Շվեդ գիտնականներն ստեղծել են գել, որի շնորհիվ էլեկտրոդներն աճում են հենց կենդանի օրգանիզմում
Շվեդ գիտնականների հայտնագործությունը կարող է բեկում մտցնել կենդանի օրգանիզմներում անկենդան նյութ փոխպատվաստելու ոլորտում և հանգեցնել մեքենայի և մարդու իրապես ամբողջական ինտեգրմանը:
Ինչպես տեղեկացնում է Newatlas.com-ը, գիտնականների մշակած նոր տեխնոլոգիան թույլ է տալիս Էլեկտրոդների ցանց ստեղծել անմիջապես բջիջներում և կենդանի հյուսվածքներում՝ օգտագործելով կենսաբանական շինանյութ:
Լինկյոփինգի, Լունդի և Գյոթեբորգի համալսարանների գիտնականներին երկարամյա հետազոտության ընթացքում հաջողվել է ստեղծել գել, որը պարունակում է հատուկ ֆերմենտներ «հավաքման մոլեկուլներով»։ Այդ գելի ներարկումը կենդանի հյուսվածքներ առաջացնում է կենդանի օրգանիզմներում հաղորդիչ էլեկտրոդներ ձևավորելու համար անհրաժեշտ ռեակցիաներ: Այս դեպքում ոչ մի արտաքին ազդեցություն կամ գեների փոփոխություն չի պահանջվում, և սա առաջին նման հաջող փորձն է հետազոտությունների ողջ պատմության ընթացքում։
Magnus Berggren Xenofon Strakosas Roger Olsson .JPG (130 KB)
Փորձերի ընթացքում գիտնականները հրաշագործ գելը ներարկել են զեբրաձկան և բժշկական տզրուկների մեջ։ Դրանից հետո էլեկտրոդներ են հայտնաբերվել ձկների ուղեղում, սրտի հատվածում և պոչի լողակներում և տզրուկների նյարդային հյուսվածքի շուրջ։ Ո՛չ ձկները, ո՛չ տզրուկները չեն տուժել գելի հետևանքով կամ էլեկտրոդների սինթեզից հետո։
«Ողջամիտ փոփոխություններ կատարելով քիմիական բաղադրությունում՝ մենք կարողացանք զարգացնել էլեկտրոդներ, որոնց ընդունում են ուղեղի հյուսվածքներն ու իմունային համակարգը: Զեբրաձուկը հիանալի մոդել է ուղեղում օրգանական էլեկտրոդների ուսումնասիրման համար»,- բացատրել է Լունդի համալսարանի բժշկության ֆակուլտետի պրոֆեսոր Ռոջեր Օլսոնը:
Էլեկտրոնային սխեման օրգանիզմում ստեղծվում է գրեթե բնական ճանապարհով և օրգանիզմի վրա վնասակար ազդեցություն չի ունենում։ «Մի քանի տասնամյակ մենք փորձում ենք ստեղծել էլեկտրոնիկա, որը նմանակում է կենսաբանությանը,- ասել է Լինկյոփինգի համալսարանի պրոֆեսոր Մագնուս Բերգգրենը,- Այժմ մենք թույլ ենք տալիս, որ կենսաբանությունը մեզ համար էլեկտրոնիկա ստեղծի»:
electrode  2.JPG (91 KB)
Լինկյոփինգի համալսարանի օրգանական էլեկտրոնիկայի լաբորատորիայի (LOE) գիտաշխատող Քսենոֆոն Ստրակոսասն ասել է, որ մարմնի նյութերի հետ շփումը փոխում է գելի կառուցվածքը և դարձնում այն էլեկտրական հաղորդունակ, ինչպիսին այն չէր ներարկումից առաջ: «Կախված հյուսվածքից՝ մենք կարող ենք նաև հարմարեցնել գելի բաղադրությունը՝ էլեկտրական պրոցեսը սկսելու համար»,- վստահեցրել է նա։
Պարբերականը նշում է, որ ներկայացված մշակումը հիմք կարող է դառնալ կենդանիների և մարդկանց օրգանիզմում էլեկտրոնային բաղադրիչների ինտեգրման մոտեցումներում ապագայում հիմնարար փոփոխությունների համար: Բժշկական տեսանկյունից հայտնագործությունը հուսադրող է նյարդաբանական ծանր հիվանդությունների բուժման համար։ Խոսքը ինչպես ախտահարված հյուսվածքների խթանման, այնպես էլ դրանք համակարգչային հարթակներով փոխարինելու մասին է։

Шведские ученые создали гель, благодаря которому в живом организме могут расти электроды
Открытие шведских ученых может привести к прорыву в области пересадки неживой материи в живые организмы и обеспечить действительно полную интеграцию машины и человека.
Как рассказывает Newatlas.com, разработанная учеными новая технология позволяет создавать сеть электродов непосредственно в клетках и живых тканях, с использованием биологического строительного материала.
Многолетнее исследование ученых из университетов Линчепинга, Лунда и Гетеборга помогло разработать содержащий специальные ферменты гель с «молекулами сборки». Введение этого геля в живые ткани запускает реакции, необходимые для образования проводящих электродов в живых организмах. При этом не требуется никакого внешнего воздействия или модификации генов. Это первый успешный эксперимент в этой области за всю историю исследований.
Magnus Berggren Xenofon Strakosas Roger Olsson .JPG (130 KB)
В ходе экспериментов ученые вводили гель рыбкам данио и медицинским пиявкам. Электроды затем были обнаружены в мозгу рыб, в сердце и хвостовых плавниках, а также вокруг нервной ткани пиявок. Ни рыбки, ни пиявки не пострадали ни от геля, ни в результате синтеза электродов.
«Внося разумные изменения в химический состав, мы смогли развить электроды, которые не отторгаются тканями мозга и иммунной системой. Рыбки данио — отличная модель для изучения органических электродов в мозге», — отметил профессор медицинского факультета Лундского университета Роджер Олссон.
Электронная схема создается в организме практически естественным путем и не оказывает на него пагубного влияния.
«В течение нескольких десятилетий мы пытались создать электронику, имитирующую биологию. Сейчас мы позволяем биологии создавать для нас электронику», — сказал профессор Университета Линчепинга Магнус Берггрен.
electrode  2.JPG (91 KB)
Издание отмечает, что представленная разработка может стать основой для фундаментальных изменений в подходах для интеграции электронных компонентов в тело животных и человека. С медицинской точки зрения открытие дает надежду на лечение тяжелых неврологических заболеваний. Речь идет как о стимулировании пораженных тканей, так и об их замене компьютерными платформами.