WhatsApp-ից հնարավոր կլինի հաղորդագրություններ փոխանակել այլ մեսենջերների օգտատերերի հետ
Համաձայն Եվրամիության թվային շուկաների վերաբերյալ նոր օրենսդրությունում իրականացված վերջին փոփոխությունների՝ WhatsApp-ի օգտատերերը շուտով կկարողանան հաղորդագրություններ ուղարկել այլ հավելվածների: Այս նորամուծությունը պայմանավորված է ԵՄ նոր օրենքների պահանջներով, որոնք ուղղված են մեսենջերների միջև համատեղելիության ապահովմանը, հայտնում է The Verge-ը։
Meta-ն, որին պատկանում է WhatsApp-ը, պարտավոր է օգտատերերին տրամադրել երրորդ կողմի այլ հավելվածների միջև հաղորդագրություններ փոխանակելու հնարավորություն: Այս գործառույթն աստիճանաբար կգործարկվի, և եվրոպացի օգտատերերը կստանան ներծրագրային ծանուցումներ այն մասին, որ հասանելի է տարբեր ծառայություններից չատերի միաձուլումը։
Բացի դրանից՝ Meta-ն խոստանում է ավելացնել լրացուցիչ հնարավորություններ, ինչպիսիք են հաղորդագրություններին արձագանքները, հաղորդագրությունն ընթերցած լինելու մասին ծանուցումները և տեքստի մուտքագրման ցուցիչները: Մինչև 2027-ը ընկերությունը նախատեսում է ընդլայնել ֆունկցիոնալությունը՝ ներառելով տարբեր մեսենջերների օգտատերերի միջև աուդիո և տեսազանգերի աջակցություն, որն էլ ավելի հասանելի կդարձնի հաղորդակցությունը:

В соответствии с последними изменениями, инициированными новым законодательством Европейского Союза о цифровых рынках, пользователи WhatsApp вскоре смогут отправлять сообщения в другие приложения. Это нововведение связано с требованиями новых законов ЕС, направленных на обеспечение совместимости между мессенджерами. Об этом сообщает издание The Verge.
Компания Meta, владеющая WhatsApp, обязана предоставить пользователям возможность обмена сообщениями с другими сторонними приложениями. Внедрение этой функции будет происходить постепенно, и европейские пользователи будут получать уведомления в приложениях о доступности объединения чатов из разных сервисов.
Кроме того, Meta обещает добавить дополнительные функции, такие как реакции на сообщения, уведомления о прочтении и индикаторы набора текста. К 2027 году компания планирует расширить функционал, включив поддержку аудио- и видеозвонков между пользователями различных мессенджеров, что сделает общение еще более доступным.