Քանի դեռ իրական արշավները դեպի Մարս մնում են ապագայի հեռանկար, գիտնականներն ու ինժեներները ամբողջ աշխարհում ակտիվորեն պատրաստվում են դրանց՝ Երկրի վրա: Այսպես կոչված անալոգային առաքելությունները նմանակում են այլ մոլորակների վրա կյանքի և աշխատանքի պայմանները՝ անձնակազմի մեկուսացումից և կապի ուշացումներից մինչև տիեզերական սկաֆանդրի օգտագործում ծայրահեղ լանդշաֆտներում: Այս ամենը հնարավորություն է տալիս փորձարկել տեխնոլոգիաները, վերապատրաստել մասնակիցներին, մշակել վարքագիծ կրիտիկական իրավիճակներում և մոտեցնել մարդկությանը հեռավոր տիեզերքի նվաճմանը:
Բայց ի՞նչ դեր են խաղում հայ գիտնականներն ու ինժեներները նման առաքելություններում: Ինչո՞վ են նրանք զբաղվում առաքելության շրջանակներում, և ինչպե՞ս են այդ խնդիրները կապված տիեզերական թռիչքների հետ: Ի՞նչ է «մարսյան կենսաբանությունը», և ի՞նչ փորձեր են անցկացվում Հայաստանի տարածքում անալոգային առաքելությունների շրջանակներում: Այս մասին «Բա իմացա՞ր» ծրագրում պատմում է AMADEE-24 առաքելության մասնակից, Հայ֊Ռուսական համալսարանի Կենսաբժշկության և դեղագործության ինստիտուտի տնօրեն Արսեն Արաքելյանը:
Գիտության եւ տեխնոլոգիաների մասին հարցազրույցների այս շարքի գործընկերն է Team Telecom Armenia-ն:
Իմունային համակարգը մարսյան սթրեսի ազդեցության տակ
Ինչպես պատմել է Արսեն Արաքելյանը՝ ՀՀ ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրենը, Հայաստանում անցկացված AMADEE-24 միջազգային անալոգային առաքելության շրջանակներում ինստիտուտի մասնագետները Հայ-Ռուսական համալսարանի Բիոբժշկության ինստիտուտի հետ համատեղ հետազոտություն են իրականացրել՝ նվիրված առաքելության մասնակիցների՝ անալոգային տիեզերագնացների առողջության և ֆիզիկական վիճակի գնահատմանը:
«Տիեզերագնացները պետք է գտնվեն գերազանց ֆիզիկական վիճակում՝ բարդ խնդիրներին դիմակայելու և այլ մոլորակի պայմաններում ինտենսիվ ծանրաբեռնվածություններին դիմանալու համար», — բացատրել է Արաքելյանը: Սա է եղել նրանց նախագծի նպատակը առաքելության շրջանակներում:
Գիտնականները չորս անգամ արյան նմուշներ են վերցրել առաքելության մասնակիցներից և վերլուծել են իմունային բջիջների փոփոխությունները ժամանակի ընթացքում: Արդյունքները չափազանց հետաքրքիր են եղել: Դրանք ցույց են տվել, որ առաքելության վաղ փուլերում մասնակիցների իմունային համակարգը ենթարկվում է հզոր ակտիվացման, ինչը, իր հերթին, արագացնում է բջիջների ծերացման գործընթացները: Սակայն որոշ ժամանակ անց ցուցանիշները նորմալանում են. օրգանիզմը հարմարվում է, և իմունային պարամետրերը վերադառնում են ելակետային մակարդակի:
«Մեզ հատկապես հետաքրքրել է այս անցումային շրջանը՝ հարմարվողականության սուր փուլը», — ընդգծել է Արաքելյանը: «Եթե հենց այդ ժամանակ ճիշտ միջամտություն կատարվի օրգանիզմի վրա, օրինակ՝ նուտրիցևտիկների կամ դեղաբանական միջոցների օգնությամբ, հնարավոր կլինի նվազեցնել սթրեսային ռեակցիան և բարձրացնել տիեզերագնացների դիմակայությունը ծանրաբեռնվածություններին: Սա բացում է հնարավորություններ միջմոլորակային առաքելություններում անձնակազմի առողջության վիճակի ավելի ճշգրիտ վերահսկման համար»:
Հնարավո՞ր է Երկրի վրա նմանակել տիեզերքը
Որքանո՞վ են Երկրի վրա անցկացվող անալոգային առաքելությունների արդյունքները արտացոլում իրական պատկերը, հաշվի առնելով, որ բազմաթիվ առանցքային գործոններ, ինչպիսիք են տիեզերական ճառագայթման ազդեցությունը և ծանրության բացակայությունը, անհնար է վերարտադրել երկրային պայմաններում:
