Apple-ը դադարեցրել է Vision Pro 2-ի մշակումը․ ի՞նչն է պատճառը
Apple-ը դադարեցրել է իր առաջատար Vision Pro խառ իրականության երկրորդ սարքի մշակման աշխատանքները և իր ջանքերը կենտրոնացնում է ավելի մատչելի և բյուջետային սարք մշակելու վրա։ Ընկերությունն արդեն կրճատել է Vision Pro-ի երկրորդ սերնդի վրա աշխատող աշխատակիցների թիվը և կասեցրել է պայմանագրերը բաղադրիչների մատակարարների հետ։ Այս մասին հայտնում է MacRumors-ը՝ հղում կատարելով The Information-ին։
Նախկինում Apple-ը նախատեսում էր թողարկել խառը իրականության սարքերի երկու շարք՝ առաջատար Vision Pro և ավելի բյուջետային մոդել: Սակայն այժմ ընկերությունը նվազեցրել է Vision Pro 2-ի զարգացման առաջնահերթությունը: Apple-ը կենտրոնացած է ներկայիս սերնդի Vision Pro-ի բաղադրիչներն ավելի էժան դարձնելու և հաջորդ բյուջետային մոդելի համար նորացված էկրան ստեղծելու վրա:
Apple-ը N109 ծածկագրով լրացված իրականության սարքերի բյուջետային տարբերակի վրա սկսել է աշխատել դեռ 2022-ից։ Նպատակը եղել է այս մոդելը ամենաբարձրակարգ iPhone-ների գնով՝ շուրջ 1600 դոլարով վաճառելը: Նոր մոդելի թողարկման սկզբնական պլանը նախատեսված էր 2024-ի վերջին, սակայն նախատիպը այդպես էլ չավարտվեց: Այժմ Apple-ը փորձում է հնարավորինս նվազեցնել սարքի գինը՝ չհրաժարվելով հիմնական գործառույթներից, ինչը, հավանաբար, կհետաձգի սարքի մասին անոնսը առնվազն մինչև 2025-ի վերջ։
Բյուջետային մոդելը կունենա նույն բարձրորակ էկրանները, ինչ առաջին սերնդի Vision Pro-ն, սակայն հագեցած կլինի ավելի քիչ տեսախցիկներով, գլխին ամրացնելու ավելի պարզ հարմարանքով և պակաս հզոր բարձրախոսներով: Բացի դրանից՝ նոր սարքը կլինի մեկ երրորդով ավելի թեթև, քան առաջատար մոդելը։

Apple has redirected its efforts towards developing a more affordable and budget-friendly augmented reality headset instead of the second version of its flagship product, Vision Pro. The company has reduced the number of employees working on the second generation of Vision Pro and suspended contracts with component suppliers. This information comes from an investigation by The Information, reported by MacRumors.
Previously, Apple planned to release two lines of headsets—the flagship Vision Pro and a more budget-friendly model. However, the company has now deprioritized the development of Vision Pro 2. Apple is focusing on reducing the cost of components for the current generation of Vision Pro and creating an updated display for the next budget model.
According to sources, Apple began work on a budget version of augmented reality glasses under the codename N109 as early as 2022. The goal was to sell this model at the price of top-end iPhones, around $1600. The initial plan was to launch the new model by the end of 2024, but the prototype was never completed. Apple is now striving to minimize the device's cost without losing key features, which will likely delay the announcement until at least the end of 2025.
The budget model will have the same high-quality displays as the first-generation Vision Pro but will feature fewer cameras, simpler head mounting, and less powerful speakers. Additionally, the new gadget will be one-third lighter than the flagship model.