Բիթքոյնը հերթական ռեկորդն է սահմանել՝ անցնելով $93,000-ը
ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում Դոնալդ Թրամփի հաղթանակից հետո կրիպտոարժույթների և հիմնականում բիթքոյնի գինը վստահորեն շարունակում է աճել և արդեն անցել է 93,000 դոլարից, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է։ Սակայն կրիպտոարժույթների աճը նկատվել է ամբողջ տարվա ընթացքում և պայմանավորված է եղել մի շարք այլ գործոններով։
Իհարկե, վերջին օրերին կրիպտոարժույթների արագ աճի հիմնական պատճառը Թրամփի ընտրությունն էր որպես ԱՄՆ հաջորդ նախագահ։ Իր նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ նա բազմիցս խոստացել է աջակցել կրիպտո արդյունաբերությանը և ամերիկյան հանքարդյունաբերական ընկերություններին: Մասնավորապես, նա խոստացել է ԱՄՆ-ը վերածել «մոլորակի կրիպտո մայրաքաղաքի», ինչպես նաև զանգվածաբար ներդնել թվային ֆինանսներ։ «Եթե ապագան որոշվելու է կրիպտոարժույթով, ես ցանկանում եմ, որ այն արդյունահանվի, թողարկվի և արտադրվի Միացյալ Նահանգներում», - ասել է Թրամփը։
Դեռ նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ Թրամփն սկսեց իրեն շրջապատել կրիպտոարժույթների կողմնակիցներով, այդ թվում այնպիսի գործիչներով, ինչպիսիք են Իլոն Մասկը և Հովարդ Լութնիկը, որը կապված է Tether ընկերության հետ, և Դեյվիդ Բեյլին՝ կրիպտոարժույթների մասին ամենահին ամսագրերից մեկի՝ Bitcoin Magazine-ի ղեկավարը։ Ակնկալվում է նաև, որ Թրամփի օրոք փոխնախագահի պաշտոնը կզբաղեցնի Ջեյ Դի Վենսը, որը նույնպես կրիպտոարժույթների կողմնակից է։ Բացի դրանից, ԱՄՆ Կոնգրեսում ընտրվել են կրիպտոարդյունաբերության կողմնակից ավելի քան 250 թեկնածուներ, իսկ օրենսդիրների շրջանում կրիպտոարժույթների հիմնական հակառակորդը՝ սենատոր Շերոդ Բրաունը, կորցրել է իր պաշտոնը։
Թրամփը նաև խոստացել է «առաջինն աշխատանքից ազատել» Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովի նախագահ Գարի Գենսլերին, որը Բայդենի օրոք խստորեն վերահսկել է կրիպտոարժույթային բազմաթիվ խոշոր ընկերությունների: Գենսլերի փոխարեն հանձնաժողովը ղեկավարելու համար դիտարկվում են այս ոլորտի նկատմամբ ավելի լավ տրամադրված թեկնածուներ։
Խոստումները դրանով չավարտվեցին։ Նոյեմբերի 12-ի երեկոյան Թրամփը հայտարարեց, որ Իլոն Մասկը և Թրամփի նախկին մրցակից Վիվեկ Ռամասվամին կգլխավորեն ԱՄՆ կառավարության արդյունավետությունը վերահսկող նոր դեպարտամենտը (D.O.G.E.): Այս կառույցը կնվազեցնի պետական ​​ծախսերը, կվերացնի չափից ավելի կարգավորումը, ինչպես նաև կբարեփոխի բյուրոկրատական ​​կառույցները՝ բարձրացնելու պետական ​​ապարատի արդյունավետությունը։
musk and ramasvami .jpg (171 KB)
ԱՄՆ-ում Թրամփի իշխանության գալով նախատեսվում է նաև մի շարք օրենքներ ընդունել, որոնք պետք է դրական ազդեցություն ունենան կրիպտոարժույթների շուկայի վրա։ Ըստ Coinbase-ի գլխավոր իրավաբան Փոլ Գրյուալի՝ Կոնգրեսում արդեն կա մի օրինագիծ, որը նախատեսված է ներդրողների պաշտպանությունն ապահովելու և կրիպտոարժույթների շուկայի կարգավորման «որոշ անորոշությունները վերացնելու համար»:
