Apple-ի հաջորդ միջոցառումը՝ նվիրված iPhone 15-ի, Apple Watch Series 9-ի և այլ նոր արտադրանքների շնորհանդեսին, կանցկացվի սեպտեմբերի 12-ին, այս մասին տեղեկացնում է Bloomberg-ի լրագրող Մարկ Գուրմանը։ Սպասվում է, որ Apple-ի նոր սարքերը գնելու նախապատվեր հնարավոր կլինի անել արդեն սեպտեմբերի 15-ին, իսկ դրանց վաճառքը կսկսվի սեպտեմբերի 22-ին։
Նա նշել է, որ գալիք միջոցառումն իր ձևաչափով նման կլինի անցյալ տարվա iPhone 14-ի շնորհանդեսին, այսինքն՝ շնորհանդեսի նախապես արված տեսագրությունը կհեռարձակվի առցանց, որը կդիտեն նաև Apple-ի հյուրերը ընկերության գլխավոր գրասենյակում: Նրանք նաև հնարավորություն կունենան տեղում գնահատել նոր iPhone-ի և Apple Watch-ի հնարավորությունները։
Բացի դրանից, ակնկալվում է, որ այս տարվա հոկտեմբերին Apple-ը կներկայացնի ևս մեկ նոր արտադրանք։ Խոսքը Apple M3 պրոցեսորով առաջին Mac համակարգիչների մասին է։ Սակայն այս պահին հայտնի չէ՝ արդյոք ընկերությունը նախատեսում է առանձին միջոցառում կազմակերպել այս նոր արտադրանքի շնորհանդեսի համար։
Apple-ը նաև շարունակում է պատրաստվել iOS 17 և watchOS 10 օպերացիոն համակարգերի թողարկմանը: Սովորաբար, iOS-ի կայուն տարբերակները թողարկվում են iPhone-ի շնորհանդեսից մի քանի օր անց, այնպես որ, կարելի է ակնկալել, որ iOS 17-ը և watchOS 10-ը կթողարկվեն սեպտեմբերի կեսերին:
Անցյալ շաբաթ Apple-ը թողարկեց iOS 17-ի և watchOS 10-ի յոթերորդ բետա տարբերակները՝ հաստատելով, որ ծրագրաշարի կայուն տարբերակները կլինեն շուտով: Վերջերս թողարկվեց նաև macOS Sonoma-ի վեցերորդ բետա տարբերակը, սակայն ՕՀ-ի կայուն տարբերակի թողարկումը, հավանաբար, տեղի կունենա հոկտեմբերից ոչ շուտ։
Ինչ վերաբերում է Apple-ի առաջիկա միջոցառմանը, ապա ակնկալվում է, որ iPhone 15-ի և Apple Watch Series 9-ի հետ կներկայացվեն նաև Watch Ultra երկրորդ սերնդի խելացի ժամացույցները։ Թերևս այս իրադարձությունն այնքան նորարարական չի լինի, որքան հունիսի շնորհանդեսը, որի ժամանակ ներկայացվեց Vision Pro խառը իրականության սարքը: Այնուամենայնիվ, սմարթֆոններն ու խելացի ժամացույցները ընկերությանը շատ ավելի մեծ գումար են բերում և կազմում են վաճառքի մեծ մասը, գոնե առայժմ:

Apple's next event, which is dedicated to the presentation of iPhone 15, Apple Watch Series 9 and some other new products, will be held on September 12, according to Bloomberg reporter Mark Gurman. It is expected that the pre-order of the new Apple devices will be possible as of September 15, and their sale will begin on September 22.
Gurman noted that the format of the upcoming event will be similar to last year's iPhone 14 presentation; that is, a pre-made video of the presentation will be broadcast online, which will also be watched by Apple's guests at the company's headquarters. Also, they will have the opportunity to evaluate the capabilities of the new iPhone and Apple Watch on the spot.
In addition, Apple is expected to present another new product in October. It is the first Mac computers with the Apple M3 processor. However, it is not known at the moment whether the company plans to hold a separate event for the presentation of this new product.
Furthermore, Apple continues to prepare for the release of iOS 17 and watchOS 10 operating systems. Typically, stable versions of iOS are released a few days after the iPhone is announced; so, we can expect iOS 17 and watchOS 10 to be released in mid-September.
Last week, Apple released the seventh beta versions of iOS 17 and watchOS 10, confirming that stable versions of the software are coming soon. The sixth beta version of macOS Sonoma was also released recently, but the release of the stable version of the OS will probably not happen before October.
As for Apple's upcoming event, along with the iPhone 15 and Apple Watch Series 9, the Watch Ultra second-generation smartwatches are also expected be introduced. Perhaps this event will not be as innovative as the presentation in June, during which the Vision Pro mixed reality device was introduced. However, smartphones and smartwatches bring in much more money for the company and account for the majority of its sales, at least for now.
iPhone 15 presentation to be held September 12: In what format? What other novelties to be presented?