Ամեն օր աշխարհում հայտնվում են հարյուրավոր և հազարավոր նոր ստարտափներ, սակայն դրանցից միայն մի քանիսն են հաջողության հասնում և շահույթ բերում իրենց ստեղծողներին և ներդրողներին: Ինչի՞ց է կախված ստարտափի հաջողությունը: Ի՞նչ չափանիշների այն պետք է համապատասխանի: Որքանո՞վ է կարևոր թիմի փորձառու լինելը։ Այս ամենի մասին NEWS.am Tech-ը զրուցել է Sensyan խորհրդատվական ընկերության ղեկավար Րաֆֆի Քասարջյանի հետ, որը մենթորական սեանսներ է անցկացնում Sevan Startup Summit 2024-ի ժամանակ։
Լավ ստարտափը, ըստ Քասարջյանի, պետք է լուծում առաջարկի ինչ-որ խնդրի՝ և՛ գլոբալ (օրինակ՝ մոլորակի կլիմայի փոփոխությունը), և՛ փոքր, տեղական (ընտանի կենդանիների համար ծառայություններ, սննդի առաքում և այլն): Եվ եթե այս խնդիրն արդիական լինի մոլորակի բավարար թվով մարդկանց համար, հավանաբար կլինեն օգտատերեր, որոնց կհետաքրքրի ստարտափի առաջարկած լուծումը։
Եթե տվյալ խնդիրն արդիական է նաև հենց ստարտափների հիմնադիրների համար, սա, ըստ Քասարջյանի, մեծ առավելություն է, քանի որ նրանք ավելի լավ կհասկանան այդ խնդիրը և դրա լուծման արժեքը, ավելին, ժամանակ և ջանք չեն խնայի իրենց նախագծի վրա, և դա զգալիորեն կբարձրացնի նրանց հաջողության հնարավորությունները:
Կարևոր է նաև նշել, որ ստարտափի առաջարկած խնդրի լուծումը պետք է լինի եզակի, յուրօրինակ, ինչ-որ առումով նույնիսկ նորարարական։ Իսկ եթե դու անում ես նույնը, ինչ անում են ուրիշները, բայց, օրինակ՝ ավելի էժան, դժվար թե դա հաջողություն բերի։ Ինչպես ընդգծեց մասնագետը, անհրաժեշտ է, որ այն իսկապես նոր ու յուրօրինակ լուծում լինի։
Ստարտափի հաջողության համար երրորդ գործոնը հստակ գիտակցելն է, թե ինչպես է այն պահպանելու իր կայուն մրցակցային առավելությունը (sustainable competitive advantage): Ի վերջո, եթե ստարտափը հետաքրքիր և արդյունավետ լուծում է առաջարկում արդիական որևէ խնդրի, ապա շատ ուրիշներ հավանաբար կսկսեն անել նույնը՝ կրկնօրինակելով նրա գաղափարը։ Ինչպե՞ս է ստարտափը պլանավորում պահպանել իր հաճախորդներին, զարգանալ և ներգրավել նոր հաճախորդների: Ինչպե՞ս է այն պահպանելու իր տեղը շուկայում։ Առանց այս հարցերի հստակ պատասխանների, ստարտափը, հավանաբար, դատապարտված կլինի ձախողման:
Հաջորդ գործոնը, որից կախված կլինի ստարտափի հաջողությունը, թիմն է, որն աշխատում է դրա վրա: Որքանո՞վ են աշխատակիցները հետաքրքրված իրենց նախագծով: Ի՞նչ փորձ ունեն ։ Արդյոք նախկինում հիմնել են ստարտափ կամ աշխատել ստարտափում:
Պատասխանելով հարցին, թե ով կունենա հաջողության հասնելու ավելի մեծ հնարավորություն՝ անփո՞րձ թիմը, թե՞ իր հետևում բազմաթիվ ձախողումներ ունեցողը, Րաֆֆի Քասարջյանն ասաց, որ փորձը, թեկուզ բացասական, շատ օգտակար է և ցույց է տալիս, թե ինչ չի կարելի անել և ինչից լավ կլինի խուսափել: Մյուս կողմից, փորձի պակասը, ըստ մասնագետի, նույնպես չի նշանակում, որ թիմը չի կարող հաջողության հասնել։ Շատ բան, այսպես թե այնպես, կախված կլինի գործադրվող ջանքերից և աշխատանքների համակարգումից։ Բացի դրանից՝ միշտ կարելի է խորհուրդ հարցնել ավելի փորձառուներից. Հայաստանում ստարտափ էկոհամակարգում մթնոլորտը շատ բարեկամական է, և շատերն են պատրաստ օգնել ուրիշներին։
