ESA-ը մտադիր է ՌԴ-ին դուրս թողնել Մարսի ուսումնասիրման ExoMars առաքելությունից և այն իրականացնել ԱՄՆ-ի հետ
24 նոյեմբերի, 2022  10:25
Եվրոպական տիեզերական գործակալությունը (ESA) մտադիր է փոխարինել Մարսի ExoMars հետազոտական առաքելության ռուսական բաղադրիչները և փնտրում է տարբերակներ։ Գործակալությունը նաև ակնկալում է առաքելությունն իրականացնել ԱՄՆ գործընկերների հետ համագործակցությամբ:
Գործակալության ղեկավար Յոզեֆ Աշբախերի խոսքով՝ ներկայումս շարունակվում են թռիչքի իրականացման շուրջ համատեղ աշխատելու համար «ամերիկացի ընկերների» հետ բանակցությունները։
«Մենք առաջ գնալու շատ դրական ուղի ենք գտել, ինչը նշանակում է, որ ExoMars առաքելությունների մեծ մասը կիրականացվի եվրոպական տեխնոլոգիայով»,- ասել է նա:
ExoMars առաքելություն
ExoMars-ը Մարսի հետազոտման ծրագիր է Եվրոպական տիեզերական գործակալության և ռուսական Roscosmos-ի համագործակցության շրջանակում։ Ծրագրի հիմնական նպատակը անցյալում և ներկայում Մարսի վրա կյանքի ապացույցների որոնումն է։
Այս ծրագրի շրջանակում իրականացվել է ExoMars-2016 ավտոմատ կառավարվող միջմոլորակային կայանի գործարկումը: Իսկ այս տարի նախատեսվում էր գործարկել ExoMars-2022-ը։
Սակայն 2022 թ․ մարտի 17-ին ռուս-ուկրաինական իրադարձությունների ֆոնին Եվրոպական տիեզերական գործակալությունը կասեցրեց, իսկ հուլիսի 12-ին ամբողջությամբ դադարեցրեց ծրագրի իրականացումը։
Ռուսաստանին դուրս են թողել առաքելությունից
Ինչպես տեղեկացնում է ռուսական «ՏԱՍՍ» գործակալությունը, «Ռոսկոսմոս»-ի գլխավոր տնօրեն Յուրի Բորիսովն ասել է, որ Եվրոպական տիեզերական գործակալությունն ամբողջությամբ հրաժարվել է Մարսի հետազոտման ծրագրի շրջանակում Ռուսաստանի հետ համագործակցելուց։ Նրա կարծիքով՝ նման քայլից չի շահի ո՛չ Եվրոպայի, ո՛չ էլ Ռուսաստանի գիտական ​​հանրությունը։
Ինչպես իրենց հերթին նշել են «Ռոսկոսմոսի» ներկայացուցիչները, Ռուսաստանը կարող է նախագծի իր մասը իրականացնել ազգային մակարդակում կամ բարեկամ երկրների գործընկերների ներգրավմամբ։
Ենթադրվում է, որ ծրագրին առանց Ռուսաստանի մասնակցության, առաքելության շրջանակում մարսագնացի արձակումը դժվար թե հնարավոր լինի կազմակերպել մինչև 2028 թ․։ Փորձագետները չեն բացառում, որ մարսագնացի համար վայրէջքի նոր հարթակը գործարկման համար կարող է պատրաստ լինել 2026 թ․, սակայն դա չափազանց քիչ հավանական է։

ESA plans to exclude Russia from ExoMars mission to explore Mars, to implement it with US
The European Space Agency (ESA) intends to replace the Russian components of the ExoMars research mission to Mars and is looking for options. The agency also expects to carry out the mission in cooperation with US partners.
According to the head of the agency, Josef Aschbacher, negotiations with "American friends" to work together on the implementation of this space flight are currently ongoing.
"We have found a positive way forward," Aschbacher said. "Europe will take responsibility, and a majority of the work will be done with European technology."
ExoMars mission
ExoMars is a Mars exploration project within the framework of cooperation between ESA and Russia’s space agency Roscosmos. The main goal of the project is to search for evidence of life on Mars in the past and present.
As part of this program, the ExoMars 2016 automatically controlled interplanetary station was launched. And the ExoMars 2022 was planned to be launched this year.
However, on March 17, amid the Russian-Ukrainian events, ESA suspended the implementation of this project, and on July 12, it completely stopped its implementation.
Russia is left out of mission
As the Russian TASS news agency informs, Roscosmos general director Yuri Borisov said that the ESA has completely refused to cooperate with Russia within the framework of the Mars exploration program. In his opinion, neither the scientific community of Europe nor of Russia will benefit from such a move.
As the Roscosmos representatives noted for their part, Russia can implement its part of the project at the national level, or with the engagement of partners from friendly countries.
It is believed that without Russia's participation in the program, the launch of the Mars rover within the scope of this mission will hardly be possible until 2028. Experts do not rule out that the new landing platform for the Mars rover may be ready for launch in 2026—but this is extremely unlikely.