Բիթքոյնը հերթական ռեկորդն է սահմանել՝ անցնելով $93,000-ը
ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում Դոնալդ Թրամփի հաղթանակից հետո կրիպտոարժույթների և հիմնականում բիթքոյնի գինը վստահորեն շարունակում է աճել և արդեն անցել է 93,000 դոլարից, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է։ Սակայն կրիպտոարժույթների աճը նկատվել է ամբողջ տարվա ընթացքում և պայմանավորված է եղել մի շարք այլ գործոններով։
Իհարկե, վերջին օրերին կրիպտոարժույթների արագ աճի հիմնական պատճառը Թրամփի ընտրությունն էր որպես ԱՄՆ հաջորդ նախագահ։ Իր նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ նա բազմիցս խոստացել է աջակցել կրիպտո արդյունաբերությանը և ամերիկյան հանքարդյունաբերական ընկերություններին: Մասնավորապես, նա խոստացել է ԱՄՆ-ը վերածել «մոլորակի կրիպտո մայրաքաղաքի», ինչպես նաև զանգվածաբար ներդնել թվային ֆինանսներ։ «Եթե ապագան որոշվելու է կրիպտոարժույթով, ես ցանկանում եմ, որ այն արդյունահանվի, թողարկվի և արտադրվի Միացյալ Նահանգներում», - ասել է Թրամփը։
Դեռ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ Թրամփն սկսեց իրեն շրջապատել կրիպտոարժույթների կողմնակիցներով, այդ թվում այնպիսի գործիչներով, ինչպիսիք են Իլոն Մասկը և Հովարդ Լութնիկը, որը կապված է Tether ընկերության հետ, և Դեյվիդ Բեյլին՝ կրիպտոարժույթների մասին ամենահին ամսագրերից մեկի՝ Bitcoin Magazine-ի ղեկավարը։ Ակնկալվում է նաև, որ Թրամփի օրոք փոխնախագահի պաշտոնը կզբաղեցնի Ջեյ Դի Վենսը, որը նույնպես կրիպտոարժույթների կողմնակից է։ Բացի դրանից, ԱՄՆ Կոնգրեսում ընտրվել են կրիպտոարդյունաբերության կողմնակից ավելի քան 250 թեկնածուներ, իսկ օրենսդիրների շրջանում կրիպտոարժույթների հիմնական հակառակորդը՝ սենատոր Շերոդ Բրաունը, կորցրել է իր պաշտոնը։
Թրամփը նաև խոստացել է «առաջինն աշխատանքից ազատել» Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովի նախագահ Գարի Գենսլերին, որը Բայդենի օրոք խստորեն վերահսկել է կրիպտոարժույթային բազմաթիվ խոշոր ընկերությունների: Գենսլերի փոխարեն հանձնաժողովը ղեկավարելու համար դիտարկվում են այս ոլորտի նկատմամբ ավելի լավ տրամադրված թեկնածուներ։
Խոստումները դրանով չավարտվեցին։ Նոյեմբերի 12-ի երեկոյան Թրամփը հայտարարեց, որ Իլոն Մասկը և Թրամփի նախկին մրցակից Վիվեկ Ռամասվամին կգլխավորեն ԱՄՆ կառավարության արդյունավետությունը վերահսկող նոր դեպարտամենտը (D.O.G.E.): Այս կառույցը կնվազեցնի պետական ​​ծախսերը, կվերացնի չափից ավելի կարգավորումը, ինչպես նաև կբարեփոխի բյուրոկրատական ​​կառույցները՝ բարձրացնելու պետական ​​ապարատի արդյունավետությունը։
musk and ramasvami .jpg (171 KB)
ԱՄՆ-ում Թրամփի իշխանության գալով նախատեսվում է նաև մի շարք օրենքներ ընդունել, որոնք պետք է դրական ազդեցություն ունենան կրիպտոարժույթների շուկայի վրա։ Ըստ Coinbase-ի գլխավոր իրավաբան Փոլ Գրյուալի՝ Կոնգրեսում արդեն կա մի օրինագիծ, որը նախատեսված է ներդրողների պաշտպանությունն ապահովելու և կրիպտոարժույթների շուկայի կարգավորման «որոշ անորոշությունները վերացնելու համար»:
Պատմականորեն ԱՄՆ նախագահական ընտրությունները համընկնում են Bitcoin-ի աճի ժամանակաշրջանների հետ: 2016-ին կրիպտոարժույթն ընտրություններից առաջ թանկացել է 35%-ով, իսկ դրանցից հետո՝ 125%-ով։ 2020-ին ընտրություններից առաջ աճը կազմել է 34%, իսկ հետո՝ 307%։ Այս անգամ նախընտրական աճը կազմել է 10%։