Պատմականորեն ԱՄՆ նախագահական ընտրությունները համընկնում են Bitcoin-ի աճի ժամանակաշրջանների հետ: 2016-ին կրիպտոարժույթն ընտրություններից առաջ թանկացել է 35%-ով, իսկ դրանցից հետո՝ 125%-ով։ 2020-ին ընտրություններից առաջ աճը կազմել է 34%, իսկ հետո՝ 307%։ Այս անգամ նախընտրական աճը կազմել է 10%։
Այսպիսով, Դոնալդ Թրամփի իշխանության գալը դարձավ կրիպտոարժույթների արագ աճի հզոր կատալիզատոր։ Ներդրողները սա ընդունեցին որպես ազդանշան, որ կրիպտո արդյունաբերությունը նոր վարչակազմի օրոք զարգացման համար բարենպաստ պայմաններ կստանա, և մինչ այժմ Թրամփը իր գործողություններով և որոշումներով միայն ամրապնդել է այդ վստահությունը։
Այլ գործոններ
Ընթացիկ տարին ընդհանուր առմամբ շատ հաջող էր բիթքոյնի համար: Առաջին կրիպտոարժույթն աճում է տարեսկզբից այն բանից հետո, երբ ԱՄՆ կարգավորիչները հաստատեցին բիթքոյն ETF-ները: Տարիներ շարունակ մերժումներից հետո Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովը առաջին անգամ կանաչ լույս վառեց նման ֆոնդեր գործարկելու համար։ Սա ներդրողների լայն շրջանակի հասանելիություն տրամադրեց կրիպտոարժույթներին ավանդական ֆինանսական գործիքների միջոցով:
Գործարկումից հետո առաջին ամսվա ընթացքում ինը խոշորագույն բիթքոյն ETF-ների ակտիվները գերազանցեցին 200,000 բիթքոյնը կամ 9,5 միլիարդ դոլարը: 2024-ի մայիսին այս ֆոնդերը տնօրինում էին 90,6 միլիարդ դոլար արժողությամբ բիթքոյն՝ բոլոր գոյություն ունեցող բիթքոյնների մոտ 5,27%-ը: Ինստիտուցիոնալ ներդրումների այս հոսքը դարձել է կրիպտոարժույթի աճի հզոր շարժիչ:
Վերջերս իրենց կրիպտոարժույթի ակտիվներն ակտիվորեն սկսել են ավելացնել շատ խոշոր ֆինանսական կորպորացիաներ: MicroStrategy-ը հոկտեմբերի 31-ից նոյեմբերի 10-ը գնել է մոտ 27200 BTC՝ 2 մլրդ դոլար արժողությամբ:
Կրիպտոարժույթի աճին նպաստած մեկ այլ գործոն դարձան Արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողովի դեմ կրիպտոընկերությունների հաղթանակները դատարանում։ Սա ամրապնդեց ներդրողների վստահությունը կրիպտոարժույթների արդյունաբերության հեռանկարների և իրավական դաշտում իրենց շահերը պաշտպանելու ունակության նկատմամբ: Դատարաններում տարած հաղթանակները ցույց տվեցին, որ կրիպտո արդյունաբերությունը դառնում է ավելի հասուն և ունակ պաշտպանելու իր իրավունքները։
Բիթքոյնի աճի մյուս կարևոր գործոնը, ինչպես շատ այլ կրիպտոարժույթներ, ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի կողմից տոկոսադրույքների իջեցումն էր: Ավելի ցածր տոկոսադրույքները այլընտրանքային ակտիվները, ինչպիսիք են կրիպտոարժույթները, ավելի գրավիչ են դարձնում ներդրողների համար՝ համեմատած ավանդական ֆինանսական գործիքների: Ցածր տոկոսադրույքների միջավայրում կրիպտոարժույթները դառնում են ավելի մրցունակ, ինչը խթանում է կապիտալի հոսքը դեպի այս շուկա: Ավելի բարձր եկամուտներ փնտրող ներդրողները դիմում են կրիպտո ակտիվներին, ինչի արդյունքում էլ դրանց գինը բարձրանում է։

После победы Дональда Трампа на президентских выборах в США цена криптовалют и в первую очередь биткоина продолжает уверенно расти и уже перевалила $93 000, что является рекордным показателем. Однако рост криптовалют наблюдался на протяжении всего года и был обусловлен рядом других факторов.