«Իհարկե, տիեզերական առաքելությունները կապված են բազմաթիվ ռիսկերի հետ, և դրանց միայն մի մասն է հնարավոր ամբողջությամբ ուսումնասիրել ցամաքային անալոգային առաքելությունների շրջանակներում: Մյուս մասը մենք կարող ենք միայն մոտավորապես գնահատել՝ ելնելով առկա տվյալներից: Սակայն կարևոր է, որ սթրեսային գործոնները, ներառյալ ֆիզիկական և հոգեէմոցիոնալ ծանրաբեռնվածությունները, մենք ուսումնասիրում ենք համալիր կերպով, թեև ոչ միշտ մարդկանց վրա», — հայտարարել է Արաքելյանը:
Օրինակ՝ տիեզերական ճառագայթման ազդեցության հետազոտությունները լաբորատոր պայմաններում անցկացվում են փորձարարական կենդանիների՝ հիմնականում մկների վրա:
«Մենք մկներին ենթարկում ենք մոդելային տիեզերական ճառագայթման և հետևում ենք հետևանքներին երկարաժամկետ հեռանկարում», — բացատրել է Արաքելյանը: «Հաշվի առնելով, որ մկան երկու տարվա կյանքը համարժեք է մարդու մոտ 70 տարվա կյանքին, մենք կարող ենք ուսումնասիրել ինչպես կարճաժամկետ, այնպես էլ հեռակա հետևանքները, ներառյալ ծերացման հետ կապված փոփոխությունները ճառագայթումից հետո»:
Ինչ վերաբերում է մյուս կարևոր գործոնին՝ ծանրության փոփոխված ուժին, ապա դրա ազդեցությունը օրգանիզմի վրա ուսումնասիրվում է ինչպես ցամաքային լաբորատորիաներում, այնպես էլ անմիջապես Միջազգային տիեզերակայանի վրա:
«Առաջին հերթին ուսումնասիրվում է մկանային, ոսկրային և սրտանոթային համակարգերի ռեակցիան ծանրության ցածր ծանրաբեռնվածության նկատմամբ: Այս հետազոտությունները չափազանց կարևոր են հասկանալու համար, թե ինչպես է մարդու օրգանիզմը հարմարվում երկարատև գտնվելուն անկշռության պայմաններում և ինչպես կարելի է կանխել բացասական հետևանքները»:
Այսպիսով, չնայած սահմանափակումներին, ցամաքային անալոգային առաքելությունները հնարավորություն են տալիս մոդելավորել ապագա տիեզերական թռիչքների առանցքային պարամետրերը և ուսումնասիրել օրգանիզմի հարմարվողական մեխանիզմները՝ ներառյալ լաբորատոր և ուղեծրային հետազոտությունների հետ համատեղ:
Մեկուսացման և ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունների ուսումնասիրություն
AMADEE առաքելության շրջանակներում անցկացվող հետազոտությունները նպատակաուղղված են խորապես հասկանալու, թե ինչպես են մարդու օրգանիզմն ու հոգեբանությունը արձագանքում մեկուսացմանը, նույնիսկ եթե այն համեմատաբար կարճաժամկետ է: Հատուկ ուշադրություն է դարձվում նաև բարձր ֆիզիկական ծանրաբեռնվածությունների ազդեցությանը մասնակիցների օրգանիզմի վրա:
Որոշ դեպքերում անալոգային առաքելությունների շրջանակներում ստեղծվել են պայմաններ, որոնք նույնիսկ ավելի ծայրահեղ են, քան իրական տիեզերական թռիչքներում: Օրինակ՝ անալոգային կայանից դուրս գալու և մարսյան լանդշաֆտը նմանակող տարածք մտնելու ժամանակ տիեզերագնացները կրել են մոտ 50 կիլոգրամ կշռող հատուկ սկաֆանդրեր:
Այնուամենայնիվ, Երկրի պայմաններում նման սարքավորումն զգացվում է զգալիորեն ավելի ծանր, քան Մարսի վրա, որտեղ ծանրության ուժը կազմում է Երկրի ծանրության մոտ 30–40%-ը: Այս հանգամանքը ավելացնում է լրացուցիչ ծանրաբեռնվածություն և հնարավորություն է տալիս մոդելավորել միջմոլորակային առաքելություններում անձնակազմի աշխատանքի ծայրահեղ պայմանները:

Пока реальные экспедиции на Марс остаются делом будущего, ученые и инженеры по всему миру уже активно готовятся к ним — на Земле. Так называемые аналоговые миссии имитируют условия жизни и работы на других планетах: от изоляции экипажа и задержки связи до использования космического скафандра в экстремальных ландшафтах. Всё это позволяет протестировать технологии, обучить участников, отработать поведение в критических ситуациях — и приблизить человечество к покорению дальнего космоса.
