Երկրաշարժերի կանխատեսման վերաբերյալ այսօր սեյսմոլոգիայում գերիշխող տեսակետն այն է, որ կարճաժամկետ հեռանկարում հնարավոր չէ կանխատեսել երկրաշարժը: Այսինքն՝ հնարավոր չէ բավարար ճշգրտությամբ որոշել երկրաշարժի վայրը, ժամանակը և ուժգնությունը։ Երկրաբան Արմեն Ղազարյանը, որը երկար ժամանակ աշխատել է Նորվեգիայում, Կանադայում և Անգոլայում, իսկ այժմ վերադարձել է Հայաստան, պնդում է, որ երկրաշարժը կարելի է «ախտորոշել», և դա շատ կարևոր է Հայաստանի համար՝ որպես աշխարհի ամենասեյսմավտանգ երկրներից մեկը։
NEWS.am Tech-ը մեկնաբանություն է խնդրել մասնագետից՝ հաշվի առնելով վերջին օրերին տարածաշրջանում աճող սեյսմիկ ակտիվությունը։ Այսպես, հոկտեմբերի 5-ին և 10-ին Իրանում գրանցվել է երեք երկրաշարժ՝ 5.5, 5.1 և 4.8 մագնիտուդով, իսկ հոկտեմբերի 11-ին 4.9 մագնիտուդով երկրաշարժ է տեղի ունեցել Թուրքիայում։ 2011 թ․ փետրվարին նմանատիպ ակտիվությունը նկատվել է Հայաստանում՝ փետրվարի 5-ին և 13-ին տեղի են ունեցել 4.7 մագնիտուդով երկրաշարժեր, որոնց հաջորդել են բազմաթիվ հետցնցումներ։
Հայաստանը՝ սեյսմավտանգ երկիր
Ինչպես պարզաբանեց գիտնականը, Հայաստանը համարվում է սեյսմիկ վտանգավոր երկիր այն պատճառով, որ երկրի ողջ բնակչությունն է սեյսմիկ վտանգի տակ, և նրա ողջ տարածքում շինարարությունը բավարար սեյսմակայուն չէ։ Բացի դրանից, ուժեղ երկրաշարժերն այստեղ այնքան հաճախ չեն լինում, որքան, ասենք, Ճապոնիայում, և, հետևաբար, հաջորդ սերնդի համար դրանք դառնում են անցած-գնացած մի բան, պատմություն, որը բթացնում է զգոնությունը և նվազեցնում աղետին դիմակայելու, պատրաստ լինելու մակարդակը։ Ի տարբերություն Ճապոնիայի, որը ցանկացած պահի պատրաստ է երկրաշարժերի, և նրա ողջ բնակչությունը գիտի, թե ինչ պետք է անել այդ պահին։
Արմեն Ղազարյանը շարունակել է 1978 թ․ Հայաստանի երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի և Մոսկվայի Ա. Վ. Ի. Վերնադսկու անվան երկրաքիմիայի եւ վերլուծական քիմիայի ինստիտուտի գիտնականների խմբի սկսած համատեղ հետազոտությունները եւ դրա հիման վրա առաջարկել երկրաշարժի «ախտորոշման» նոր մեթոդ: Մեթոդը փորձարկելու համար նրան անհրաժեշտ են որոշակի սարքավորումներ, լավ թիմ և մի քանի տարվա աշխատանք։ Չնայած այն հանգամանքին, որ աշխարհում խորապես արմատացած է երկրաշարժերի կանխատեսման անհնարինության մասին կարծրատիպը, ՀՀ ԳԱԱ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի ղեկավարությունը որոշել է գիտնականին իր մեթոդը փորձարկելու տեղ և հնարավորություն տալ:
Գերիշխող տեսակետ
Արմեն Ղազարյանը պարզաբանեց, որ այն տեսակետի կողմնակիցների պնդումները, թե հնարավոր չէ կանխատեսել երկրաշարժերը (իսկ դրա ջատագովը Ռոբերտ Գելլերն է) հիմնված են այն բանի վրա, որ երկրաշարժի օջախի նախապատրաստման գործընթացն ունի պատահականության մեծ հավանականություն և կրում է բազմաթիվ արտաքին գործոնների ազդեցություն: Ուստի Գելլերն այս գործընթացը համարում է հնարավորինս մոտ քաոսային գործընթացներին։ Այսինքն, ըստ նրա, երկրաշարժի ուժգնությունը կախված չէ երկրաշարժ առաջացնող ուժից, և, հետևաբար, դա հնարավոր չէ կանխատեսել։ Գելլերի ամփոփումը հետևյալն է. ուժեղ երկրաշարժը չդադարող թույլ երկրաշարժն է: Եվ քանի որ թույլ երկրաշարժերը շատ են, անհնար է ասել, թե դրանցից որն է վերածվելու ուժեղի։
