Վերջերս NASA-ն իրականություն դարձրեց գիտաֆանտաստիկ մի տեխնոլոգիա, երբ DART առաքելության շրջանակում տիեզերանավը բախվեց աստղակերպին, որպեսզի փոխի դրա ուղեծիրը։ Նպատակն էր պարզել, թե արդյոք ապագայում մարդիկ կկարողանան Երկիր մոլորակը փրկել աստղակերպերի հնարավոր և վտանգավոր հարվածներից։
Այժմ տիեզերական գործակալությունը նպատակ ունի փորձարկել մեծ փչովի վահան, որը մի օր կարող է օգտագործվել Մարսի և Արեգակնային համակարգի այլ մոլորակների վրա մեծ բեռներ ապահով կերպով իջեցնելու համար, ասել են ՆԱՍԱ-ում։
LOFTID առաքելությունը կմեկնարկի հաջորդ ամիս
ՆԱՍԱ-ի նոր՝ LOFTID առաքելությունը (Low-Earth Orbit Flight Test of an Inflatable Decelerator), որը զարմանալիորեն նման է թռչող ափսեի, տիեզերք դուրս կգա հաջորդ ամսվա սկզբին:
Երբ տիեզերանավը մտնում է մոլորակի մթնոլորտ, օդի դիմադրության ուժը կինետիկ էներգիան փոխակերպում է ջերմության, որն օգնում է դանդաղեցնել դրա ընթացքը դեպի մոլորակի մակերես իջնելիս:
Մարսի մթնոլորտը շատ ավելի պակաս խտություն ունի, քան Երկրինը, ինչը չափազանց դժվար է դարձնում վայրէջքի ժամանակ տիեզերանավի ընթացքի դանդաղեցումը։ Սա քանիցս երևացել է մարսագնացների վայրէջքների ժամանակ: Մթնոլորտը չափազանց բարակ է տիեզերանավերի արագությունը դանդաղեցնելու համար, ինչպես դա տեղի է ունենում Երկրի վրա, ինչը նշանակում է, որ Մարսի մթնոլորտ մուտք գործելը շատ ավելի ռիսկային է և պահանջում է նույնիսկ ավելի մեծ պաշտպանություն, քան Երկրի վրա: Այդ իսկ պատճառով ՆԱՍԱ-ն նոյեմբերի 1-ին ULA Atlas V հրթիռով կփորձարկի իր LOFTID առաքելությունը։
Անձնակազմի, ռոբոտների վայրէջք, ծանր բեռների իջեցում
LOFTID-ի օդային վահանը, ըստ էության, մեծ շրջանաձև փչովի կառուցվածք է, որը պաշտպանված է ճկուն ջերմային վահանով: Վեց մետր տրամագծով (20 ոտնաչափ) օդային վահանը մթնոլորտի միջով անցնելիս կգործի որպես զանգվածային արգելակային համակարգ՝ ստեղծելով ավելի շատ մթնոլորտային դիմադրություն, քան ավանդական, շատ ավելի փոքր օդային վահանների դեպքում է:
Կառուցվածքը նախագծված է այնպես, որ այն տիեզերանավերին թույլ տա դանդաղեցնել արագությունը մթնոլորտի վերին բարձրության վրա, ինչը նշանակում է, որ նրանք ավելի քիչ ինտենսիվ ջերմություն կզգան: ՆԱՍԱ-ում ասում են, որ այս տեխնոլոգիան կարող է կիրառվել ՆԱՍԱ-ի առաջարկած մի շարք առաքելությունների ժամանակ այնպիսի ուղղություններով, ինչպիսիք են Մարսը, Վեներան, Տիտանը։ Այն կարող է օգտագործվել նաև Երկիր վերադառնալիս:
Նոյեմբերի 1-ին կայանալիք ցուցադրական թեստի ժամանակ LOFTID-ը կփքվի Երկրի ցածր ուղեծրից իջնելիս: Եթե ամեն ինչ ընթանա ըստ պլանի, ՆԱՍԱ-ում ասում են, որ տեխնոլոգիան ապագայում կարող է օգտագործվել անձնակազմների վայրէջքի ժամանակ և դեպի Մարս ռոբոտային առաքելություններ ուղարկելու և ավելի ծանր բեռներ Երկիր վերադարձնելու համար:

Recently, NASA made science fiction technology a reality when a spacecraft on the DART mission collided with an asteroid to change its orbit. The goal was to find out whether in the future people will be able to save planet Earth from possible and dangerous impacts of asteroids.
Now the space agency aims to test a large inflatable shield that could one day be used to safely land large payloads on Mars and other planets in the solar system, NASA said.
87.JPG (96 KB)
The respective LOFTID mission will launch next month
NASA's new LOFTID (Low-Earth Orbit Flight Test of an Inflatable Decelerator) mission, which looks remarkably like a flying saucer, will launch into space early next month.
When a spacecraft enters a planet's atmosphere, the force of air resistance converts kinetic energy into heat, which helps slow it down as it descends toward the planet's surface.
Mars' atmosphere is much less dense than Earth's, which makes it extremely difficult to decelerate a spacecraft during landing. This has been seen many times during the landings of Mars rovers. The atmosphere is too thin to slow down spacecraft as it does on Earth, which means that entering the Martian atmosphere is much more risky and requires even greater protection than on Earth. That is why NASA will test its LOFTID mission on November 1 and with the ULA Atlas V rocket.
Landing of space crews, robots, lowering of heavy loads
The LOFTID air shield is essentially a large circular inflatable structure protected by a flexible heat shield. A six-meter (20-foot) diameter air shield will act as a mass braking system as it passes through the atmosphere, creating a greater atmospheric resistance than conventional, much smaller air shields.
The structure is designed to allow spacecraft to slow down in the upper atmosphere, meaning they will experience less intense heat. NASA says that this technology could be used in a number of NASA-proposed missions to such destinations as Mars, Venus, and Titan. It can also be used when returning to Earth.
In a demonstration test on Nov. 1, LOFTID will inflate during descent from low Earth orbit. If all goes according to plan, NASA says the technology could be used in the future to land crews and send robotic missions to Mars and return heavier payloads to Earth.