Но какова роль армянских ученых и инженеров в подобных миссиях? Чем именно они занимаются в рамках экспедиции и как эти задачи связаны с реальными полётами в космос? Что такое «марсианская биология» и какие эксперименты проводятся в рамках аналоговых миссий на территории Армении? Об этом в программе «Знаете ли вы?» рассказывает участник AMADEE-24, директор Института молекулярной биологии НАН РА Арсен Аракелян.
Партнером серии интервью о науке и технологиях выступает Team Telecom Armenia․
Иммунная система под марсианским стрессом
Как рассказал Арсен Аракелян, директор Института молекулярной биологии НАН РА, в рамках международной аналоговой миссии AMADEE-24, проходившей в Армении, специалисты Института молекулярной биологии совместно с Институтом биомедицины Российско-Армянского университета провели исследование, посвященное оценке здоровья и физического состояния участников миссии — аналоговых астронавтов.
«Астронавты должны находиться в отличной физической форме, чтобы справляться со сложными задачами и выдерживать интенсивные нагрузки в условиях другой планеты, — поясняет Аракелян. — Это и стало целью нашего проекта в рамках миссии».
Ученые провели четыре последовательных взятия крови у участников миссии и проанализировали изменения в иммунных клетках в динамике. Результаты оказались крайне интересными. Они показали, что на ранних этапах миссии иммунная система участников подвергается мощной активации, что, в свою очередь, ускоряет процессы клеточного старения. Однако через некоторое время показатели нормализуются — организм адаптируется, и иммунные параметры возвращаются к базовому уровню.
«Нас особенно заинтересовал этот переходный период — острая фаза адаптации, — подчеркивает Аракелян. — Если именно в это время грамотно воздействовать на организм, например, с помощью нутрицевтиков или фармакологических средств, можно будет снизить негативный стресс-ответ и повысить устойчивость космонавтов к нагрузкам. Это открывает возможности для более точного контроля состояния здоровья экипажей в будущих межпланетных миссиях».
Можно ли на Земле смоделировать космос?
Насколько данные, полученные в рамках аналоговых миссий на Земле, действительно отражают реальную картину, учитывая, что многие ключевые факторы — такие как воздействие космического излучения и отсутствие гравитации — воспроизвести в земных условиях невозможно?
«Разумеется, космические миссии сопряжены с множеством рисков, и лишь часть из них может быть полноценно изучена в рамках наземных аналоговых миссий. Другую часть мы можем только аппроксимировать на основе имеющихся данных. Однако важно, что стрессовые аспекты, в том числе физические и психоэмоциональные нагрузки, мы изучаем в комплексе — пусть и не всегда на людях», - заявил Аракелян.
Например, исследования воздействия космического излучения в лабораторных условиях проводятся на экспериментальных животных — прежде всего на мышах.
«Мы облучаем лабораторных мышей модельным космическим излучением, а затем отслеживаем последствия в долгосрочной перспективе, — поясняет Аракелян. — Учитывая, что два года жизни мыши приравниваются примерно к 70 годам жизни человека, мы можем изучать как краткосрочные эффекты, так и отдалённые последствия для здоровья, включая возрастные изменения после облучения».
Что касается другого важного фактора — измененной силы гравитации, — то ее влияние на организм изучается как в условиях наземных лабораторий, так и непосредственно на борту Международной космической станции.
«В первую очередь исследуется реакция мышечной, костной и сердечно-сосудистой систем на пониженную гравитационную нагрузку. Эти исследования крайне важны для понимания того, как человеческий организм адаптируется к длительным пребываниям в невесомости и каким образом можно предотвратить негативные последствия».
Таким образом, несмотря на ограничения, наземные аналоговые миссии дают возможность моделировать ключевые параметры будущих космических полетов и изучать адаптационные механизмы организма — в том числе в сочетании с лабораторными и орбитальными исследованиями.
Изучение изоляции и физических нагрузок
Исследования, проводимые в рамках миссии AMADEE, направлены на глубокое понимание того, как человеческий организм и психика реагируют на изоляцию, даже если она продолжается относительно непродолжительное время. Особое внимание уделяется также изучению влияния высоких физических нагрузок на организм участников.
В ряде случаев в рамках аналоговых миссий создавались условия, даже более экстремальные, чем в реальных космических полетах. Например, при выходе космонавтов из аналоговой станции и выходе на территорию, имитирующую марсианский ландшафт, они надевали специальные скафандры весом около 50 килограммов.
Однако в условиях Земли такая экипировка ощущается значительно тяжелее, чем на Марсе, где сила притяжения составляет всего около 30–40% от земной. Это обстоятельство добавляет дополнительную нагрузку и позволяет моделировать экстремальные условия работы экипажа в межпланетных миссиях.