Ինչի՞ վրա է հիմնված Արմեն Ղազարյանի առաջարկած մեթոդը
Սովորաբար երկրաշարժերը կանխատեսելիս ելնում են նրանից, որ ապագա երկրաշարժը պետք է ինչ-որ նախանշան ունենա։ Այն փնտրում են ինչ-որ անոմալիայի, ցուցանիշների աճի տեսքով և, որպես կանոն, աղետից անմիջապես առաջ։ Արմեն Ղազարյանը, համեմատելով Հայաստանի երեք հորատանցքերից (Արարատ, Քաջարան, Սուրենավան) վերցված ջրերի երկրաքիմիական ցուցանիշների տվյալները, պարզել է, որ նախանշանը ոչ թե ցուցանիշների ցայտքումն է, այլ հակառակը՝ հանդարտեցումը, և այն տեղի է ունենում դեպքից 4,5 ամիս առաջ։ Սովորաբար, ըստ նրա, ջրի ցուցանիշները օրական փոխվում են, իսկ արդեն 4,5 ամիս առաջ դրանք դադարում են փոխվել։ Ստացվում է, որ ջրի մեջ սպասվող երկրաշարժի ազդանշան կա։ Երբ անդորրը սկսվում է, և այն համընկնում է ջրում հելիումի լոկալ պարունակության առավելագույնի հետ, կարելի է պնդել, որ 4,5 ամսից սեյսմիկ վտանգի ժամանակաշրջան կլինի։
«Այսինքն՝ սա ոչ թե անոմալիա է երկրաշարժից անմիջապես առաջ, այլ՝ անդորր փոթորկից առաջ», - ասաց նա։
Երկրաբանն ուսումնասիրել է մի քանի ուժեղ երկրաշարժեր, որոնք տեղի են ունեցել տարածաշրջանում տարբեր տարիներին՝ Նարման (Թուրքիա, 1983), Սպիտակ (Հայաստան, 1988) և Ռուդբար (Իրան, 1992), և պարզել, որ բոլոր երեք դեպքերում էլ նույն բանն է տեղի ունեցել։
«Սրանք տարբեր երկրաշարժեր են, տարբեր մագնիտուդներով, բայց երկրաշարժերը կանխատեսող նշանը ստացվում են միեւնույն ժամանակ: Եվ դա բեկում է, քանի որ դա նշանակում է, որ բնությունը կրկնվում է: Այսինքն՝ եթե ցանց ստեղծենք, ապա 135 օր առաջ կկարողանանք պարզել, թե երբ, որտեղ և ինչ ուժով տեղի կունենա երկրաշարժը։ Եվ այս ընթացքում կարելի է ամբողջ քաղաքը վերափոխել», - ասաց նա։
Այս տվյալները ստանալուց հետո գիտնականը երկրաշարժերի դիտարկման ողջ շրջանի համար կազմել է գրաֆիկ՝ կախված ցնցումների ժամից։ Գծապատկերում կային մի քանի պիկեր՝ մեկը ժամը 12.00-ի սահմաններում: Պարզվեց, որ սեյսմիկ ակտիվությունն ունի պարբերականություն և այն կապված է ոչ թե երկրակեղևային, այլ երկնային երևույթների հետ։ Այսինքն՝ ուժեղ երկրաշարժերը կարող են կապված լինել լուսնային և արևային ցիկլերի հետ։
Տվյալների հետագա վերլուծությունը, ըստ գիտնականի, ցույց է տվել, որ երկրաշարժը հարաճող գործընթաց է, իսկ էպիկենտրոնի վրա ազդող ուժը քառակուսային է (ոչ գծային, ինչպես պնդում է Գելլերը)։
«Այն գաղափարը, որ ուժեղ երկրաշարժերը պատահականորեն զարգացած թույլերն են, չի դիմանում քննության: Ուժեղ երկրաշարժը տարբերվում է թույլից նրանով, որ երկար կյանք ունի։ Այնպես որ, նախապես կարող ենք գտնել», - ասաց Արմեն Ղազարյանը։
Նա նշեց, որ երկրաշարժը որոշակի գործընթացի ավարտն է, և եթե մենք հետևենք ամբողջ գործընթացին, կհասկանանք, թե երբ այն կավարտվի։ Խոսքը նույնիսկ երկրաշարժի կանխատեսման մասին չէ, այլ ախտորոշման՝ երկրաշարժ կլինի, թե ոչ։
