Թուրքիան 18,6 մլն դոլարով տուգանել է Meta Platforms-ին՝ մրցակցության մասին օրենքը խախտելու համար
Թուրքիայի հակամենաշնորհային մարմինը 346,72 միլիոն լիրայով (18,63 միլիոն դոլար) տուգանել է Meta Platforms Inc-ին՝ մրցակցության մասին օրենքը խախտելու համար։
Թուրքական կարգավորող մարմինը հայտարարել է, որ Meta ընկերությունը գերիշխող դիրք է զբաղեցնում սոցիալական ցանցերի գովազդային ոլորտում եւ խոչընդոտում է մրցակիցների աշխատանքը՝ միավորելով եւ օգտագործելով Facebook, Instagram եւ WhatsApp ծառայությունների միջոցով հավաքած տվյալները: Այսպիսով, ընկերությունը խախտում է «Մրցակցության պաշտպանության մասին» №4054 օրենքի 6-րդ հոդվածը։
2021 թ․ Թուրքիայի հակամենաշնորհային մարմինը հետաքննություն էր սկսել WhatsApp-ի, իսկ ավելի ուշ՝ Facebook Inc.-ի նկատմամբ այն բանից հետո, երբ հավելվածը թարմացրել էր ծառայության պայմանները՝ հայտնելով, որ իր սեփականատեր Facebook Inc-ին եւ նրա դուստր ձեռնարկություններին իրավունք է վերապահում հավաքել օգտատերերի տվյալները, օրինակ՝ հեռախոսահամարները եւ գտնվելու վայրերը:
Meta Platforms-ի ներկայացուցիչն ասել է, որ ընկերությունը համաձայն չէ հետաքննության եզրակացությունների հետ եւ «կդիտարկի բոլոր տարբերակները»:
«2021 թ․ թարմացումը օգտատերերից չէր պահանջում համաձայնություն, որ Facebook-ը հավաքի օգտատերերի տվյալները: Այն մեր օգտատերերին տրամադրեց ավելի հստակ եւ մանրամասն տեղեկություն այն մասին, թե ինչպես եւ ինչու ենք մենք օգտագործում տվյալները»,- նշել է ներկայացուցիչը։
Թուրքիայի հակամենաշնորհային խորհուրդը հայտարարել է, որ Meta-ն պետք է քայլեր ձեռնարկի շուկայում մրցակցությունը վերականգնելու համար եւ տարեկան հաշվետվություններ պատրաստի այն քայլերի մասին, որոնք նախաձեռնելու է առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում։
Meta-ն նաեւ պետք է 18,63 միլիոն դոլար տուգանք վճարի․ այս թիվը հիմնված է ընկերության 2021 թ․ եկամուտների վրա։ Ընկերությունը որոշումը կարող է բողոքարկել 60 օրվա ընթացքում։

Турецкий антимонопольный орган оштрафовал компанию Meta Platforms Inc на 346,72 млн лир (18,63 млн долларов) за нарушение закона о конкуренции.
Турецкий регулирующий орган заявил, что компания Meta занимает доминирующее положение в сфере рекламы в социальных сетях и препятствует работе конкурентов, объединяя и используя данные, собранные через принадлежащие ей сервисы Facebook, Instagram и WhatsApp. Таким образом, компания нарушает статью 6 Закона №4054 «О защите конкуренции».
В 2021 году антимонопольный орган Турции начал расследование в отношении WhatsApp, а затем и Facebook Inc. после того, как приложение обновило условия обслуживания, сообщив, что оно оставляет за своим владельцем Facebook Inc и ее дочерними компаниями право собирать пользовательские данные, такие как номера телефонов и местоположения.
Представитель Meta Platforms заявил, что компания не согласна с выводами расследования и «рассмотрит все варианты».
«Обновление 2021 года не требовало от пользователей согласия на то, чтобы Facebook собирал пользовательские данные. Оно предоставило нашим пользователям более четкую и подробную информацию о том, как и почему мы используем данные», — сказал представитель.
Антимонопольный совет Турции заявил, что Meta должна принять меры для восстановления конкуренции на рынке и подготовить ежегодные отчеты о шагах, которые она предпримет в течение следующих пяти лет.
Также Meta должна будет выплатить штраф в размере 18,63 млн долларов: эта сумма основана на доходах компании за 2021 год. Компания может опротестовать решение в течение 60 дней.