Ցուկերբերգը դարձել է աշխարհում 4-րդ մարդը, որն ավելի քան $200 միլիարդ կարողություն ունի
Սկզբում մետավերսի վրա Մարկ Ցուկերբերգի արած ծախսերը ահռելի սխալ էին թվում․ դա ավելի քան 100 միլիարդ դոլար խլեց գործարարի գնահատված ունեցվածքից: Այժմ այդ ներդրումը տալիս է  իր արդյունքը, քանի որ Meta Platforms-ի բաժնետոմսերի ռեկորդային բարձր գինը երկու տարուց պակաս ժամկետում գրեթե վեց անգամ ավելացրել է Ցուկերբերգի կարողությունը՝ այն հասցնելով 201 միլիարդ դոլարի:
Bloomberg Billionaires Index-ի համաձայն՝ Ցուկերբերգի կարողությունն առաջին անգամ գերազանցել է 200 միլիարդ դոլարը, ինչի շնորհիվ նա աշխարհի ամենահարուստ մարդկանց վարկանիշում բարձրացել է չորրորդ տեղ։ Meta-ի հիմնադիրը ներկայումս զիջում է միայն Իլոն Մասկին, Ջեֆ Բեզոսին և Բեռնարդ Առնոյին:
Այս տարի մի շարք այլ տեխնոլոգիական հսկաների հաջողվել է զգալիորեն մեծացնել իրենց կարողությունը։ Օրինակ՝ Nvidia-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ջենսեն Հուանգը կրկնապատկել է իր կարողությունը՝ այն հասցնելով 106,2 միլիարդ դոլարի: Այնուամենայնիվ, ո՛չ Հուանգը, ո՛չ էլ որևէ մեկը չի հասել նույն հաջողությանը, ինչ Ցուկերբերգը: Հունվարի 1-ից ի վեր նրա կարողությունն աճել է 73,4 միլիարդ դոլարով՝ Meta-ում ունեցած 13 տոկոս բաժնեմասի շնորհիվ: Անցած շաբաթվա կեսերին սոցցանցային հսկայի արժեթղթերի գինը հասել է պատմական առավելագույնի, իսկ ընդհանուր առմամբ դրանք մեկ տարվա ընթացքում թանկացել են 60%-ով։
1181.png (131 KB)
Իրավիճակը կտրուկ փոխվել է այն բանից հետո, երբ 2022-ին Facebook-ը վերանվանեց Meta և մեծ ներդրումներ կատարեց մետավերսի ստեղծման համար․ ընկերության բաժնետոմսերի գինը նվազեց, իսկ Ցուկերբերգի կարողությունը կտրուկ անկում ապրեց: Meta-ն այն ժամանակ փորձում էր իր տեղը գտնել կարճ տեսանյութերի հատվածում՝ մրցակցելով TikTok-ի հետ։ Այժմ վերլուծաբաններն ասում են, որ Facebook-ից հեռանալը դեպի Meta վերջապես իրականություն է դառնում, քանի որ ընկերությունը խաղադրույք է կատարում ընդլայնված իրականության իր Orion ակնոցի վրա:
«Վերջին հինգ տարիների ընթացքում Meta-ի ապարատային բարելավումների և արհեստական ​​բանականության առաջընթացի համակցությամբ՝ Orion-ը ներկայացնում է Meta-ի էվոլյուցիան ընկերությունից, որն զբաղվում է սոցցանցերով դեպի մետավերս ընկերություն»,- ասում են JMP Securities-ի վերլուծաբանները:
Meta-ն 2022-ից աշխատանքից ազատել է տասնյակ հազարավոր աշխատակիցների՝ 25%-ով կրճատելով իր համաշխարհային աշխատուժը։ Բացի դրանից՝ ձեռնարկվել են քայլեր՝ բարելավելու ընկերության բաժնետոմսերը, ներառյալ 50 միլիարդ դոլար արժողությամբ բաժնետոմսերի հետգնման ծրագիրը և Meta-ի առաջին եռամսյակային շահաբաժինը: Նաև Meta-ն նպատակ ունի դառնալ արհեստական ​բանականության ոլորտում առաջատարներից մեկը՝ մեծ ծախսեր կատարելով նոր տվյալների կենտրոնների վրա և ավելացնելով հաշվողական հզորությունը։

Mark Zuckerberg's initial bet on the metaverse seemed like a colossal mistake, wiping out more than $100 billion from his net worth. However, that bet is now paying off handsomely, as Meta Platforms' record-high stock price has nearly sextupled Zuckerberg's wealth to $201 billion in less than two years.
According to the Bloomberg Billionaires Index, Zuckerberg's fortune has exceeded $200 billion for the first time, placing him fourth among the world's richest people. The founder of Meta now trails only Elon Musk, Jeff Bezos, and Bernard Arnault.
This year, other tech giants' leaders have also significantly increased their fortunes. For instance, Nvidia's founder and CEO, Jensen Huang, more than doubled his net worth to $106.2 billion. However, neither Huang nor anyone else has matched Zuckerberg's success. Since January 1, his fortune has risen by $73.4 billion, thanks to his 13% stake in Meta. Last week, the social media giant’s stock hit an all-time high, with a 60% increase over the year.
The situation has drastically changed since 2022, when, after renaming Facebook to Meta and making large investments in building the metaverse, the company’s stock plummeted, and Zuckerberg's wealth took a sharp decline. At the time, Meta was struggling to find its place in the short-video market, competing with TikTok. Now, analysts say the shift from Facebook to Meta is finally becoming a reality as the company focuses on its Orion augmented reality glasses.
“Thanks to a combination of hardware improvements by Meta over the past five years and advances in AI, Orion represents the evolution of Meta from a social networking company to a metaverse company,” said JMP Securities analysts.
Since 2022, Meta has laid off tens of thousands of employees, reducing its global workforce by 25%. Additionally, steps have been taken to boost the company’s stock performance, including a $50 billion share buyback program and Meta’s first-ever quarterly dividend. Furthermore, Meta aims to be a leader in artificial intelligence, pouring significant resources into new data centers and expanding computing capacity.