Թուրքիան 18,6 մլն դոլարով տուգանել է Meta Platforms-ին՝ մրցակցության մասին օրենքը խախտելու համար
Թուրքիայի հակամենաշնորհային մարմինը 346,72 միլիոն լիրայով (18,63 միլիոն դոլար) տուգանել է Meta Platforms Inc-ին՝ մրցակցության մասին օրենքը խախտելու համար։
Թուրքական կարգավորող մարմինը հայտարարել է, որ Meta ընկերությունը գերիշխող դիրք է զբաղեցնում սոցիալական ցանցերի գովազդային ոլորտում եւ խոչընդոտում է մրցակիցների աշխատանքը՝ միավորելով եւ օգտագործելով Facebook, Instagram եւ WhatsApp ծառայությունների միջոցով հավաքած տվյալները: Այսպիսով, ընկերությունը խախտում է «Մրցակցության պաշտպանության մասին» №4054 օրենքի 6-րդ հոդվածը։
2021 թ․ Թուրքիայի հակամենաշնորհային մարմինը հետաքննություն էր սկսել WhatsApp-ի, իսկ ավելի ուշ՝ Facebook Inc.-ի նկատմամբ այն բանից հետո, երբ հավելվածը թարմացրել էր ծառայության պայմանները՝ հայտնելով, որ իր սեփականատեր Facebook Inc-ին եւ նրա դուստր ձեռնարկություններին իրավունք է վերապահում հավաքել օգտատերերի տվյալները, օրինակ՝ հեռախոսահամարները եւ գտնվելու վայրերը:
Meta Platforms-ի ներկայացուցիչն ասել է, որ ընկերությունը համաձայն չէ հետաքննության եզրակացությունների հետ եւ «կդիտարկի բոլոր տարբերակները»:
«2021 թ․ թարմացումը օգտատերերից չէր պահանջում համաձայնություն, որ Facebook-ը հավաքի օգտատերերի տվյալները: Այն մեր օգտատերերին տրամադրեց ավելի հստակ եւ մանրամասն տեղեկություն այն մասին, թե ինչպես եւ ինչու ենք մենք օգտագործում տվյալները»,- նշել է ներկայացուցիչը։
Թուրքիայի հակամենաշնորհային խորհուրդը հայտարարել է, որ Meta-ն պետք է քայլեր ձեռնարկի շուկայում մրցակցությունը վերականգնելու համար եւ տարեկան հաշվետվություններ պատրաստի այն քայլերի մասին, որոնք նախաձեռնելու է առաջիկա հինգ տարիների ընթացքում։
Meta-ն նաեւ պետք է 18,63 միլիոն դոլար տուգանք վճարի․ այս թիվը հիմնված է ընկերության 2021 թ․ եկամուտների վրա։ Ընկերությունը որոշումը կարող է բողոքարկել 60 օրվա ընթացքում։

The Turkish antitrust authority has fined Meta Platforms Inc. 346.72 million liras ($18.63 million) for violating the competition law.
The Turkish regulator stated that Meta has a dominant position in social media advertising and hinders the work of competitors by aggregating and using data collected through its Facebook, Instagram and WhatsApp services. Thus, the company violates Article 6 of Law No. 4054 "On Protection of Competition."
In 2021, Turkey's antitrust authority launched an investigation into WhatsApp and then Facebook Inc. after the app updated its terms of service to say that it reserved to its owner Facebook Inc. and its subsidiaries the right to collect user data such as phone numbers and locations.
A Meta Platforms spokesman said the company disagreed with the investigation's findings and would consider all options.
The 2021 update did not require users to consent to Facebook collecting user data. It provided the users with clearer and more detailed information about how and why the data is used, a spokesman said.
Turkey's antitrust board said Meta must take steps to restore competition to the market and prepare annual reports on the steps it will take over the next five years.
Meta will also have to pay a fine of $18.63 million: this amount is based on the company's 2021 revenues. The company can appeal the decision within 60 days.