Ամերիկյան Agility Robotics ընկերությունը կսկսի մարդանման ռոբոտ-օգնականներ արտադրել Օրեգոնի գործարանում, որտեղ արդեն բերվում են անհրաժեշտ տեխնոլոգիական սարքավորումներ։ Ինչպես տեղեկացնում է CNBC-ն, ընկերության արտադրության ծավալները կարող են հասնել տարեկան 10,000 ռոբոտի, ընդորում՝ արտադրության արագության առումով ընկերությունը կարող է գերազանցել Tesla-ին։
Digit մոդելի ռոբոտները նախագծված են՝ հաշվի առնելով արդյունաբերական և պահեստային ձեռնարկությունների կարիքները, որտեղ դրանք կարող են միաժամանակ շարժվել մարդկանց հետ և կատարել որոշ պարզունակ գործողություններ։ Մոտ 6500 մ2 տարածք ունեցող RoboFab գործարանում, որտեղ կաշխատի 500 մարդ, Agility Robotics-ն արդեն տեղադրում է անրաժեշտ սարքավորումները, որոնք ապագայում թույլ կտան տարեկան մինչև 10,000 նման ռոբոտ հավաքել։ Ընկերության ներկայացուցիչների խոսքով՝ սա իր տեսակի մեջ առաջին ձեռնարկությունն է աշխարհում։
Digit-ի մարդանման ռոբոտները նախագծված են բեռներ բարձրացնելու, բաղադրիչները տեսակավորելու և հավասարակշռված շարժվելու համար ոչ միայն հարթ մակերեսների վրա: Երկու ոտքի առկայությունը ռոբոտներին թույլ կտա տեղաշարժվել աստիճաններով տարածություններում, որտեղ կան աստիճաններ և որոնք հատուկ հարմարեցված չեն ռոբոտի օգտագործման համար: Ռոբոտները սնուցվում են վերալիցքավորվող լիթիում-իոնային մարտկոցով:
Digit ռոբոտները չեն ունենա հինգ մատով վերջույթներ, փոխարենը դրանք կստանան ճանկերի նմանվող բռնիչներ: Agility Robotics-ի ներկայացուցիչների կարծիքով՝ ռոբոտները պետք է լինեն այնքան բարդ, որքան անհրաժեշտ է իրենց աշխատանքը կատարելու համար։ Ֆունկցիոնալ առումով այս ռոբոտները կկարողանան տեղափոխել բեռներ և պահեստներում ապրանքներ տեսակավորել: Դրանք կօգտագործվեն նաև ռոբոտների արտադրության գործարանում։ Առաջին Digit ռոբոտները հաճախորդները կկարողանան ձեռք բերել արդեն հաջորդ տարի։ Այս ռոբոտները վարձակալության չեն տրվի, դրանք նախատեսված են միայն վաճառքի համար։ Թե որքան կարժենա այսպիսի մեկ ռոբոտը, ընկերությունը դեռ չի նշում։
Agility Robotics-ի ներկայացուցիչների խոսքով՝ նման ռոբոտները կփոխարինեն մարդկանց այնպիսի գործողություններում, որոնք մարդկանց համար գրավիչ չեն տարբեր պատճառներով՝ աշխատանքի ինտենսիվությունը, ցածր վարձատրությունը և այլն։ Թվային ռոբոտները նախագծված են որպես մարդկանց օգնականներ, որոնք անվտանգ են և կարող են ինքնուրույն գործել հանձնարարված առաջադրանքների շրջանակում:
Նշենք, որ Tesla-ն արտադրում է Optimus կոչվող մարդանման ռոբոտներ։ Այս տարվա մայիսին ընկերությունը ցուցադրել էր տեսանյութ, որում ցույց է տրվում, թե ինչպես են բարելավվել դրանց հնարավորությունները։ Բաժնետերերի հետ ամենամյա հանդիպման ժամանակ Tesla-ի ղեկավար Իլոն Մասկն ասել էր, որ 20,000 դոլար արժողությամբ այս ռոբոտները ժամանակի ընթացքում Tesla-ին կբերեն եկամտի զգալի մասը։

Agility Robotics будет производить 10 000 роботов-гуманоидов в год, обогнав Tesla
Американская компания Agility Robotics начнет производить человекоподобных роботов-помощников на заводе в Орегоне, куда уже завозят необходимое технологическое оборудование. Как сообщает CNBC, объемы производства компании могут достигать 10 000 роботов в год, а по скорости производства компания может превзойти Tesla.
Роботы, получившие имя Digit, разработаны с учетом потребностей промышленных и складских предприятий, где они будут активно использоваться для перемещения грузов и выполнения простых операций. Однако их уникальная особенность заключается в том, что они способны работать бок о бок с людьми, сохраняя равновесие на самых разнообразных поверхностях.
На сегодняшний день компания Agility Robotics уже оснастила предприятие RoboFab в Орегоне, общей площадью около 6500 квадратных метров, современным оборудованием, позволяющим монтировать и собирать до 10 000 роботов Digit в год. Этот проект обещает создать рабочие места для 500 сотрудников, что делает его важным вкладом в экономику региона и страны в целом.
Основное отличие роботов Digit заключается в их способности передвигаться даже в сложных условиях, таких как лестницы, без необходимости специальной адаптации окружающей среды. Это стало возможным благодаря уникальной кинематике роботов и использованию перезаряжаемых литий-ионных батарей.
Помимо своей маневренности, роботы Digit оборудованы схватами, напоминающими клешни, что делает их способными к перемещению грузов и сортировке продукции. Эти роботы также могут применяться на предприятии по производству самих роботов, что демонстрирует их универсальность и потенциал в различных сферах.
Первые заказы на роботов Digit ожидаются уже в следующем году, однако они будут доступны только для полной покупки, а не аренды или лизинга. По мнению представителей Agility Robotics, эти роботы имеют потенциал заменить людей на тех операциях, которые кажутся малоинтересными из-за сложности и низкой оплаты. Digit спроектированы таким образом, чтобы действовать в роли безопасных и надежных помощников, работая автономно и выполняя задачи, поставленные перед ними.
Индустрия человекоподобных роботов продолжает развиваться, и предприятие в Орегоне становится важным этапом в этом процессе. Специалисты и инноваторы в этой области готовы учиться у успеха Agility Robotics и с нетерпением ждут, как новые роботы Digit смогут изменить облик многих промышленных искомых операций.
Tesla производит роботов-гуманоидов под названием Optimus. В мае этого года компания показала видеоролик, показывающий, как были улучшены их возможности. Во время ежегодного собрания акционеров глава Tesla Илон Маск заявил, что эти роботы стоимостью 20 000 долларов со временем принесут значительную часть доходов Tesla.