Meta-ի գլխավոր ֆինանսական տնօրեն Սյուզան Լին երեքշաբթի օրը Goldman Sachs Communacopia and Technology կոնֆերանսում կիսվեց ընկերության արհեստական բանականության ռազմավարության վերաբերյալ նոր մանրամասներով՝ բացահայտելով, որ TBD Lab-ը բաղկացած է «մի քանի տասնյակ» հետազոտողներից և ինժեներներից, որոնք կենտրոնացած են հաջորդ սերնդի մոդելների մշակման վրա։
Դիմելով ներդրողներին՝ Լին բացատրեց, որ լաբորատորիայի անվանումը՝ TBD (կրճատ՝ «to be determined» - «որոշվելու է»), սկզբում տեղային անուն էր, բայց «մնաց», քանի որ այն ճշգրիտ արտացոլում է թիմի առաջիկա առաջադրանքների շուրջ առկա անորոշությունը։ «Մենք այն դիտարկում ենք որպես բավականին փոքր խումբ՝ մի քանի տասնյակ բարձրակարգ տաղանդավոր անհատներ», - ասաց Լին կոնֆերանսի ժամանակ։
Ռազմավարական կենտրոնացում առաջադեմ ԱԲ-տեխնոլոգիաների վրա
TBD Lab-ը կենտրոնացած է արհեստական բանականության մոդելները առաջատար մակարդակի հասցնելու վրա։ Ներկայիս ժամանակահատվածը համապատասխանում է Meta-ի ավելի լայն նկրտումներին՝ հասնելու այն բանին, ինչը գործադիր տնօրեն Մարկ Ցուկերբերգը անվանում է «անձնական գերբանականություն»՝ արհեստական բանականության համակարգեր, որոնք կարող են խորապես հասկանալ օգտատերերին և օգնել նրանց հասնել իրենց նպատակներին։
Լաբորատորիան գործում է Meta-ի գերինտելեկտուալ լաբորատորիաների ավելի լայն վերակազմակերպման շրջանակներում, ինչպես անցյալ ամիս հաղորդել էր The Information-ը: Հաղորդման համաձայն՝ արհեստական բանականության բաժինը կբաժանվի չորս առանձին խմբերի՝ TBD Lab, Meta AI օգնականը ներառող արտադրանքի թիմ, ենթակառուցվածքային թիմ և Հիմնարար արհեստական բանականության հետազոտությունների լաբորատորիա (FAIR), որը կենտրոնանում է երկարաժամկետ հետազոտությունների վրա:

Финансовый директор Meta Сьюзан Ли поделилась новыми деталями о стратегии компании в области искусственного интеллекта на конференции Goldman Sachs Communacopia and Technology во вторник, рассказав, что лаборатория TBD состоит из "нескольких десятков" исследователей и инженеров, которые сосредоточены на разработке моделей следующего поколения, пишет Reuters.
Обращаясь к инвесторам, Ли объяснила, что название лаборатории TBD изначально было временным, но "прилипло", потому что точно отражает неопределенность характера многих предстоящих задач команды. "Мы рассматриваем её как достаточно небольшую группу — несколько десятков очень талантливых людей", — сказала Ли на конференции.
Стратегический акцент на передовых технологиях искусственного интеллекта
Лаборатория TBD, сокращение от "to be determined" ("будет определено"), сосредоточена на продвижении моделей искусственного интеллекта к передовому уровню в течение следующих одного-двух лет, согласно Ли. Этот временной промежуток совпадает с более широкими амбициями Meta достичь того, что генеральный директор Марк Цукерберг называет "персональным сверхразумом" — ИИ-системами, которые смогут глубоко понимать пользователей и помогать им достигать их целей.
Лаборатория работает как часть более крупной реорганизации Superintelligence Labs компании Meta, о которой в прошлом месяце сообщило издание The Information. Согласно сообщению, ИИ-подразделение будет разделено на четыре отдельные группы: TBD Lab, продуктовую команду, включающую ассистента Meta AI, команду инфраструктуры и лабораторию фундаментальных исследований искусственного интеллекта (FAIR), сосредоточенную на долгосрочных исследованиях.