NASA-ն ավարտել է 3 լուսագնացի փորձարկումները․ դրանք Nova-C մոդուլով կուղարկվեն Լուսին
NASA-ն ավարտել է քարտեզագրող երեք փոքր լուսնագնացների փորձարկումը և պատրաստվում է դրանք ուղարկել Intuitive Machines ընկերություն, որտեղ դրանք կտեղադրվեն Nova-C վայրէջքի սարքում և օգտակար այլ բեռների հետ միասին այս տարվա վերջին կամ հաջորդ տարվա սկզբին կուղարկվեն Լուսին։
Երեք փոքրիկ սայլակ-ռովերներն ունեն ստերեո տեսախցիկներ և գեոռադարներ, որոնք կարող են ընդերքն ուսումնասիրել մինչև 10 մետր խորությամբ: Մոդուլը դրանք կիջեցնի Լուսնի Ռայներ Գամմա կոչվող տարածքում, որտեղ, կարծես, մագնիսական անոմալիաներ կան, և գեոռադարների տվյալները կարող են օգնել՝ հասկանալու, թե ինչ է այնտեղ իրականում տեղի ունենում: Սակայն փորձի հիմնական նպատակը կլինի ռովերների թիմային աշխատանքը՝ հանձնարարված տարածքը հետազոտելու և քարտեզագրելու համար:
trio rovers.JPG (246 KB)
Յուրաքանչյուր մարսագնաց կկարողանա ուսումնասիրել Լուսնի մակերեսի մոտ 400 մ2: Նրանց աշխատանքին 4 մ բարձրությունից կհետևի վայրէջքի մոդուլի վրա տեղադրված տեսախցիկը։ Ռովերները միմյանց կօգնեն երթուղիներ ընտրելիս՝ խոչընդոտներից խուսափելու կամ հաղթահարելու համար: Նրանք իրենք կորոշեն, թե որն է հիմնական մեքենան, և դրա օգնությամբ կհամակարգեն իրենց գործողությունները։ Առաքելության ապարատային և ծրագրային բաղադրիչները փորձարկվել են NASA-ի Martian փորձարկման վայրում, որտեղ փորձարկվել են բոլոր ռովերները, ինչպես նաև NASA-ի մաքուր սենյակում՝ արդեն վերջնական փուլում։
Մինչ այդ, բոլոր երեք ռովերները փորձարկվել են վիբրացիոն սիմուլյատորի վրա՝ գնահատելու համար դրանց կայունությունը արագացման ժամանակ, ինչպես նաև ջերմային վակուումային խցիկում, որտեղ նմանակվել են Լուսնի վրա վակուումային պայմանները։ Մասնավորապես, ստուգվել է, թե ինչպես են լուսնագնացները դիմանում ջերմաստիճանի կտրուկ փոփոխություններին, երբ ցերեկվանից գիշերվա անցնելու ժամանակ ջերմաստիճանը կարող կտրուկ փոխվել մինչև հարյուր աստիճանով։ Այնուամենայնիվ, դրանք նախատեսված չեն լուսնային գիշերվա համար․ ռովերները կգործեն 14 երկրային օր՝ մեկ լուսնային օր, և, ինչպես ակնկալվում է, չեն դիմանա լուսնային գիշերվան:

НАСА завершило испытания трех световых зондов: Их отправят на Луну вместе с модулем Нова-С
НАСА завершило испытания трех небольших луноходов для картографирования Луны и готовится отправить их в Intuitive Machines, где они будут загружены в посадочный модуль Nova-C и отправлены на Луну вместе с другой полезной нагрузкой позднее в этом или начале следующего года.
Три небольших марсохода оснащены стереокамерами и георадарами, которые могут исследовать недра на глубине до 10 метров. Модуль высадит их в область Луны под названием «Гамма-лучи», которая, судя по всему, имеет магнитные аномалии, а данные георадара могут помочь понять, что там на самом деле происходит. Но основным направлением эксперимента станет совместная работа марсоходов по съемке и нанесению на карту назначенной территории.
Каждый марсоход сможет исследовать около 400 м2 поверхности Луны. За их работой будет следить камера, установленная на посадочном модуле с высоты 4 м. Роверы будут помогать друг другу выбирать маршруты, чтобы избежать или преодолеть препятствия. Они сами будут решать, какое транспортное средство является основным, и согласовывать с его помощью свои действия. Аппаратные и программные компоненты миссии были протестированы на Марсианском испытательном полигоне НАСА, где проходят испытания все марсоходы, а также в чистой комнате НАСА, уже на завершающей стадии.
trio rovers.JPG (246 KB)
До этого все три марсохода прошли испытания на вибротренажере для оценки их устойчивости при разгоне, а также в термовакуумной камере, где моделировались вакуумные условия на Луне. В частности, было проверено, как луноход выдерживает резкие перепады температуры, когда при переходе дня и ночи температура может меняться до ста градусов. Однако они не предназначены для лунной ночи; марсоходы будут работать 14 земных дней, один лунный день и, как ожидается, не переживут лунную ночь.