Apple-ի հաջորդ միջոցառումը՝ նվիրված iPhone 15-ի, Apple Watch Series 9-ի և այլ նոր արտադրանքների շնորհանդեսին, կանցկացվի սեպտեմբերի 12-ին, այս մասին տեղեկացնում է Bloomberg-ի լրագրող Մարկ Գուրմանը։ Սպասվում է, որ Apple-ի նոր սարքերը գնելու նախապատվեր հնարավոր կլինի անել արդեն սեպտեմբերի 15-ին, իսկ դրանց վաճառքը կսկսվի սեպտեմբերի 22-ին։
Նա նշել է, որ գալիք միջոցառումն իր ձևաչափով նման կլինի անցյալ տարվա iPhone 14-ի շնորհանդեսին, այսինքն՝ շնորհանդեսի նախապես արված տեսագրությունը կհեռարձակվի առցանց, որը կդիտեն նաև Apple-ի հյուրերը ընկերության գլխավոր գրասենյակում: Նրանք նաև հնարավորություն կունենան տեղում գնահատել նոր iPhone-ի և Apple Watch-ի հնարավորությունները։
Բացի դրանից, ակնկալվում է, որ այս տարվա հոկտեմբերին Apple-ը կներկայացնի ևս մեկ նոր արտադրանք։ Խոսքը Apple M3 պրոցեսորով առաջին Mac համակարգիչների մասին է։ Սակայն այս պահին հայտնի չէ՝ արդյոք ընկերությունը նախատեսում է առանձին միջոցառում կազմակերպել այս նոր արտադրանքի շնորհանդեսի համար։
Apple-ը նաև շարունակում է պատրաստվել iOS 17 և watchOS 10 օպերացիոն համակարգերի թողարկմանը: Սովորաբար, iOS-ի կայուն տարբերակները թողարկվում են iPhone-ի շնորհանդեսից մի քանի օր անց, այնպես որ, կարելի է ակնկալել, որ iOS 17-ը և watchOS 10-ը կթողարկվեն սեպտեմբերի կեսերին:
Անցյալ շաբաթ Apple-ը թողարկեց iOS 17-ի և watchOS 10-ի յոթերորդ բետա տարբերակները՝ հաստատելով, որ ծրագրաշարի կայուն տարբերակները կլինեն շուտով: Վերջերս թողարկվեց նաև macOS Sonoma-ի վեցերորդ բետա տարբերակը, սակայն ՕՀ-ի կայուն տարբերակի թողարկումը, հավանաբար, տեղի կունենա հոկտեմբերից ոչ շուտ։
Ինչ վերաբերում է Apple-ի առաջիկա միջոցառմանը, ապա ակնկալվում է, որ iPhone 15-ի և Apple Watch Series 9-ի հետ կներկայացվեն նաև Watch Ultra երկրորդ սերնդի խելացի ժամացույցները։ Թերևս այս իրադարձությունն այնքան նորարարական չի լինի, որքան հունիսի շնորհանդեսը, որի ժամանակ ներկայացվեց Vision Pro խառը իրականության սարքը: Այնուամենայնիվ, սմարթֆոններն ու խելացի ժամացույցները ընկերությանը շատ ավելի մեծ գումար են բերում և կազմում են վաճառքի մեծ մասը, գոնե առայժմ:

По данным журналиста издания Bloomberg Марка Гурмана (Mark Gurman), следующее мероприятие компании Apple, посвящённое презентации iPhone 15, Apple Watch Series 9 и других новинок, состоится 12 сентября. Ожидается, что оформить предзаказ на покупку новых устройств Apple можно будет 15 сентября, а их продажи начнутся 22 сентября.
В сообщении сказано, что структура предстоящего мероприятия будет соответствовать прошлогодней презентации iPhone 14. Это означает, что заранее записанная видеопрезентация будет транслироваться онлайн, а также для гостей Apple в штаб-квартире компании. Приглашённые на очное мероприятие участники смогут вживую оценить возможности новых iPhone и Apple Watch после презентации.
Также ожидается, что в октябре этого года Apple презентует ещё один новый продукт. Речь идёт о первых компьютерах Mac с процессором Apple M3. Однако на данный момент неизвестно, планирует ли компания проводить отдельное мероприятие для презентации этих новинок.
В дополнение к аппаратному обеспечению Apple продолжает подготовку к запуску iOS 17 и watchOS 10. Обычно стабильные версии iOS выходят через несколько дней после презентации iPhone, поэтому можно ожидать появления iOS 17 и watchOS 10 в середине сентября. На прошлой неделе Apple выпустила седьмые бета-версии iOS 17 и watchOS 10, что подтверждает скорый запуск стабильных версий программного обеспечения. Также недавно вышла шестая бета-версия macOS Sonoma, но запуск стабильной версии ОС, вероятнее всего, состоится не ранее октября.
Что касается предстоящего мероприятия, то вместе с iPhone 15 и Apple Watch Series 9 следует ожидать появление смарт-часов Watch Ultra второго поколения. Возможно, это событие не станет таким новаторским, как июньская презентация, в рамках которой была анонсирована гарнитура смешанной реальности Vision Pro. Однако смартфоны и смарт-часы приносят компании гораздо больше денег и составляют большую часть продаж, по крайней мере в настоящее время.