2023-ին կրիպտոհանցագործները ռեկորդային $5,6 մլրդ են գողացել
2023-ը ռեկորդային է եղել կրիպտոարժույթի խարդախության դեպքերի քանակով, ինչպես նաև կորուստների ծավալով, ասվում է ԱՄՆ Հետաքննությունների դաշնային բյուրոյի (ՀԴԲ) հրապարակած զեկույցում։ Ընդհանուր առմամբ, Համացանցային հանցագործությունների բողոքարկման կենտրոնին (IC3) ներկայացված գրեթե 70,000 հաղորդումները ցույց են տալիս ավելի քան 5,6 միլիարդ դոլարի կորուստներ, ինչը 45 տոկոսով ավելի է նախորդ տարվա համեմատ:
Ինչպես նշում է BleepingComputer-ը, կորուստների ավելացման հիմնական պատճառը ներդրումային խարդախությունն է եղել, որը կրիպտոարժույթի ընդհանուր կորուստների 71%-ն է կազմում: Խարդախներն օգտագործել են տարբեր սխեմաներ, այդ թվում՝ Big Butchering սխեման, որի ժամանակ զոհերը գայթակղվում են դեպի կեղծ ներդրումային հարթակներ՝ ծանոթությունների հավելվածների և պրոֆեսիոնալ սոցիալական ցանցերի միջոցով: Իրացվելիության մայնինգի խարդախությունները նույնպես լայն տարածում են գտել, երբ ներդրողներին խոստացել են գերբարձր եկամուտներ՝ ակտիվներն իրենց հարթակում պահելու համար:
Բացի ներդրումային սխեմաներից, ակտիվորեն կիրառվել են նաև խաբեության այլ մեթոդներ։ Դրանք ներառում են խարդախություններ՝ զանգերի կենտրոնների, պետական ​​պաշտոնյաների ինքնությունը կեղծելու կամ տեխնիկական աջակցության միջոցով: Հարձակվողները նաև ստեղծել են կեղծ խաղային հավելվածներ, որոնք ենթադրաբար հիմնված են բլոկչեյն տեխնոլոգիայի վրա՝ խաղացողներին խոստանալով պարգևներ կրիպտոարժույթով, մինչդեռ պարզապես մուտք են գործել նրանց դրամապանակներ:
Կորուստների մեծ մասը (4,8 մլրդ դոլար) տեղի է ունեցել ԱՄՆ քաղաքացիների շրջանում։ Տուժած երկրների ցանկում հաջորդում են Կայմանյան կղզիները (196 միլիոն դոլար), Մեքսիկան (127 միլիոն դոլար), Կանադան (72 միլիոն դոլար), Մեծ Բրիտանիան (59 միլիոն դոլար), Հնդկաստանը (44 միլիոն դոլար) և Ավստրալիան (25 միլիոն դոլար): ԱՄՆ-ում ամենաշատը տուժել է Կալիֆոռնիան՝ գրանցելով 1,155 միլիարդ դոլարի վնաս, որին հաջորդում են Տեխասը (412 միլիոն դոլար), Ֆլորիդան (390 միլիոն դոլար) և Նյու Յորքը (317 միլիոն դոլար):
Զեկույցը բացատրում է, որ կիբեռհանցագործները թիրախավորում են կրիպտոարժույթը՝ դրա ապակենտրոնացված բնույթի և մեխանիզմների առկայության պատճառով, որոնք օգնում են թաքցնել դրամական փոխանցումների հետքերը, ինչպես նաև տուժած օգտատերերի՝ իրենց գործարքները չեղարկելու տեխնիկական անհնարինության պատճառով:
ՀԴԲ-ն մարդկանց կոչ է անում զգոն լինել և «թերահավատ լինել ներդրումային խոստումների նկատմամբ, որոնք չափազանց լավ են թվում իրական լինելու համար»: Գործակալությունը նաև խորհուրդ է տալիս ներդրումներ կատարելուց առաջ ստուգել ներդրումային հարթակների օրինականությունը և փորձել օգտագործել կրիպտոարժույթի անկախ դրամապանակներ խաղերի և ներդրումների համար:

The Federal Bureau of Investigation (FBI) has released a report stating that 2023 was a record year for cryptocurrency fraud cases and the amount of losses incurred. Overall, nearly 70,000 reports received by the Internet Crime Complaint Center (IC3) indicate losses exceeding $5.6 billion, a 45% increase compared to the previous year.
According to BleepingComputer, the primary reason for the rise in losses was investment fraud, which accounted for 71% of the total cryptocurrency losses. Fraudsters used various schemes, including the Big Butchering scheme, where victims were lured to fake investment platforms through dating apps and professional social networks. There was also widespread fraud involving liquidity mining, where investors were promised exceptionally high returns for placing assets in pools.
In addition to investment schemes, other methods of deception were actively used. These included fraud using call centers, impersonation of government officials or technical support, and the creation of fake gaming apps supposedly based on blockchain technology, promising players cryptocurrency rewards while gaining access to their wallets.
The majority of the losses ($4.8 billion) were incurred by U.S. citizens. The list of affected countries includes the Cayman Islands ($196 million), Mexico ($127 million), Canada ($72 million), the United Kingdom ($59 million), India ($44 million), and Australia ($25 million). Within the U.S., California suffered the most, with losses amounting to $1.155 billion, followed by Texas ($412 million), Florida ($390 million), and New York ($317 million).
The IC3 report explains that cybercriminals target cryptocurrency due to its decentralized nature and the existence of mechanisms that help obscure money transfers, as well as the technical impossibility for victims to reverse their transactions. The FBI advises being vigilant and "skeptical of investment promises that seem too good to be true." The agency also recommends verifying the legitimacy of investment platforms before investing and using independent cryptocurrency wallets for gaming and investment purposes.