Meta-ի գլխավոր ֆինանսական տնօրեն Սյուզան Լին երեքշաբթի օրը Goldman Sachs Communacopia and Technology կոնֆերանսում կիսվեց ընկերության արհեստական բանականության ռազմավարության վերաբերյալ նոր մանրամասներով՝ բացահայտելով, որ TBD Lab-ը բաղկացած է «մի քանի տասնյակ» հետազոտողներից և ինժեներներից, որոնք կենտրոնացած են հաջորդ սերնդի մոդելների մշակման վրա։
Դիմելով ներդրողներին՝ Լին բացատրեց, որ լաբորատորիայի անվանումը՝ TBD (կրճատ՝ «to be determined» - «որոշվելու է»), սկզբում տեղային անուն էր, բայց «մնաց», քանի որ այն ճշգրիտ արտացոլում է թիմի առաջիկա առաջադրանքների շուրջ առկա անորոշությունը։ «Մենք այն դիտարկում ենք որպես բավականին փոքր խումբ՝ մի քանի տասնյակ բարձրակարգ տաղանդավոր անհատներ», - ասաց Լին կոնֆերանսի ժամանակ։
Ռազմավարական կենտրոնացում առաջադեմ ԱԲ-տեխնոլոգիաների վրա
TBD Lab-ը կենտրոնացած է արհեստական բանականության մոդելները առաջատար մակարդակի հասցնելու վրա։ Ներկայիս ժամանակահատվածը համապատասխանում է Meta-ի ավելի լայն նկրտումներին՝ հասնելու այն բանին, ինչը գործադիր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը անվանում է «անձնական գերբանականություն»՝ արհեստական բանականության համակարգեր, որոնք կարող են խորապես հասկանալ օգտատերերին և օգնել նրանց հասնել իրենց նպատակներին։
Լաբորատորիան գործում է Meta-ի գերինտելեկտուալ լաբորատորիաների ավելի լայն վերակազմակերպման շրջանակներում, ինչպես անցյալ ամիս հաղորդել էր The Information-ը: Հաղորդման համաձայն՝ արհեստական բանականության բաժինը կբաժանվի չորս առանձին խմբերի՝ TBD Lab, Meta AI օգնականը ներառող արտադրանքի թիմ, ենթակառուցվածքային թիմ և Հիմնարար արհեստական բանականության հետազոտությունների լաբորատորիա (FAIR), որը կենտրոնանում է երկարաժամկետ հետազոտությունների վրա:

Meta's Chief Financial Officer Susan Li shared new details about the company's artificial intelligence strategy at the Goldman Sachs Communacopia and Technology conference on Tuesday, revealing that the TBD Lab consists of "several dozen" researchers and engineers focused on developing next-generation models, according to Reuters.
Addressing investors, Li explained that the lab's name, TBD (short for "to be determined"), was initially a placeholder but "stuck" because it aptly reflects the uncertainty surrounding many of the team's upcoming tasks. "We see it as a fairly small group—several dozen highly talented individuals," Li said during the conference.
The TBD Lab, an abbreviation for "to be determined," is focused on advancing AI models to a leading edge within the next one to two years, according to Li. This timeline aligns with Meta's broader ambitions to achieve what CEO Mark Zuckerberg calls "personal superintelligence"—AI systems capable of deeply understanding users and helping them achieve their goals.
The lab operates as part of a larger reorganization of Meta's Superintelligence Labs, as reported by The Information last month. According to the report, the AI division will be split into four distinct groups: TBD Lab, a product team including the Meta AI assistant, an infrastructure team, and the Fundamental AI Research Lab (FAIR), which focuses on long-term research.