Գիտնականներն առաջին անգամ տեսել են, թե ինչպես է աստղը մոլորակ կլանում. նույն ճակատագիրն է սպասվում նաև Երկրին
4 մայիսի, 2023  16:15
Գիտնականներն առաջին անգամ ականատես են եղել, թե ինչպես է Արեգակի նման աստղն ընդլայնվում և «խժռում» մոլորակը։ Ամենայն հավանականությամբ, նույն ճակատագիրն է սպասվում նաև Երկրին, սակայն դա տեղի կունենա մոտ չորս-հինգ միլիարդ տարի հետո, երբ մահացող Արեգակը կուռչի, կվերածվի կարմիր հսկայի և կուլ կտա մեր մոլորակը։
Հետազոտության հեղինակներից մեկը՝ Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի հետազոտող Կիշալայ Դեն, Space.com-ի հետ զրույցում ասել է, որ գիտնականները ենթադրում էին, որ վաղ թե ուշ նման ճակատագրի կարժանանան բոլոր մոլորակները, որոնք պտտվում են իրենց աստղերի շուրջ մի փոքր ավելի մոտ հեռավորության վրա, քան Երկրի և Արեգակի միջև ընկած տարածքն է: Այնուամենայնիվ, դրա համար փորձարարական ապացույցներ գտնելը հեշտ չի եղել:
Տասնամյակներ շարունակ գիտնականները գտել են տարբեր աստղեր, որոնք կամ պատրաստվում էին կուլ տալ մոլորակը, կամ արդեն հասցրել էին դա անել: Բայց աստղի կողմից մոլորակի կլանման ուղղակի գործընթացը նկատվել է առաջին անգամ։
«Մեր ընկալումներում մոլորակի կլանումը հիմնարար կանխատեսում է աստղերի և մոլորակների մասին, սակայն այս երևույթի հաճախականությունը շատ անորոշ էր: Առաջին անգամ նման հազվագյուտ իրադարձություն գտնելը միշտ էլ հուզիչ է»,- ասել է Դեն:
Աստղը, որը տեսել են գիտնականները, Արեգակից ավելի հին է և գտնվում է Երկրից 12,000 լուսատարի հեռավորության վրա՝ Ակվիլա համաստեղությունից ոչ հեռու: Հարևան գազային մոլորակը աստղը կուլ է տվել ընդարձակման ժամանակ. դա տեղի է ունենում այն ​​ժամանակ, երբ աստղերը սկսում են մահանալ, և այս գործընթացն ուղեկցվում է դրանց ընդլայնման սահմաններում գտնվող ցանկացած առարկայի կլանմամբ:
Նոր ուսումնասիրության շրջանակում Դեն և գործընկերները դիտարկել են 2020-ին տեղի ունեցած ZTF SLRN-2020 կոչվող ճառագայթման պոռթկումը: Գիտնականների ուսումնասիրած աստղը ընդամենը մեկ շաբաթվա ընթացքում 100 անգամ ավելի պայծառ է դառնում։ Սկզբում գիտնականները չեն հասկանում, թե կոնկրետ ինչ են դիտում. նրանց թվում է, թե գործ ունեն նոր աստղի փայլատակման հետ: Այնուամենայնիվ, Կալիֆոռնիայի տեխնոլոգիական ինստիտուտի Պալոմարի աստղադիտարանի Zwicky Transient Facility սարքի հավաքած տվյալները վերլուծելուց հետո նրանք ուշադրություն են դարձնում մի հետաքրքիր փաստի. սովորաբար նոր աստղի բռնկման ժամանակ դրան շրջապատում է տաք գազ, իսկ այս դեպքում բռնկման օջախը շրջապատված էր սառը գազով։
Դենի խոսքով՝ սառը գազը հաճախ առաջանում է աստղերի միաձուլումից: Երբ նա շարունակել է ուսումնասիրել հենց այս աստղը, հաշվի առնելով նաև Հավայան կղզիներում գտնվող Keck աստղադիտարանի հավաքած տվյալները, նա նաև հայտնաբերել է մոլեկուլներ, որոնք կարող են գոյություն ունենալ միայն շատ ցածր ջերմաստիճանի դեպքում:
Նախնական բացահայտումից մոտ մեկ տարի անց Դեն և նրա գործընկերները վերլուծել են նույն աստղի տվյալները, որոնք այս անգամ հավաքվել էին Պալոմարի աստղադիտարանի ինֆրակարմիր տեսախցիկով: Նրանք պարզել են, որ աստղից տեսանելի լույսի կարճատև պոռթկումն ուղեկցվում էր անսովոր պայծառ ինֆրակարմիր մերձակա տիրույթի լույսի ազդանշաններով, որոնք դանդաղորեն մարել են վեց ամսվա ընթացքում:
Գլուխկոտրուկի վերջին մասն ի հայտ է գալիս, երբ գիտնականները ուսումնասիրում են NASA-ի NEOWISE ինֆրակարմիր տիեզերական աստղադիտակի հավաքած տվյալները. աստղի կողմից սկզբնական պայթյունից ի վեր արձակված էներգիայի ընդհանուր ծավալը զարմանալիորեն փոքր էր՝ նախկինում տեղի ունեցած ցանկացած աստղային միաձուլման մոտ հազարերորդական մասը: Իսկ դա նշանակում էր, որ աստղի հետ միաձուլված օբյեկտը պետք է 1000 անգամ փոքր լիներ, քան ցանկացած այլ աստղ: Շուտով գիտնականները հասկանում են, որ աստղը կուլ է տվել ոչ թե մեկ այլ աստղ, այլ մոլորակ։
Այս միաձուլման ժամանակ արձակվել է Երկրի զանգվածից 33 անգամ մեծ ծավալի ջրածին, ինչպես նաև Երկրի զանգվածի մոտ 0,33 չափ փոշի։ Այս տվյալների վրա հիմնվելով՝ գիտնականները կարծում են, որ աստղի զանգվածը մոտ 0,8-1,5 անգամ մեծ է Արեգակից, իսկ կլանված մոլորակի զանգվածը մոտ 1-10 անգամ մեծ է Յուպիտերի զանգվածից:
Ըստ գիտնականների՝ մոտ 5 միլիարդ տարի հետո Արևը նույնպես կդառնա կարմիր հսկա և կուլ կտա Երկիրը։ Եթե ​​ինչ-որ մեկը կարողանա դիտել այս գործընթացը մեզանից 10,000 լուսատարի հեռավորությունից, ապա կտեսնի մոտավորապես նույն պատկերը, ինչ տեսել են վերը նկարագրված կլանումը դիտած գիտնականները: Ճիշտ է, բռնկման լույսը, հավանաբար, ավելի թույլ կլինի, քանի որ Երկրի զանգվածն ավելի փոքր է, քան այն մոլորակինը, որին աստղը կուլ է տվել։

Ученые впервые увидели, как «Звезда Смерти» поглощает планету: Такая же судьба ждет Землю?