«Եթե մենք հորատանցքերի ցանց ստեղծենք և 2,5 տարվա ընթացքում մի քանի չափման կետերում տվյալների հիման վրա հավաքենք վիճակագրություն, կարող ենք հաշվարկել տեղի ունենալիք երկրաշարժի ժամանակը (մի քանի օրվա ճշգրտությամբ), գտնվելու վայրը (մի քանի կիլոմետր ճշգրտությամբ) և ուժը», - ասաց նա։
Ի՞նչ է անհրաժեշտ նախագիծն սկսելու համար
Արմեն Ղազարյանի խոսքով, Հայաստանում գոյություն ունեցող հորատանցքերի վրա պետք է տեղադրել լավ ավտոմատիկայով առնվազն 12 կայան (երկու ցանց՝ յուրաքանչյուրը 6-ական կայանով՝ միմյանց կրկնօրինակելու համար), որոնք տեղեկատվություն կփոխանցեն տվյալների մշակման կենտրոնին։
Նա իր ձեռքով հավաքում է այդ կայանները՝ տարբեր երկրներում ապրող իր ընկերների աջակցությամբ։ Այժմ կայանների մի մասն արդեն պատրաստ է, և դրանք կարող են տեղադրվել, սակայն, ըստ Արմեն Ղազարյանի, այս ցանցը պետք է լինի պետական, որպեսզի դրա տվյալներին վստահեն։ Երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտը նրան աշխատանքի տեղ է հատկացրել, իսկ հորատանցքերի հսկողությունը պետք է իրականացնի Հայաստանի ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայությունը։ Այժմ Արմեն Ղազարյանը համագործակցություն է հաստատում ինստիտուտի, Սեյսմիկ պաշտպանության ծառայության և այլ կառույցների միջև, որոնք պետք է ներգրավվեն ծրագրի իրականացման գործընթացում։ «Կա ըմբռնում, որ մենք պետք է համախմբվենք և դա անենք: Ի վերջո, եթե ուժեղ երկրաշարժ լինի, բոլորս կարող ենք մահանալ»,- ասաց նա։
Հնարավոր երկրաշարժի ժամանակ գործողությունների պլանը
Արմեն Ղազարյանը նշեց, որ մի բան է երկրաշարժ կանխատեսելը, մեկ այլ բան՝ գործողությունների պլան մշակելը, թե ինչպես պետք է դրան արձագանքի կառավարությունը: Հայաստանը գտնվում է սեյսմիկ ակտիվ գոտում, և երկրաշարժերի կանխատեսումը պետք է համարել պետության առաջնահերթություններից մեկը. դա ազգային անվտանգության խնդիր է:
Եթե նրան հաջողվի ապացուցել, որ իր մեթոդն աշխատում է, ապա հաջորդ խնդիրը քաղաքացիական պաշտպանությունն է։ Ախտորոշման հիման վրա հնարավոր կլինի կանխարգելիչ միջոցներ ձեռնարկել՝ սննդամթերք, ջուր և դեղամիջոցներ կուտակել, կացարաններ և ժամանակավոր ճամբարներ պատրաստել, բուժհաստատություններ և բժիշկներ պատրաստել, համալրել արյան պաշարները, կրթել բնակչությանը, չեղարկել զանգվածային միջոցառումները, փակել ուսումնական հաստատությունները, ազատել ճանապարհները, քաղաքից հանել շինարարական տեխնիկան, որպեսզի երկրաշարժից անմիջապես հետո ձեռնամուխ լինեն դրա հետեւանքների վերացմանը։
Տարածաշրջանային ցանց
Ի դեպ, Արմեն Ղազարյանն իր գաղափարի մասին խոսել է նաեւ Թբիլիսիում, պատմել վրացի գործընկերներին, որոնք մեծ հետաքրքրություն են ցուցաբերել դրա նկատմամբ։ Եթե հնարավոր լինի նույն կայանները տեղադրել Վրաստանում, և փորձել այդ աշխատանքներին ներգրավել նաև Իրանը, ապա հնարավոր է տարածաշրջանային ցանց կառուցել, նշեց նա։

В краткосрочной перспективе землетрясение спрогнозировать невозможно, и на сегодняшний день эта точка зрения остается доминантной в сейсмологии. То есть, невозможно определить с достаточной степенью точности место, время и силу землетрясения.