Հինգերորդ գործոնը, ըստ մասնագետի, ստարտափ թիմի կողմից իր ֆինանսական և բիզնես մոդելի հստակ ընկալումն է։ Ո՞րն է նրանց թիրախային շուկան: Կոնկրետ ինչպե՞ս են գումար վաստակելու։ Ինչպե՞ս են ընդլայնվելու։ Այս ամենը կարևոր է, որպեսզի հնարավոր լինի համոզել պոտենցիալ ներդրողներին, որ իսկապես իմաստ ունի գումար ներդնել այս նախագծում։
Sevan Startup Summit 2024-ը, որի մեդիագործընկերը NEWS.am Tech-ն, անցկացվում է հուլիսի 21-ից 27-ը և ՏՏ ոլորտի տարվա կարևորագույն իրադարձություններից է։ Ոչ պաշտոնական բիզնես ֆորումը, որն անցկացվում է Սևանա լճի ափին գտնվող վրանային քաղաքում, ամեն տարի ներգրավում է հարյուրավոր ստարտափների Հայաստանից և մի շարք այլ երկրներից՝ հնարավորություն տալով նրանց ներկայացնել իրենց գաղափարները պոտենցիալ ներդրողներին և մենթորներին, լսել հայտնի հյուրերի ելույթները, մասնակցել պանելային քննարկումների, սեմինարների և զրույցների խարույկի մոտ, ժամանցային միջոցառումների և այլն:
Նախորդ Sevan Startup Summit-ում Րաֆֆի Քասարջյանը դասախոսություններ էր կարդում, սակայն այս տարի նա կենտրոնացել է մենթորի դերի վրա. ամբողջ ֆորումի ընթացքում 10 րոպեանոց հանդիպումների ժամանակ նա խորհուրդ է տալիս ստարտափ ստեղծողներին և օգնում նրանց հասկանալ, թե որքան խոստումնալից է իրենց գաղափարը և ինչ է անհրաժեշտ անել այն առաջ մղելու համար:
Այսօր ֆորումի չորրորդ օրն է, և այս ընթացքում, ըստ Քասարջյանի, նա արդեն հանդիպել է շատ հետաքրքիր ստարտափների, սակայն նրանք բոլորն էլ գտնվում են «զարգացման» տարբեր փուլերում. ոմանք միայն լավ, խոստումնալից գաղափար ունեն, բայց դեռ ոչինչ չեն արել դրա իրականացման ուղղությամբ. մյուսներն ունեն ամբողջովին պատրաստի արտադրանք և գիտեն, թե ինչ պետք է անեն հետո։
«Ամենամեծ խնդիրը, որին ես բախվում եմ, այն է, որ մարդիկ կարող են ունենալ հիանալի գաղափար, հետաքրքիր տեխնիկական լուծում, բայց չիմանան, թե ինչպես դրա հիման վրա բիզնես ստեղծել և ինչպես սկսել դրանով գումար աշխատել: Նրանք ներդրումներ են փնտրում, բայց խնդիրն այն է, որ ներդրողներին պետք է ցույց տալ, թե ինչու պետք է ներդրումներ կատարեն այս նախագծում։ Իսկ անփորձ ստարտափերները, որոնք առայժմ միայն հետաքրքիր գաղափար ունեն, չեն կարող դա անել»,- ասաց մասնագետը։
Sevan Startup Summit-ը, նրա կարծիքով, կարող է նման ստարտափերներին հիանալի հնարավորություն տալ հասկանալու, թե ինչ է պետք անել իրենց գաղափարի հետ, ինչպես բարելավել այն, ինչպես ներկայացնել այն վենչուրային կապիտալիստներին, որպեսզի մեծացնեն իրենց հաջողության հավանականությունը։
Ինքը՝ Րաֆֆի Քասարջյանը, նույնպես պատրաստ է օգնել բոլոր հետաքրքիր և խոստումնալից ստարտափներին՝ ինչպես խորհուրդներով, այնպես էլ օգտակար ծանոթություններով ու կապերով։

Every day, hundreds and thousands of new startups appear in the world, but only a few of them succeed and bring profit to their creators and investors. What determines the success of a startup? What criteria should it meet? How important is the experience of the team? NEWS.am Tech talked about all this with the head of the Sensyan consulting company, Raffi Kassarjian, who is holding mentoring sessions during Sevan Startup Summit 2024.