Ученые впервые стали свидетелями того, как звезда, похожая на Солнце, расширяется и пожирает планету. Скорее всего, такая же судьба ждет Землю, правда, случится это примерно через четыре или пять миллиардов лет: умирающее Солнце раздуется, превратится в красного гиганта и поглотит нашу планету.
Один из авторов исследования, сотрудник Массачусетского технологического института Кишалай Де, рассказал в беседе со Space.com, что ученые предполагали, что рано или поздно такая судьба постигает все планеты, вращающиеся вокруг звезд на расстоянии немного ближе, чем Земля от Солнца. Однако найти экспериментальные доказательства этому было нелегко.
На протяжении десятилетий ученые находили звезды, которые либо только-только собирались поглотить планету, либо уже успели поглотить ее. А вот непосредственно процесс такого поглощения наблюдали впервые.
«Поглощение планеты — фундаментальный прогноз в нашем понимании звезд и планет, но частота этого явления была очень неопределенной. Обнаружение столь редкого события в первый раз всегда интересно», — отметил Де.
Звезда, которую увидели ученые, старше Солнца и находится в 12 000 световых лет от Земли, недалеко от созвездия Орла. Соседнюю газовую планету звезда поглотила во время расширения: такое происходит, когда звезды начинают умирать, и этот процесс сопровождается поглощением любых расположенных в пределах их расширения объектов.
В новом исследовании Де и его коллеги изучали произошедшую в 2020 году вспышку радиации, получившую название ZTF SLRN-2020. Изучаемая учеными звезда всего за неделю стала ярче в 100 раз. Сначала ученые не поняли, что именно наблюдали: им показалось, что перед ними лишь вспышка новой звезды. Однако, проанализировав данные, собранные Zwicky Transient Facility, работающей в Паломарской обсерватории Калифорнийского технологического института, ученые обратили внимание на любопытный факт: во время вспышки новой звезды ее окружает горячий газ, а в этом случае источник вспышки был окружен холодным газом.
По словам Де, холодный газ часто возникает в результате слияния звезд. Когда он продолжил изучение этой самой звезды, приняв к сведению также данные, собранные обсерваторией Кека на Гавайях, он также обнаружил молекулы, которые могут существовать только при очень низких температурах.
Примерно через год после первоначального открытия Де и его коллеги проанализировали данные той же звезды, на этот раз собранные с помощью инфракрасной камеры в Паломарской обсерватории. Они обнаружили, что краткая вспышка видимого света от звезды сопровождалась необычайно яркими световыми сигналами в ближнем инфракрасном диапазоне, которые медленно исчезали в течение шести месяцев.
Последняя часть головоломки появилась, когда специалисты изучили данные, собранные инфракрасным космическим телескопом НАСА NEOWISE: общее количество энергии, высвобожденной звездой с момента ее первоначального взрыва, было на удивление малым — примерно в тысячную величину любого звездного слияния, наблюдавшегося в прошлом. А это означало, что то, что слилось со звездой, должно быть в 1000 раз меньше, чем любая другая звезда. Вскоре ученые поняли, что звезда поглотила не другую звезду, а планету.
Во время этого слияния произошел выброс водорода, примерно в 33 раза превышающий массу Земли, а также около 0,33 земной массы пыли. Исходя из этих данных, ученые полагают, что масса звезды была примерно в 0,8-1,5 раза больше массы нашего Солнца, а поглощенная планета была примерно в 1-10 раз больше массы Юпитера.
По словам ученых, примерно через 5 миллиардов лет Солнце также станет красным гигантом и поглотит Землю. Если кто-то сможет наблюдать за этим процессом с расстояния 10 000 световых лет от нас, он увидет примерно такую же картину, какую увидели ученые, наблюдавшие за вышеописанным поглощением. Правда, свет от вспышки, скорее всего, будет более приглушенным, так как Земля менее массивна, чем планета, которую поглотила та звезда.