Հնարավոր է, որ հեռավոր անցյալում Մարսի վրա կյանք գոյություն է ունեցել։ Եվ չի բացառվում, որ այն կա մինչ օրս։ Հնարավոր է նաև, որ հնագույն մանրէներն իրենք իրենց ոչնչացրել են. նրանք կարող էին առաջացրած լինել մոլորակի կլիմայի փոփոխություններ, որոնք Մարսը դարձրած լինեին կյանքի համար ավելի քիչ պիտանի և ի վերջո հանգեցնեին այդ նույն մանրէների անհետացմանը:
Արդյո՞ք Մարսը բնակեցվա՞ծ է եղել: Արդյո՞ք այն ապագայում երբևէ բնակեցվելու է: Այս հարցերն այսօր հուզում են բազմաթիվ գիտնականների:
Մանրէներ Մարսի վրա
Կլիմայի մոդելավորման նոր հետազոտության հեղինակները կարծում են, որ մոտ 3,7 միլիարդ տարի առաջ Մարսի վրա կարող էին ապրել ջրածնով սնվող և մեթան արտանետող պարզ մանրէներ։ Փարիզի Կենսաբանության ինստիտուտի բարձրագույն նորմալ դպրոցի (Institut de Biologie de l'École Normale Supérieure, IBENS) աստղակենսաբան Բորիս Սոթերեյը կարծում է, որ այդ օրերին Մարսն այնքան սառը չէր, իսկ պայմաններն այդքան ոչ բարենպաստ չէին, որքան այսօր։ Ջերմաստիճանն այնտեղ եղել է մինուս 10-ից 20 աստիճան Ցելսիուսի սահմաններում, նույնիսկ հեղուկ ջուր է եղել՝ գետերի ու օվկիանոսների տեսքով։ Եվ եղել են բակտերիաների միանգամայն հարմարավետ կյանքի համար անհրաժեշտ բոլոր պայմանները։
Մոտավորապես հենց նույն ժամանակաշրջանում Երկրի օվկիանոսներում հայտնվել են կյանքի պարզունակ ձևեր։ Բայց մեր մոլորակի վրա պարզ մանրէների առաջացումը և զարգացումը բարենպաստ միջավայր են ստեղծել կյանքի ավելի բարդ ձևերի առաջացման համար: Մարսի վրա, կարծես, տեղի է ունեցել ճիշտ հակառակը. մեթանը, որն արտազատվել է միկրոբների կենսագործունեության արդյունքում ջրածնի կլանումից հետո, հանգեցրել է մոլորակի սառեցմանը (մինուս 60 աստիճան Ցելսիուս և ցածր), իսկ մանրէներն ստիպված են եղել թափանցել մոլորակի ընդերքի ավելի խորը շերտեր՝ գոյատևելու համար:
Ժամանակի ընթացքում Մարսն այնքան է ցրտել, որ նույնիսկ բակտերիաների համար այստեղ գոյատևելը շատ է դժվարացել: Հավանաբար, նրանք բոլորը մահացել են դեռ այն ժամանակ, բայց հավանականությունը, որ նրանք դեռևս գոյություն ունեն ինչ-որ տեղ Մարսի ընդերքի խորքում, չի կարելի բացառել: Այնուամենայնիվ, սա դեռ պետք է ապացուցվի։
Արդյո՞ք կյանքն ինքնակործանարար է
Հնարավոր է, որ իրականում կյանքը չունի «ինքնապահպանման» բնածին հատկություններ, ինչպես կարծում են երկրագնդի որոշ կենսաբաններ: Բորիս Սոթերեյը չի բացառում, որ կյանքը Տիեզերքում ժամանակ առ ժամանակ առաջանում է պատահականորեն և որոշ ժամանակ անց այն վերանում է իր իսկ կենսագործունեության, շրջակա միջավայրի հետ սեփական փոխազդեցության արդյունքում։
Երկրի վրա մարդկությունը, կարծես, նույնպես գնում է ինքնաոչնչացման ճանապարհով. մեր մոլորակի խնդիրների մեծ մասը, այդ թվում՝ ջերմոցային գազերի էֆեկտը, որի հետ կապված իրավիճակը տարեցտարի վատթարանում և սրվում, մեր կենսագործունեության ուղղակի արդյունքն է։ Հայտնի աստղաֆիզիկոս, STARMUS փառատոնի հեղինակ և գլխավոր կազմակերպիչ Գարիկ Իսրայելյանը վստահ է, որ գլոբալ տաքացումը, օդի աղտոտվածությունը և բնապահպանական այլ խնդիրներ շատ շուտով` ընդամենը մի քանի տասնամյակ հետո, կարող են էապես վատթարացնել Երկրի վրա կյանքի պայմանները և ստիպել մարդկությանը մտածելու այլ մոլորակներ տեղափոխվելու մասին:
Արդյո՞ք Մարսը մեր փրկության հույսն է
Եվ վերաբնակեցման առաջին թեկնածուն, իհարկե, կլինի Մարսը։ Այն այնքան տաք չէ, որքան Մերկուրին և Վեներան, բայց ոչ շատ ցուրտ. մինչև ընդունելի ջերմաստիճան այն տաքացնելը գոնե լուծելի խնդիր է, կամ լուծելի կլինի մի քանի տասնամյակ հետո:
Բայց նախքան Մարսի վրա կհայտնվեն մարդկային առաջին գաղութները, անհրաժեշտ կլինի լուծել մի շարք հարցեր.
