ESA-ը մտադիր է ՌԴ-ին դուրս թողնել Մարսի ուսումնասիրման ExoMars առաքելությունից և այն իրականացնել ԱՄՆ-ի հետ
24 նոյեմբերի, 2022  10:25
Եվրոպական տիեզերական գործակալությունը (ESA) մտադիր է փոխարինել Մարսի ExoMars հետազոտական առաքելության ռուսական բաղադրիչները և փնտրում է տարբերակներ։ Գործակալությունը նաև ակնկալում է առաքելությունն իրականացնել ԱՄՆ գործընկերների հետ համագործակցությամբ:
Գործակալության ղեկավար Յոզեֆ Աշբախերի խոսքով՝ ներկայումս շարունակվում են թռիչքի իրականացման շուրջ համատեղ աշխատելու համար «ամերիկացի ընկերների» հետ բանակցությունները։
«Մենք առաջ գնալու շատ դրական ուղի ենք գտել, ինչը նշանակում է, որ ExoMars առաքելությունների մեծ մասը կիրականացվի եվրոպական տեխնոլոգիայով»,- ասել է նա:
ExoMars առաքելություն
ExoMars-ը Մարսի հետազոտման ծրագիր է Եվրոպական տիեզերական գործակալության և ռուսական Roscosmos-ի համագործակցության շրջանակում։ Ծրագրի հիմնական նպատակը անցյալում և ներկայում Մարսի վրա կյանքի ապացույցների որոնումն է։
Այս ծրագրի շրջանակում իրականացվել է ExoMars-2016 ավտոմատ կառավարվող միջմոլորակային կայանի գործարկումը: Իսկ այս տարի նախատեսվում էր գործարկել ExoMars-2022-ը։
Սակայն 2022 թ․ մարտի 17-ին ռուս-ուկրաինական իրադարձությունների ֆոնին Եվրոպական տիեզերական գործակալությունը կասեցրեց, իսկ հուլիսի 12-ին ամբողջությամբ դադարեցրեց ծրագրի իրականացումը։
Ռուսաստանին դուրս են թողել առաքելությունից
Ինչպես տեղեկացնում է ռուսական «ՏԱՍՍ» գործակալությունը, «Ռոսկոսմոս»-ի գլխավոր տնօրեն Յուրի Բորիսովն ասել է, որ Եվրոպական տիեզերական գործակալությունն ամբողջությամբ հրաժարվել է Մարսի հետազոտման ծրագրի շրջանակում Ռուսաստանի հետ համագործակցելուց։ Նրա կարծիքով՝ նման քայլից չի շահի ո՛չ Եվրոպայի, ո՛չ էլ Ռուսաստանի գիտական ​​հանրությունը։
Ինչպես իրենց հերթին նշել են «Ռոսկոսմոսի» ներկայացուցիչները, Ռուսաստանը կարող է նախագծի իր մասը իրականացնել ազգային մակարդակում կամ բարեկամ երկրների գործընկերների ներգրավմամբ։
Ենթադրվում է, որ ծրագրին առանց Ռուսաստանի մասնակցության, առաքելության շրջանակում մարսագնացի արձակումը դժվար թե հնարավոր լինի կազմակերպել մինչև 2028 թ․։ Փորձագետները չեն բացառում, որ մարսագնացի համար վայրէջքի նոր հարթակը գործարկման համար կարող է պատրաստ լինել 2026 թ․, սակայն դա չափազանց քիչ հավանական է։

Марсианскую миссию ExoMars планируют осуществить совместно с США вместо России
Европейское космическое агентство (ЕКА) ищет замену российским компонентам в рамках миссии по исследованию Марса ExoMars и рассчитывает осуществить миссию в сотрудничестве с партнерами из США.
Как отметил глава агентства Йозеф Ашбахер, в настоящее время переговоры с «американскими друзьями» для совместной работы над осуществлением полета продолжаются.
«Мы нашли очень положительный путь вперед, который означает, что большинство миссий ExoMars будет выполняться с европейскими технологиями», – сказал он.
Миссия ExoMars
ExoMars – это программа по исследованию Марса в рамках сотрудничества Европейского космического агентства (ЕКА) и российского Роскосмоса. Главная цель программы – поиск доказательств существования в прошлом и настоящем жизни на Марсе.
В рамках этой программы был осуществлен запуск автоматической межпланетной станции (АМС) «ЭкзоМарс-2016». А в нынешнем году планировался запуск АМС «ЭкзоМарс-2022».
Однако 17 марта 2022 года на фоне российско-украинских событий ЕКА приостановило, а 12 июля и вовсе прекратило реализацию программы.
Россию исключили из миссии
Как рассказывает ТАСС, генеральный директор Роскосмоса Юрий Борисов отметил, что ЕКА полностью отказалось от сотрудничества с Россией в рамках программы по исследованию Марса. По его мнению, от такого шага не выиграет научное сообщество ни стран Европы, ни России.
Как в свою очередь отметили представители Роскосмоса, Россия может реализовать свою часть проекта на национальном уровне либо с привлечением партнеров из дружественных стран.
Есть мнение, что без участия в программе России запуск марсохода в рамках миссии вряд ли удастся организовать до 2028 года. Специалисты не исключают, что новая посадочная платформа для марсохода может быть подготовлена для запуска в 2026 году, но это крайне маловероятно.