What does a startup need to succeed?
A good startup, according to Kassarjian, should offer a solution to some problem, whether it’s global (like climate change on the planet) or small, local (pet services, food delivery, etc.). And if the problem is relevant to a sufficient number of people on the planet, there will probably be users who will be interested in the solution offered by the startup.
If this problem is relevant for the startup founders themselves, this, according to Kassarjian, is a big plus, because they will better understand this problem and the value of its solution, moreover, they will not spare time and effort on their project, and this will significantly increase their chances of success.
It is also important to note that the solution offered by a startup must be unique, original, even innovative in some sense. And if you do the same thing that others do, but, say, cheaper, it is unlikely to be successful. What is needed, as the specialist emphasized, is a truly new and unique solution.
The third factor for a startup's success is a clear understanding of how it will maintain its sustainable competitive advantage. After all, if a startup offers an interesting and effective solution to a pressing problem, many others will likely start doing the same, copying its idea. How does a startup plan to retain its customers, develop, and attract new ones? How will it maintain its place in the market? Without clear answers to these questions, a startup is likely to be doomed.
The next factor that will determine the success of a startup is the team working on it. How interested are the employees in their project? What experience do they have? Have they founded or worked in startups before?
In response to the question of who will have a better chance of success – an inexperienced team or one with many failures behind them, Raffi Kassarjian said that experience, even negative, is very useful and shows what not to do and what is best to avoid. On the other hand, the lack of experience, according to the specialist, does not mean that the team cannot succeed. Much will depend, one way or another, on the efforts made and the coherence of the work. In addition, you can always ask for advice from more experienced people: the atmosphere in the startup ecosystem in Armenia is very friendly, and many people are willing to help others.
The fifth factor, according to the expert, is a clear understanding by the startup team of its financial and business model. What is their target market? How exactly will they make money? How will they expand? All this is important in order to be able to convince potential investors that this project really makes sense to invest money in.
Seven days of mentorship
Sevan Startup Summit 2024, whose media partner is NEWS.am Tech, is held from July 21 to 27 and is one of the most important events of the year in the IT sector. The informal business forum, held in a tent city on the shores of Lake Sevan, attracts hundreds of startups from Armenia and several other countries every year, giving them the opportunity to present their ideas to potential investors and mentors, listen to speeches by famous guests, participate in panel discussions, workshops, campfire talks, entertainment events and much more.
At previous Sevan Startup Summits, Raffi Kassarjian gave lectures, but this year he focuses on the role of mentor: throughout the summit, he consults startup founders in 10-minute meetings and helps them understand how promising their idea is and what needs to be done to promote it.
Today is the fourth day of the forum, and during this time, according to Kassarjian, he has already met quite a few interesting startups, although they are all at different stages of “development”: some have only a good, promising idea, but they have not yet done anything to implement it; others already have a completely ready product, and they know what to do with it next.
"The biggest problem I face is that people may have a great idea, an interesting technical solution, but they don't know how to create a business based on it and how to start making money on it. They are looking for investments, but the problem is that investors need to be shown why they should invest in this project. And inexperienced startuppers who only have an interesting idea so far cannot do this," the specialist said.
Sevan Startup Summit, in his opinion, can provide such startups with an excellent opportunity to understand what to do with their idea, how to improve it, how to present it to venture capitalists to increase their chances of success.
Raffi Kassarjian himself is also ready to help all interesting and promising startups - with advice, and useful contacts and connections.