Այսպիսով, Դոնալդ Թրամփի իշխանության գալը դարձավ կրիպտոարժույթների արագ աճի հզոր կատալիզատոր։ Ներդրողները սա ընդունեցին որպես ազդանշան, որ կրիպտո արդյունաբերությունը նոր վարչակազմի օրոք զարգացման համար բարենպաստ պայմաններ կստանա, և մինչ այժմ Թրամփը իր գործողություններով և որոշումներով միայն ամրապնդել է այդ վստահությունը։
Այլ գործոններ
Ընթացիկ տարին ընդհանուր առմամբ շատ հաջող էր բիթքոյնի համար: Առաջին կրիպտոարժույթն աճում է տարեսկզբից այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ կարգավորիչները հաստատեցին բիթքոյն ETF-ները: Տարիներ շարունակ մերժումներից հետո Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովը առաջին անգամ կանաչ լույս վառեց նման ֆոնդեր գործարկելու համար։ Սա ներդրողների լայն շրջանակի հասանելիություն տրամադրեց կրիպտոարժույթներին ավանդական ֆինանսական գործիքների միջոցով:
Գործարկումից հետո առաջին ամսվա ընթացքում ինը խոշորագույն բիթքոյն ETF-ների ակտիվները գերազանցեցին 200,000 բիթքոյնը կամ 9,5 միլիարդ դոլարը: 2024-ի մայիսին այս ֆոնդերը տնօրինում էին 90,6 միլիարդ դոլար արժողությամբ բիթքոյն՝ բոլոր գոյություն ունեցող բիթքոյնների մոտ 5,27%-ը: Ինստիտուցիոնալ ներդրումների այս հոսքը դարձել է կրիպտոարժույթի աճի հզոր շարժիչ:
Վերջերս իրենց կրիպտոարժույթի ակտիվներն ակտիվորեն սկսել են ավելացնել շատ խոշոր ֆինանսական կորպորացիաներ: MicroStrategy-ը հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 10-ը գնել է մոտ 27200 BTC՝ 2 մլրդ դոլար արժողությամբ:
Կրիպտոարժույթի աճին նպաստած մեկ այլ գործոն դարձան Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովի դեմ կրիպտոընկերությունների հաղթանակները դատարանում։ Սա ամրապնդեց ներդրողների վստահությունը կրիպտոարժույթների արդյունաբերության հեռանկարների և իրավական դաշտում իրենց շահերը պաշտպանելու ունակության նկատմամբ: Դատարաններում տարած հաղթանակները ցույց տվեցին, որ կրիպտո արդյունաբերությունը դառնում է ավելի հասուն և ունակ պաշտպանելու իր իրավունքները։
Բիթքոյնի աճի մյուս կարևոր գործոնը, ինչպես շատ այլ կրիպտոարժույթներ, ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի կողմից տոկոսադրույքների իջեցումն էր: Ավելի ցածր տոկոսադրույքները այլընտրանքային ակտիվները, ինչպիսիք են կրիպտոարժույթները, ավելի գրավիչ են դարձնում ներդրողների համար՝ համեմատած ավանդական ֆինանսական գործիքների: Ցածր տոկոսադրույքների միջավայրում կրիպտոարժույթները դառնում են ավելի մրցունակ, ինչը խթանում է կապիտալի հոսքը դեպի այս շուկա: Ավելի բարձր եկամուտներ փնտրող ներդրողները դիմում են կրիպտո ակտիվներին, ինչի արդյունքում էլ դրանց գինը բարձրանում է։

Bitcoin sets another record, surpassing $93,000
After Donald Trump's victory in the US presidential election, the price of cryptocurrencies, and primarily Bitcoin, continues to grow steadily and has already exceeded $93,000, which is a record high. However, the growth of cryptocurrencies has been observed throughout the year and was due to a number of other factors.
