Սմարթ շրթներկ, էկզոկոստյում, թվային հոտեր, թարգմանիչ ակնոց․ ի՞նչ նորարարություններ են ներկայացվել CES 2023-ին
11 հունվարի, 2023  18:51
ԱՄՆ Լաս Վեգաս քաղաքում կայացել է տեխնոլոգիաների ամենամեծ միջոցառումը՝ Consumer Electronics Show 2023-ը (CES)։ Ամենամյա այս ցուցահանդեսի ժամանակ տարբեր ընկերություններ ներկայացնում են իրենց հետաքրքիր և նորարարական արտադրանքները։ NEWS Tech-ը ներկայացնում է այս տարվա ցուցահանդեսին ցուցադրված առավել հետաքրքիր սարքերից մի քանիսը, որոնք կիրառվում են առողջապահական նպատակներով։ Դրանց մի մասն արդեն դուրս է եկել շուկա։
L’Oréal-ի Hapta սմարթ շրթներկը
Կոսմետիկայի արտադրությամբ զբաղվող L’Oréal ընկերությունը CES 2023-ին ներկայացրել է խելացի սարք, որը ձեռքերի շարժունակության խնդիրներ ունեցողներին կօգնի շրթներկի օգտագործման հարցում։ Hapta-ն ստեղծելու համար ընկերությունը համագործակցել է սպասք արտադրող Verily ընկերության հետ։ Սարքում տեղադրված են սենսորներ, որոնք ապահովում են շրթներկի կիրառման սահուն փորձառություն։ Սարքի մանրածախ գիննը 150-200 ԱՄՆ դոլար է։
Արյան ճնշումը չափող սարք
Տարիներ շարունակ Valencell ընկերությունն արտադրում է սրտի զարկերի հաճախականությունը չափող օպտիկական սենսորներ, սակայն CES 2023-ին այն ներկայացրել է մատների ծայրի միջոցով արյան ճնշումը չափելու սարքի նախատիպ, որն օգտագործում է ֆոտոպլետիզմոգրաֆիայի (PPG) սենսորներ: Արյան ճնշումը չափելու համար ատացված տեղեկությունը սարքը համակցում է ալգորիթմների և մարդու տարիքի, քաշի, սեռի և հասակի հետ:
Valencell-ը նախատեսում է այս սարքը առաջարկել կլինիկաներին և հիվանդանոցներին, ինչպես նաև անհատական օգտագործման համար, թեև սարքը դեռ պետք ստանա ԱՄՆ Սննդի և դեղերի վարչության (FDA) հաստատումը։
Apogee էկզոկոստյում
German Bionic ընկերությունը ներկայացրել է իր Apogee էկզոկոստյումը։ Այն նպատակ ունի օգնել աշխատողներին, որպեսզի ֆիզիկական աշխատանք կատարելու ժամանակ նրանց մարմնին հնարավորինս քիչ ծանրաբեռնվածություն պատճառվի։ Այս էկզոկոստյումի օգնությամբ մարդը կարող է մեջքի ստորին հատվածում մինչև 30 կգ ծանրություն տանել։ Բացի դրանից, այն նաև օգնում է քայլելու ժամանակ և նպաստում ընդհանուր առմամբ հոգնածության նվազեցմանը։
Ընկերությունը մշտապես հավաքում և վերլուծում է տվյալները աշխատողների գործունեության մասին և դրանք տրամադրում օգտատերերին, իսկ երբ այս էկզոկոստյումը կրողն աշխատանքի ժամանակ անում է շարժումներ, որոնք կարող են վնասել նրա օրգանիզմը, համակարգն ավտոմատ կերպով զգուշացնում է այդ մասին։ Էկզոկոստյումն առայժմ հասանելի է միայն պահեստներում աշխատողների համար։
Մեզի անալիզ հենց զուգարանակոնքում
Withings ընկերությունը CES 2023-ին ներկայացրել է U-Scan սարքը, որը տեղադրվում է հենց զուգարանակոնքում՝ մեզն անալիզի ենթարկելու համար։ U-Scan-ն ունի երեք տարբեր քարտրիջներ, որոնք տարբեր նպատակների են ծառայում։ Առաջինը հետևում է մարդու դաշտանային ցիկլին և պտղաբերությանը՝ չափելով հորմոնալ արտադրությունը, ինչը կարող է օգտակար լինել նրանց համար, ովքեր ցանկանում հղիանալ կամ խուսափել դրանից: Երկրորդ քարթրիջը սնուցման կարգավիճակը չափելու համար է: Այն կհուշի, թե արդյոք դուք բավականաչափ սպիտակուցներ, վիտամին C եք ստանում, թե ոչ։ Երրորդը բժշկական մասնագետների համար է և օգտագործվում է հիվանդի վիճակը տան պայմաններում մշտադիտարկելու, կլինիկական փորձարկումների կամ ​​բժշկական հետազոտությունների համար:
Withings-ը նախատեսում է սարքը շուկա դուրս բերել այս տարվա ընթացքում, այն կարժենա մոտ 500 ԱՄՆ դոլար։ Ընկերությունը նաև նախատեսում է ստեղծել նոր քարտրիջներ, որոնք այլ նպատակների կծառայեն։
Թվային հոտեր