Геолог Армен Казарян, который долгое время работал в Норвегии, Канаде и Анголе, а теперь вернулся в Армению, утверждает, что землетрясение можно «диагностировать», и это очень важно для Армении как для страны, относящейся к наиболее сейсмоопасным странам мира.
NEWS.am Tech решило обратиться за комментарием к специалисту с учетом наблюдающейся на днях повышенной сейсмической активности в регионе. Так, 5 и 10 октября сразу три землетрясения магнитудой 5.5, 5.1 и 4.8 были зарегистрированы в Иране, а 11 октября землетрясение магнитудой 4.9 произошло в Турции. В феврале 2011 года такая же активность наблюдалась в Армении – 5 и 13 февраля произошли землетрясения магнитудой 4.7 с последующими афтершоками.
Armen Ghazaryan
Армения – сейсмоопасная страна
Как пояснил ученый, Армения считается сейсмоопасной страной по той причине, что сейсмической опасности подвержено все население страны, и практически на всей ее территории строительство не является достаточно сейсмостойким. Вдобавок к этому, сильные землетрясения здесь происходят не так часто, как, скажем, в Японии, и поэтому для следующего поколения они становятся чем-то, что было и прошло, историей, что притупляет бдительность и снижает уровень готовности противостоять стихии. В то же время Япония, например, готова к землетрясениям в любой момент, и все ее население знает, что делать в это время.
Армен Казарян продолжил начатые с 1978 года совместные исследования группы ученых Института геологических наук Армении и Института геохимии и аналитической химии им. В. И. Вернадского и на этой основе предложил новый метод «диагностики» землетрясения.
Для проверки метода ему нужно определенное оборудование, хорошая команда и несколько лет работы. Несмотря на то, что в мире глубоко укоренился стереотип о невозможности предсказать землетрясения, руководство Института геологических наук НАН РА решило дать ученому место и возможность опробовать свой метод.
Доминантная точка зрения
Как пояснил ученый, утверждения сторонников той точки зрения, что землетрясения предсказать невозможно (и ее апологетом является Роберт Геллер), основаны на том, что в процессе подготовки очага землетрясения большую роль играют случайности и воздействие многочисленных внешних факторов. Поэтому Геллер рассматривает этот процесс максимально приближенным к хаотическим процессам. По его утверждению, сила землетрясения не зависит от силы, которая порождает это землетрясение, следовательно, его невозможно прогнозировать.
Резюме у Геллера получается следующее: сильное землетрясение – это неостановленное слабое. А поскольку слабых землетрясений много, какое из них разовьется в сильное, сказать невозможно.
На чем же основан метод, предлагаемый Арменом Казаряном?