Of course, the main reason for the rapid growth of cryptocurrencies in recent days was the election of Trump as the next US president. During his election campaign, he repeatedly promised to support the crypto industry and American mining companies. In particular, he promised to turn the United States into the "crypto capital of the planet", as well as to massively invest in digital finance. "If the future is going to be determined by cryptocurrency, I want it to be mined, issued and produced in the United States," Trump said.
During the campaign, Trump began to surround himself with cryptocurrency advocates, including figures such as Elon Musk and Howard Lutnick, who is associated with the company Tether, and David Bailey, the head of one of the oldest cryptocurrency magazines, Bitcoin Magazine. It is also expected that J.D. Vance, who is also a supporter of cryptocurrency, will take the position of vice president under Trump. In addition, more than 250 pro-crypto candidates have been elected to the US Congress, and the main opponent of cryptocurrency among lawmakers, Senator Sherrod Brown, has lost his post.
Trump also promised to “fire first” Gary Gensler, the chairman of the Securities and Exchange Commission, who under Biden has tightly controlled many large cryptocurrency companies. Candidates more inclined towards this sector are being considered to replace Gensler as head of the commission.
The promises did not end there. On the evening of November 12, Trump announced that Elon Musk and Trump’s former rival Vivek Ramaswamy would head the new Department of Government Efficiency (D.O.G.E.) in the US government. This structure will reduce government spending, eliminate excessive regulation, and also reform bureaucratic structures to increase the efficiency of the state apparatus.
musk and ramasvami .jpg (171 KB)
With the coming to power of Trump in the US, it is also planned to adopt a number of laws that should have a positive impact on the cryptocurrency market. According to Coinbase’s general counsel Paul Grewal, there is already a bill in Congress that is designed to ensure investor protection and “remove some of the uncertainty” in regulating the cryptocurrency market.
Historically, US presidential elections coincide with periods of Bitcoin growth. In 2016, the cryptocurrency rose by 35% before the election and by 125% after it. In 2020, the growth before the election was 34% and after it was 307%. This time, the pre-election growth was 10%.
Thus, the coming to power of Donald Trump became a powerful catalyst for the rapid growth of cryptocurrencies. Investors took this as a signal that the crypto industry would receive favorable conditions for development under the new administration, and so far Trump has only strengthened this confidence with his actions and decisions.
Other Factors
This year has been a very successful one for Bitcoin overall. The leading cryptocurrency has been on a tear since the beginning of the year after U.S. regulators approved Bitcoin ETFs. After years of rejections, the Securities and Exchange Commission has given the green light for the launch of such funds for the first time. This provided a wide range of investors with access to cryptocurrencies through traditional financial instruments.
In the first month after launch, the assets of the nine largest Bitcoin ETFs exceeded 200,000 Bitcoin, or $9.5 billion. As of May 2024, these funds held $90.6 billion worth of Bitcoin, or about 5.27% of all Bitcoin in existence. This influx of institutional investment has become a powerful driver of cryptocurrency growth.
Recently, many large financial corporations have begun to actively increase their cryptocurrency assets. MicroStrategy bought about 27,200 BTC from October 31 to November 10, worth $2 billion.
Another factor contributing to the growth of cryptocurrency was the Securities and Exchange Commission’s victories of crypto companies in court. This strengthened investors' confidence in the prospects of the cryptocurrency industry and its ability to defend its interests in the legal field. Victories in the courts showed that the crypto industry is becoming more mature and able to defend its rights.
Another important factor in the growth of Bitcoin, like many other cryptocurrencies, was the reduction in interest rates by the US Federal Reserve. Lower interest rates make alternative assets, such as cryptocurrencies, more attractive to investors compared to traditional financial instruments. In an environment of low interest rates, cryptocurrencies