Pixie․ Google Pixel 9-ը ԱԲ-ով գործող բացառիկ և ուժեղ օգնական կստանա
Գաղտնիք չէ, որ Google-ն իր Pixel սմարթֆոններն ապահովում է բացառիկ գործառույթներով, որոնք հասանելի չեն այլ Android սարքերում: Կարծես թե ապագայում ընկերության սմարթֆոնների օգտատերերին ևս մեկ հետաքրքիր ու բացառիկ գործառույթ է սպասում։ Խոսքն արհեստական բանականությամբ (ԱԲ) գործող Pixie օգնականի մասին է, որը, ըստ համացանցում տարածված տեղեկությունների, կհայտնվի Pixel 9 շարքի սմարթֆոններում։
Ներկայումս Pixel սմարթֆոններն ունեն Google Assistant օգնականը, որն արհեստական բանականությամբ գործող լիարժեք ձայնային օգնական է: Այնուամենայնիվ, այն հասանելի է բոլոր Android սարքերում, ուստի բացառիկ չէ ընկերության համար: Հաշվի առնելով արհեստական ​​բանականության վերջին բուռն զարգացումները, Google-ը կարծես ցանկանում է իր սմարթֆոններին ավելի առաջադեմ բան տալ։
Ընկերությունը ոչ վաղ անցյալում հայտարարեց իր Google Assistant օգնականի մասին, որը հիմնված է արհեստական բանականությամբ գործող Bard նեյրոցանցի վրա և հասանելի է թե՛ Android, թե՛ iOS սարքերի համար: Google-ն այժմ աշխատում է Pixie անունով նոր օգնականի ստեղծման վրա, որը բացառիկ կլինի ապագա Pixel սմարթֆոնների համար։ Ենթադրվում է, որ Pixie-ի շնորհանդեսը տեղի կունենա հաջորդ տարի՝ Pixel 9 սմարթֆոնների թողարկման հետ մեկտեղ: Այն, հավանաբար, կկարողանա կատարել նույն գործառույթները, ինչ Google Assistant-ը, ինչպես նաև ավելի բարդ առաջադրանքներ:
Օրինակ՝ Pixie-ն կկարողանա հուշել, թե որն է ամենամոտ խանութը, որտեղ օգտատերը կարող է ձեռք բերել լուսանկարում կամ այլ պատկերում ցուցադրված ապրանքը։ Pixie-ի և Google Assistant-ի միջև մեկ այլ տարբերություն կլինի․ Pixie-ն կկարողանա ինքնուրույն գործել՝ առանց մշտական ​​ինտերնետ կապի: Հավանաբար, Pixie-ն հիմնված կլինի Gemini Nano նեյրոցանցի վրա, որի մասին Google-ը հայտարարել է ոչ վաղ անցյալում, և որն ուղղված է բջջային սարքերում օգտագործելուն։

Pixie: Google Pixel 9 will get an exclusive and powerful AI assistant
It's no secret that Google equips its flagship Pixel smartphones with exclusive features not available on other Android devices. It seems that in the future, users of the company's smartphones can expect another interesting exclusive. We are talking about the AI assistant Pixie, which, according to online sources, will debut on Pixel 9 smartphones.
Currently, Pixel smartphones feature Google Assistant, a full-fledged AI-based voice assistant. However, it is available on all Android devices, making it not exclusive to the company. Given the recent surge in artificial intelligence, it appears that Google wants to endow its smartphones with something more advanced.
Recently, Google announced the AI assistant Google Assistant based on the Bard neural network for devices running Android and iOS. According to online sources, Google is working on creating a new AI assistant called Pixie, which will be exclusive to future Pixel smartphones. Rumors suggest that Pixie's debut is expected next year, simultaneously with the launch of the Pixel 9 smartphones. It is likely to perform the same functions as Google Assistant but may handle more complex tasks.
For example, Pixie may be able to suggest the nearest store where a user can purchase an item depicted in a photo or another image. Another difference between Pixie and Google Assistant will be Pixie's ability to operate autonomously, i.e., without a constant internet connection. The foundation for Pixie is likely to be the Gemini Nano neural network, recently announced by Google, designed for use in mobile devices.