Հոտը մարդու ամենահզոր զգայարաններից մեկն է հիշողություններ և զգացմունքներ առաջացնելու համար: Քանի որ վիրտուալ իրականությունը դառնում է ավելի տարածված ու իրատեսական, ակնկալվում էր, որ այս աշխարհում շուտով հնարավոր կլինի նաև արհեստականորեն բույրեր ստեղծել՝ վիրտուալ աշխարհն էլ ավելի իրական դարձնելու համար։ Հենց դրանով է զբաղվում ԱՄՆ Վերմոնտ նահանգում տեղակայված OVR ընկերությունը, որը ցուցահանդեսին ներկայացրել է Smell-O-Vision-ի ժամանակակից թարմացումը, որը բուրմունք է հաղորդում վիրտուալ աշխարհին:
Բացի նրանից, որ այս տեխնոլոգիան տեսախաղերն ավելի իրական կդարձնի, ընկերությունն ասում է, որ իր արտադրանքը կարող է օգնել հանգստացնելու այն պացիենտների նյարդերը, որոնք թերապևտիկ պայմաններում VR տեխնոլոգիաներ են կիրառում: Ըստ The Washington Post-ի՝ մի գեղեցիկ օր այն կարող է ստանալ այնքան բնական բույր, որքան այգու խոտի բույրն է։
Սարքը նախատեսվում է շուտ դուրս բերել այս տարվա վերջին:
Smell-O-Vision.jpg (101 KB)
Լսողության սարք 99 դոլարով
Լսողության սարքերը դեռ աներևակայելիորեն թանկ են՝ միջինը 2000 դոլար մեկ ականջի համար: Սակայն JLab ընկերությունը հույս ունի 20 անգամ նվազեցնել այդ գինը և CES 2023 ցուցահանդեսին ներկայացրել է նոր սարքեր՝ ընդամենը 99 դոլար արժողությամբ։ Դրանք համատեղելի են iOS-ի և Android-ի հետ և պետք է շուկա դուրս գան այս աշնանը։
Արտաքին տեսքի առումով դրանք միջանկյալ տեղ են զբաղեցնում ավանդական լսողական սարքերի և անլար ականջակալների միջև, և ավելի շատ անլար ականջակալների են նման, ինչը, ըստ մասնագետների, կնպաստի, որպեսզի դրանք հանրաճանաչ դառնան հատկապես երիտասարդների շրջանում, որոնցից շատերը լսողության խնդիրներ ունեն:
JLab hearing aid.JPG (83 KB)
Ակնոց, որը նաև թարգմանում է
Վերջին տասնամյակի ընթացքում թարգմանչական հավելվածները հեշտացրել են ճանապարհորդությունները։ Բայց երբևէ մտածե՞լ էիք, թարգմանության համար գուցե այլևս կարիք չլինի օգտվել հեռախոսից։ Էլեկտրոնիկայի չինական TCL ընկերությունը Լաս Վեգասում կայացած ցուցահանդեսի ժամանակ ներկայացրել է իր RayNeo X2 AR ակնոցը, որը կարող համաժամանակյա թարգմանություն ապահովել այն կրողի համար։
Օգտատերը թարգմանությունը լսում է ակնոցի շրջանակի՝ ականջների մոտ գտնվող եզրերին առկա բարձրախոսների միջոցով։ CNET-ի թղթակից Սքոթ Սթայնը, որը փորձել է ակնոցը, ասել է, որ շատ տպավորված է։ Թեև նա նշել է, որ ակնոցը թարգմանում է ցանկացած բան, ինչ լսում է, այդ թվում ակնոցը կրողի խոսքը։
Բացի դրանից, ակնոցն օգտատիրոջ կարող է հուշել, թե որ ճանապարհով ուր կարելի է գնալ, նաև հնարավորություն է տալիս կարդալ տեքստային հաղորդագրություններ և պատասխանել դրանց։
Ճանապարհի հուշարար
Քարտեզների հավելվածների շնորհիվ մեզանից շատերն այլևս հազվադեպ են մոլորվում, սակայն նման հավելվածների օգտագործումը ենթադրում է, որ պարբերաբար պետք է նայել հեռախոսի կամ այլ սարքի էկրանին։ Սա վտանգավոր կարող է լինել, երբ մարդը քայլելու ընթացքում է դա անում, սակայն դա առավել վտանգավոր է, երբ մարդը նույնն անում է ավտոմեքենա վարելու ընթացքում։
Ճապոնական Loovic ընկերությունը CES 2023-ին ներկայացրել է նոր սարքի նախատիպ, որն ուղղությունների մասին հուշումները մարդուն է հասցնում հատուկ խոսափողի միջոցով (մարդն այն լսում է ականջակալի միջոցով) կամ մարդու մաշկի վրա թրթռումների միջոցով։
Սարքը ստեղծվել է հատկապես ճանաչողական խանգարումներ ունեցող մարդկանց համար, որոնք դժվարանում են ավանդական ձևերով ուղղություններին հետևելու հարցում, թեև այն կարող է օգնել յուրաքանչյուր մարդու, ինչի շնորհիվ մարդն այլևս ստիպված չի լինի անընդհատ նայել հեռախոսին կամ մեքենայի էկրանին:

The largest technological event Consumer Electronics Show 2023 (CES) was held in Las Vegas, USA. At this annual exhibition, various companies present their interesting and innovative products. NEWS Tech presents some of the most interesting health devices presented at this year's show. Some of them have already hit the market.
