Իլոն Մասկը Twitter-ի գլխամասային գրասենյակը վերածել է «հյուրանոցի»
Twitter-ի սեփականատեր Իլոն Մասկը ընկերության գլխամասային գրասենյակը, որը գտնվում է Սան Ֆրանցիսկոյում, վերածել է «հյուրանոց» իր և իր աշխատողների համար, տեղեկացնում է BBC-ին, որն ասվածն ապացուցող լուսանկարներ է հրապարակել։
Լուսանկարներից մեկում երևում է սենյակ, որում տեղադրված է երկու անձի համար նախատեսված մահճակալ է, զգեստապահարան, նաև երևում են հողաթափեր։
Մեկ այլ լուսանկարից պարզ է դառնում, որ բազմոցն օգտագործվում է որպես մահճակալ։ Հանդիպումների համար նախատեսված սրահներից մեկը նույնպես ձևափոխվել է ննջարանի։
Twitter-ի նախկին աշխատողներից մեկն ասել է, որ սոցցանցը ձեռք բերելուց հետո Իլոն Մասկը բնակվում է ընկերության գլխամասային գրասենյակում։ «Այն կարծես հյուրանոցային համար լինի»,- ասել է նա։
Twitter office bedroom.JPG (45 KB)
Կալիֆոռնիա նահանգի սենատոր Սքոթ Վիներն ասել է, որ Մասկն այժմ աշխատողներին ստիպում է քնել Twitter-ում: «Պարզ է, որ նա իրականում թքած ունի մարդկանց վրա, թքած ունի իր մոտ աշխատող մարդկանց վրա»,- ասել է նա:
Մասկն արձագանքել է ընկերության գրասենյակը հյուրանոցի վերածելու վերաբերյալ հրապարակումներին՝ ասելով, թե քաղաքը քննադատում է ընկերություններին, որոնք մահճակալներ են տրամադրում «հոգնած աշխատողներին»։ Թվիթերյան գրառումներից մեկում, որն ավելի ուշ ջնջել է, Մասկը գրել էր, որ այսուհետ քնելու է գրասենյակում, քանի դեռ «խելքի չի բերել ընկերությունը»։
Իլոն Մասկը նաև լրագրողներից մեկին ի պատասխան Twitter-ում գրել էր, թե քաղաքային իշխանության համար պետք է առաջնահերթություն լինի երեխաներին օփիումի օգտագործումից և դրա հետևանքներից զերծ պահելը։
Անցած ամիս Մասկն աշխատողներին վերջնագիր-նամակ էր ուղարկել, որում պահանջել էր կամ աշխատել երկար ժամեր և ինտենսիվ, կամ հեռանալ ընկերությունից։ «Միայն բացառիկ կատարողականը կհամարվի անցողիկ գնահատական»,- գրել էր նա։ Նամակից հետո աշխատողներից շատերն էին ազատվել աշխատանքից, մի մասին էլ Մասկն անձամբ էր ազատել իրեն հրապարակավ քննադատելու համար։
Ըստ Bloomberg-ի՝ Twitter-ի գրասենյակում են գիշերում Մասկին պատկանող Tesla ընկերության ներկայացուցիչներն ու այլ աշխատակիցներ, որոնց Մասկը բերել է Twitter-ում աշխատելու։ Նրանցից մի քանիսն այլ քաղաքներից Սան Ֆրանցիսկո են գալիս զուտ Twitter-ի գործնական հանդիպումների մասնակցելու համար։
Սան Ֆրանցիսկոյի շինարարական վերահսկողության վարչությունը հաստատել է, որ բողոքներ է ստացել և այժմ հետաքննում է հնարավոր խախտումների առկայությունը։ Վարչությունից CBS News-ին ասել են. «Մենք պետք է համոզվենք, որ շենքն օգտագործվում է այնպես, ինչպես նախատեսված է»:
Հիշեցնենք, որ 2020 թ․ մայիսին Twitter-ն իր աշխատակիցներին ծանուցել էր, որ ցանկության դեպքում հեռավար կարող են աշխատել «ընդմիշտ», քանի որ կորոնավիրուսի ժամանակ հեռավար աշխատանքի հետ կապված ընկերության ձեռնարկած միջոցառումները պսակվել են հաջողությամբ։

Илон Маск превратил головной офис Twitter в «гостиницу»
Новый владелец Twitter Илон Маск превратил головной офис компании, который находится в Сан-Франциско, в «гостиницу» для себя и своих сотрудников. Об этом рассказывает служба новостей BBC, которая также опубликовала фотографии, доказывающие это.
На одном из снимков видна комната с кроватью на двоих, шкафом и тапочками.
На другом фото видно, что диван используется как кровать. А одна из комнат, предусмотренных для встреч, также была превращена в спальню.
Один из бывших сотрудников Twitter рассказал о том, что после приобретения социальной сети Илон Маск живет в головном офисе компании.
«Он похож на гостиничный номер», - сказал он.
Twitter office bedroom.JPG (45 KB)
В свою очередь, сенатор штата Калифорния Скотт Винер рассказал, что Маск теперь заставляет сотрудников спать в Twitter.
«Понятно, что ему на самом деле наплевать на людей, ему наплевать на работающих у него людей», - заметил он.
Маск ответил на публикации о превращении офиса компании в отель, заявив, что город критикует компании, предоставляющие кровати «уставшим работникам». В одной из записей в Twitter, которую он позже удалил, Маск написал, что отныне будет спать в офисе, пока «не приведет компанию в порядок».
В ответ на заявление одного из журналистов Илон Маск в Twitter написал, что приоритетной задачей городских властей должно стать воздержание детей от употребления опиума и его последствий.
В прошлом месяце Маск разослал сотрудникам письма-ультиматумы с требованием, чтобы те работали сверхурочно и интенсивно, либо покинули компанию. «Лишь исключительная исполняемость будет считаться проходным баллом», - написал он. После письма многие сотрудники уволились, а некоторых Маск уволил сам лично за публичную критику.
twitter bedroom .JPG (21 KB)
По данным Bloomberg, в офисе ночуют представители и другие сотрудники принадлежащей Маску компании Tesla, которых последний привел на работу в Twitter. Некоторые из них приезжают в Сан-Франциско из других городов только для того, чтобы принять участие в деловых встречах Twitter.
Департамент строительного контроля Сан-Франциско подтвердил, что получил жалобы и сейчас расследует возможные нарушения. Из департамента CBS News сообщили:
«Мы должны убедиться в том, что здание используется так, как запланировано».
Напомним, что в мае 2020 г. Twitter уведомил своих сотрудников о том, что при желании они «всегда» могут работать дистанционно, поскольку меры, предпринятые компанией, связанные с удаленной работой во время коронавируса, увенчались успехом.