Конечно, главной причиной быстрого роста криптовалют в последние дни стало избрание Трампа следующим президентом США. Во время своей предвыборной кампании он неоднократно обещал поддержать криптоиндустрию и американские горнодобывающие компании. В частности, он пообещал превратить США в «криптостолицу планеты», а также массово инвестировать в цифровые финансы. «Если будущее будет определяться криптовалютой, я хочу, чтобы ее добывали, выпускали и производили в Соединенных Штатах», — сказал Трамп.
Вернувшись в предвыборную кампанию, Трамп начал окружать себя сторонниками криптовалюты, включая таких фигур, как Илон Маск и Говард Лютник, который связан с Tether, а также Дэвид Бэйли, глава одного из старейших журналов о криптовалютах, Bitcoin Magazine. Ожидается, что Джей Ди Вэнс, который также является сторонником криптовалют, займет должность вице-президента при Трампе. Кроме того, в Конгресс США было избрано более 250 кандидатов, выступающих за криптовалюту, а главный противник криптовалют среди законодателей, сенатор Шеррод Браун, лишился своего поста.
Трамп также пообещал «первым уволить» председателя Комиссии по ценным бумагам и биржам Гэри Генслера, который при Байдене ужесточил надзор за многими крупными криптовалютными компаниями. Вместо Генслера на пост главы комиссии рассматриваются кандидаты с лучшим отношением к этой области.
На этом обещания не закончились. Вечером 12 ноября Трамп объявил, что Илон Маск и бывший соперник Трампа Вивек Рамасвами возглавят новый Департамент эффективности правительства (DOGE) в правительстве США. Эта структура позволит сократить государственные расходы, устранить чрезмерное регулирование, а также реформировать бюрократические структуры для повышения эффективности государственного аппарата.
С приходом Трампа к власти в США планируется принять ряд законов, которые должны оказать положительное влияние на рынок криптовалют. По словам Пола Гревала, главного юрисконсульта Coinbase, в Конгрессе уже есть законопроект, призванный обеспечить защиту инвесторов и «устранить некоторую неопределенность» в регулировании рынка криптовалют.
Исторически президентские выборы в США совпадали с периодами роста биткойнов. В 2016 году перед выборами криптовалюта подорожала на 35%, а после них — на 125%. В 2020 году перед выборами рост составил 34%, а после - 307%. На этот раз предвыборный рост составил 10%.
Таким образом, приход к власти Дональда Трампа стал мощным катализатором быстрого роста криптовалют. Инвесторы восприняли это как сигнал о том, что криптоиндустрия получит благоприятные условия для развития при новой администрации, и пока что Трамп своими действиями и решениями только укрепил эту уверенность.
Другие факторы
Текущий год в целом был очень успешным для Биткойна. Стоимость первой криптовалюты растет с начала года после того, как регуляторы США одобрили биткойн-ETF. После многих лет отказов Комиссия по ценным бумагам и биржам впервые дала добро на запуск таких фондов. Это дало широкому кругу инвесторов доступ к криптовалютам через традиционные финансовые инструменты.
В первый месяц после запуска активы девяти крупнейших биткойн-ETF превысили 200 000 биткойнов или 9,5 миллиардов долларов. По состоянию на май 2024 года в этих фондах хранилось биткойнов на сумму 90,6 миллиарда долларов, что составляет около 5,27% всех существующих биткойнов. Этот приток институциональных инвестиций стал мощным двигателем роста криптовалют.
В последнее время многие крупные финансовые корпорации активно начали наращивать свои криптовалютные активы. В период с 31 октября по 10 ноября MicroStrategy купила около 27 200 BTC на сумму 2 миллиарда долларов.
Еще одним фактором, способствовавшим росту криптовалюты, стали судебные победы криптокомпаний над Комиссией по ценным бумагам и биржам. Это укрепило уверенность инвесторов в перспективах криптовалютной индустрии и их способности защитить свои интересы в юридической сфере. Победы в судах показали, что криптоиндустрия становится более зрелой и способной защитить свои права.
Еще одним важным фактором роста Биткойна, как и многих других криптовалют, стало снижение процентных ставок Федеральной резервной системой США. Более низкие процентные ставки делают альтернативные активы, такие как криптовалюты, более привлекательными для инвесторов по сравнению с традиционными финансовыми инструментами. Криптовалюта в условиях низких процентных ставок