Wildberries-ը 3 մլրդ ռուբլի է փոխհատուցել պահեստում այրված ապրանքների համար, բայց դա դեռ ամբողջ գումարը չէ
7 փետրվարի, 2024  12:15
Wildberries առցանց առևտրի հարթակը փոխհատուցման արդեն երրորդ տրանշն է վճարել այն վաճառողներին, որոնց ապրանքներն այրվել են Սանկտ Պետերբուրգում գտնվող ընկերության պահեստում այս տարի տեղի ունեցած հրդեհի հետևանքով, այս մասին հաղորդում է Wildberries-ի Telegram ալիքը։
«Wildberries-ը երրորդ փոխհատուցումը վճարեց վաճառողներին։ Միջոցներն արդեն մուտքագրվել են վաճառողների բալանսին և դուրսբերման համար հասանելի կլինեն փետրվարի 19-ին: Մինչ այժմ կատարված երեք փոխհատուցման վճարների ընդհանուր գումարը կազմում է 3 միլիարդ ռուբլի։ Հունվարի 15-ին և 29-ին փոխանցվել են մասնակի փոխհատուցման առաջին երկու տրանշները այն վաճառողներին, որոնց ապրանքը վնասվել է Շուշարիի պահեստներից մեկում»,- ասվում է հաղորդագրությունում։
Ընկերությունից պարզաբանել են, որ վճարված գումարը դեռ ամբողջը չէ, իսկ գումարի վերջնական չափը դեռ ճշգրտվում է։ Վճարումը ստանալու համար վաճառողները կարիք չունեն լրացուցիչ փաստաթղթեր ներկայացնել:
«Հաշվարկները կատարվում են Wildberries էլեկտրոնային հաշվառման համակարգում առկա տեղեկատվության հիման վրա: Փոխհատուցման վերջնական չափը հաշվարկելուն պես վաճառողներին կտեղեկացնենք, իսկ լրացուցիչ հարցերի դեպքում յուրաքանչյուր դեպք կդիտարկենք առանձին»,- հավելել են ընկերությունից։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 22-ին Wildberries-ը հայտարարել էր, որ արդեն փոխհատուցում է վճարել վաճառողների ավելի քան 50%-ին կամ մոտ 160 հազար ձեռնարկատիրոջ, որոնց ապրանքները եղել են հրդեհված պահեստում։
Փետրվարի 6-ին Wildberries-ը խոստացել էր վաճառողներին հասանելիք փոխհատուցումներ վճարել մինչև փետրվարի վերջ։

Wildberries compensates 3 billion rubles for goods burned in warehouse, but it is still not the whole amount
February 7, 2024  12:15
The Wildberries online trading platform has already paid the third tranche of compensation to sellers whose products were burned in a fire at the company's warehouse in St. Petersburg this year, the Wildberries Telegram channel reported.
"Wildberries paid the third compensation to the sellers. Funds have already been credited to sellers' balances and will be available for withdrawal on February 19. The total amount of the three compensation payments made so far is 3 billion rubles. On January 15 and 29, the first two tranches of partial compensation were transferred to the sellers whose goods were damaged in one of warehouses in Shushari," the message reads.
The company explained that the amount paid is not yet the whole amount, and the final amount is still being adjusted. Sellers do not need to submit additional documents to receive payment.
"Calculations are made based on the information available in the Wildberries electronic accounting system. As soon as the final amount of compensation is calculated, we will inform the sellers, and in case of additional questions, we will consider each case separately," added the company.
On January 22, Wildberries announced that it has already paid compensation to more than 50% of sellers, or about 160 thousand entrepreneurs, whose products were in the warehouse that caught fire.