- Ինչպե՞ս սինթեզել թթվածինը Մարսի վրա:
- Ինչպե՞ս լուծել ջրի հարցը։
- Ինչպե՞ս հարմարեցնել մարդու մարմինը ավելի ցածր ձգողականությամբ մոլորակի վրա կյանքին:
Երբ մարդկությունը կարողանա Մարսի վրա երկրային պայմանների ձևավորման խնդիրներ լուծել, նախ, ամենայն հավանականությամբ, մոլորակի վրա կտեղադրվի մի փոքրիկ լաբորատորիա, որտեղ կապրեն և կաշխատեն գիտնականները, և մի քանի հարյուր տարի հետո, եթե ամեն ինչ ընթանա ըստ պլանի, մոլորակը կջերմանա, մոլորակի վրա հնարավոր կլինի թթվածին ու ջուր ստանալ, և արդեն իսկ կարող են հայտնվել լիարժեք գաղութներ։
Եվ այդ ժամանակ կծագի ամենակարեւոր հարցը՝ ինչպե՞ս անել այնպես, որ մարդկությունը Մարսի հետ չանի նույնը, ինչ անում է Երկրի հետ։

In the distant past, life may have existed on Mars. And it is possible that it is still there today. Or perhaps the ancient microbes exterminated themselves: they may have caused changes in the planet's climate that made Mars less suitable for life and eventually led to the extinction of these very microbes.
Was Mars habitable in the past? Will it ever be inhabited in the future? These questions worry many scientists today.
Microbes on Mars
A new climate modeling study suggests that simple microbes that fed on hydrogen and emitted methane may have lived on Mars about 3.7 billion years ago. Astrobiologist Boris Soterey of the Institute of Biology of the Higher Normal School (IBENS) in Paris, France, believes that back then Mars was not as cold and hostile as it is today. The temperature there was between minus 10 and 20 degrees Celsius, there was even liquid water in the form of rivers and oceans. And there were all the conditions for quite comfortable life for bacteria.
Around the same time primitive life forms appeared in the oceans of the Earth. But on our planet, the emergence and development of simple microbes created a favorable environment for the emergence of more complex life forms. On Mars, the opposite seems to have happened: methane, which was released by microbes after absorbing hydrogen, caused the planet to cool (minus 60 degrees Celsius and below), and microbes had to penetrate deeper and deeper into the planet's crust to survive.
Over time, Mars became so cold that even bacteria found it very difficult to survive on it. Perhaps they all died out back then, but we cannot rule out the possibility that they still exist somewhere deep inside the Martian crust. However, it is not yet possible to prove this.
Is life self-destructive?
It is possible that, in fact, life may not have the innate qualities of self-sustaining, as some biologists on Earth believe. Boris Soterey does not rule out that life in the Universe emerges randomly from time to time and dies out after a while as a result of its own life activity, its own interaction with the environment.
Humanity on Earth also seems to follow the path of self-destruction: most of the problems on our planet, including the greenhouse effect, which worsens and worsens every year, are the direct result of our life activity. Garik Israelian, a famous astrophysicist, the author and the main organizer of STARMUS festival, is sure that global warming, air pollution and other ecological problems can worsen conditions of life on Earth and make mankind think about moving to other planets very soon, in several tens of years.
Is Mars our hope for salvation?
And the first candidate for relocation will, of course, be Mars. It is not as hot as Mercury and Venus, but it is not too cold either: at least warming it up to acceptable temperatures is a solvable task - or will become solvable in a few decades.
But before the first human colonies can appear on Mars, a number of questions will have to be solved:
- How to synthesize oxygen on Mars?
- How to solve the water issue?
- How to adapt the human body to live on a planet with lower gravity?
When humanity figures out how to terraform Mars, at first a small laboratory will probably be installed on the planet, where scientists will live and work, and after several hundred years, if everything goes according to plan, the planet will heat up, it will be possible to get oxygen and water on it, full-fledged colonies may appear already.
And then there will be the most important question: how to make sure that humanity does not do to Mars what it is doing to the Earth?