L'Oréal Hapta smart lipstick
At CES 2023, cosmetics company L'Oréal unveiled a smart device to help people with hand mobility issues apply lipstick. The company collaborated with dish manufacturer Verily to create Hapta. The device features sensors that ensure smooth application of lipstick. The device has a retail price of $150 to $200.
Blood pressure device
Valencell has been making optical heart rate sensors for years, but at CES 2023 it unveiled a prototype fingertip blood pressure device that uses photoplethysmography (PPG) sensors. The device combines collected information with algorithms and data about a person's age, weight, gender and height to measure blood pressure.
Valencell plans to offer the device to clinics and hospitals as well as for personal use, although the device has yet to receive FDA approval.
Apogee exosuit
German company Bionic has introduced its Apogee exosuit. It aims to help workers so that their bodies are subjected to as little strain as possible when performing physical work. With this exosuit, a person can carry up to 30 kilograms of weight on their lower back. Besides, it also helps with walking and helps reduce fatigue in general.
The company constantly collects and analyzes data about workers' activities and provides it to users, and when the wearer of this exosuit makes movements during work that could harm their body, the system automatically warns them. Currently, the exosuit is only available to warehouse workers.
Urine analysis right in the toilet
Withings unveiled a U-Scan device at CES 2023 that is placed right in the toilet to analyze urine. The U-Scan has three different cartridges that serve different purposes. The first monitors a person's menstrual cycle and fertility by measuring hormone production, which can be useful for those trying to get pregnant or avoid it. The second cartridge is designed to measure nutritional status. It will tell you if you are getting enough protein, vitamin C or not. The third is designed for medical professionals and is used to monitor a patient's condition at home, for clinical trials or medical research.
Withings plans to bring the device to market this year, and it will cost about $500. The company also plans to create new cartridges that will serve other purposes.
Digital smells
Smell is one of the most powerful human senses, evoking memories and emotions. As virtual reality becomes more and more popular and realistic, it was expected that soon it would be possible to artificially create scents in this world to make the virtual world even more real. That's exactly what OVR, based in Vermont, USA, is doing and unveiled a state-of-the-art Smell-O-Vision update that adds flavor to the virtual world.
The company claims that in addition to making video games more realistic, their product can help calm the nerves of patients using virtual reality technology in therapeutic settings. According to The Washington Post, it can on day smell as natural as grass in a garden.
The device is expected to be released early this year.
Smell-O-Vision.jpg (101 KB)
A $99 hearing aid
Hearing aids are still incredibly expensive, averaging $2,000 per ear. However, JLab is hoping to bring that price down by a factor of 20 and introduced new devices at CES 2023 for just $99. They are iOS and Android compatible and should hit the market this fall.
They are in-between traditional hearing aids and wireless headphones, and look more like wireless headphones, which experts believe will help them become popular, especially among young people, many of whom have hearing problems.
JLab hearing aid.JPG (83 KB)
Glasses that also translate
Translation apps have made travel easier over the past decade. But have you ever wondered if you might no longer need to use your phone to translate? Chinese electronics company TCL unveiled its RayNeo X2 AR glasses at the Las Vegas show, which can provide simultaneous translation for the wearer.
The user listens to the translation through speakers on the frame of the glasses near the ears. CNET reporter Scott Stein, who tried on the glasses, said he was very impressed. He noted, though, that the glasses translate everything he hears, including the wearer's speech.
In addition, the glasses can tell the user which way to go, and also allow the user to read and respond to text messages.
A road guide
Thanks to maps, many of us rarely get lost anymore, but using such apps means looking at the screen of our phone or other device on a regular basis. It can be dangerous when one does this while walking, but even more dangerous when one does the same thing while driving.
The Japanese company Loovic presented a prototype of a new device at CES 2023, which gives directions to a person through a special microphone (the person hears it through a headset) or through vibrations on the person's skin.
The device was created specifically for people with cognitive disabilities who have difficulty following directions in traditional ways, although it can help everyone, so the person no longer has to constantly look at the phone or car screen.