation in the IT sector is already improving, and there are no more large-scale layoffs like in previous years and months.
The program is open to all, there are no age restrictions, but it will be necessary to pass some exams, as all prospective students of the platform do, to determine whether applicants have the basic knowledge and skills to study their chosen field. Nine companies have already joined the initiative and educational foundations, but their number may increase in the near future. Negotiations are underway with some of them.
A new future for the compatriots of Artsakh
The Armenian educational institution will finance the studies of 50 forcibly people from Nagorno-Karabakh. Armine Haroyan, executive director of the foundation's Armenian branch, told NEWS.am Tech that the foundation initially provides scholarships to students of state universities who meet certain academic requirements. But when they learned about the ACA initiative, they immediately decided to join it.
At the moment, the institution finances the education of 1500 students, 100 of which are from Artsakh. In total, since its establishment, the Armenian educational institution has provided 5,876 scholarships, 87% of whose recipients are now working in their profession in Armenia.
PMI Armenia is one of the companies that joined the initiative. Vahe Danielyan, the representative of the company, stated in a conversation with journalists that in a difficult situation for the country, the easiest thing is to sit back and do nothing, relying only on the state. However, the business has chosen another way. Within the framework of cooperation between business, society and the state, it is planned to create a new future for the country and compatriots forcibly displaced from Artsakh. According to him, they should have a new future, and not only somewhere, but in our country.
Tigran Barseghyan from Easy Pay, in turn, mentioned that when the forcibly displaced people from Artsakh started coming to Armenia, the management of the company started thinking about what can be done for them. They came to the conclusion that it would be most effective to invest in education, because that is what allows to create a literate, patriotic society, which is now more than necessary for the country. That is why it was decided to join this initiative.
Mane Diloyan from Krisp also said that their company considered various programs to help our compatriots, but since most of them were solving domestic problems, they wanted to invest in a program that could have a long-term impact. Interestingly, some of the money allocated by Krisp to this project was donated by the company's employees.
In her turn, Marusya Lezhneva from Yandex mentioned that people who moved from Artsakh to Armenia are under a lot of stress, and it is probably very difficult for many of them to find a job right away. However, the education they receive through this initiative can help them find a new environment, give them a chance to start their lives anew and become better settled. Lezhneva also said that Yandex invests a lot of money in the field of education in the countries where it plans to work and develop, and Armenia is, of course, among such countries.
Yevgenya Teryan from Lsaran Foundation, in her turn, mentioned that the foundation was founded in 2015 in Moscow, and its mission is to unite the Armenian diaspora through educational projects. When she moved to Armenia, it became obvious that the foundation has a lot of work to do here as well. In addition, after the events in Artsakh, it was decided to completely change the concept and help the people of Artsakh to integrate with Armenia.
"I have experience as a refugee, I know what it means when you lose everything; start living in a new place, having nothing at all. I faced it after 1988. Therefore, it was clear to us what exactly needs to be done," she said.