Обычно при прогнозе землетрясений исходят из того, что у грядущего землетрясения должен быть некий предвестник. Ищут его в виде некой аномалии, всплеска показателей, и, как правило, непосредственно перед катастрофой. Армен Казарян, сопоставляя данные геохимических показателей вод, взятых с трех наблюдательных станций в Армении (Арарат, Каджаран, Суренаван), выяснил, что предвестником является не всплеск, а затишье, и происходит оно за 4,5 месяца до события. Обычно, по его словам, показатели воды ежедневно меняются. А за 4,5 месяца показатели воды перестают меняться. Получилось, что в воде есть сигнал предстоящего землетрясения. Когда начинается затишье, а оно совпадает с локальным максимумом содержания гелия в воде, можно утверждать, что через 4.5 месяца будет период сейсмической опасности.
«То есть, это не всплеск аномалии непосредственно перед землетрясением, а затишье перед бурей», - сказал он.
Геолог рассматривал несколько сильных землетрясений, происшедших в регионе в разные годы – Нарман (Турция, 1983 год), Спитак (Армения, 1988 год) и Рудбар (Иран, 1992 год), и выяснил, что во всех трех случаях имело место одно и то же явление.
«Это разные землетрясения, разной магнитуды. А прогнозный признак мы получаем в одно и то же время. И это было прорывом, поскольку это означало, что природа себя повторила. То есть, если мы создадим сеть, то за 135 дней мы сможем узнать, когда где и какой силы будет событие. А за это время можно перестроить целый город», - сказал он.
После получения этих данных ученый составил также график количества землетрясений в зависимости от времени суток за весь период наблюдений. На графике оказалось несколько пиков – один в районе 12.00 дня. Оказалось, что сейсмическая активность имеет периодичность, и связана с планетарными, а не с мантийными явлениями. То есть, сильные землетрясения могут быть связаны с лунными и солнечными циклами. Получилась периодичность – 24 и 12 часов, 28 и 14 дней.
Дальнейший анализ данных, по словам ученого, показал, что землетрясение – это нарастающий процесс, а сила, действующая на эпицентр – квадратичная (не линейная, как утверждает Геллер).
«Идея о том, что сильные землетрясения – это развитые случайным образом слабые – не выдерживает никакой критики. Сильное землетрясение отличается от слабого тем, что имеет долгий период жизни. Значит, мы его можем найти заранее», - сказал Армен Казарян.
Он отметил, что землетрясение – это завершение некоего процесса, и если мы будем отслеживать весь процесс, мы увидим, когда он завершится. Речь идет даже не о прогнозе землетрясения, а о диагнозе: землетрясение будет или нет.
«Если мы создадим сеть из скважин, и 2,5 года будем собирать статистику на основе данных в нескольких точках замера, можно вычислить время (с точностью до нескольких дней), место (с точностью до нескольких километров), и силу землетрясения», - сказал он.
Что нужно для запуска проекта?
По словам Армена Казаряна, ему понадобится установить на имеющихся в Армении скважинах как минимум 12 станций (две сети по 6, чтобы дублировать друг друга) с нормальной автоматикой, подающей информацию в центр обработки данных.
Эти станции он собирает своими руками при поддержке товарищей, живущих в разных странах. Сейчас часть станций уже готова, и их можно установить, но, по словам Армена Казаряна, эта сеть должна быть государственной, чтобы ее данным доверяли. Институт геологических наук предоставил ему место для работы, а за скважинами должна наблюдать Территориальная служба сейсмической защиты МЧС Армении. Сейчас Армен Казарян налаживает сотрудничество между Институтом, Службой сейсмической защиты и другими структурами, которые должны быть вовлечены в процесс реализации проекта.
«Есть понимание, что нам надо объединиться и сделать это. Ведь если будет сильное землетрясение, мы все можем погибнуть», - заметил он.
План действий при возможном землетрясении
Далее, отметил Армен Казарян, одно дело спрогнозировать землетрясение, а второе – выработать план действий: Как должно правительство реагировать на это? Армения находится в сейсмоактивной зоне, и прогноз землетрясений должен рассматриваться как один из государственных приоритетов – это вопрос национальной безопасности.
Если ему удастся доказать, что методика работает, дальше – уже задача гражданской обороны. На основании поставленного диагноза можно будет принять профилактические меры: запастись продовольствием, водой и медикаментами, подготовить убежища и временные лагеря, подготовить медицинские учреждения и врачей, пополнить запасы крови, обучить население, отменить массовые мероприятия, закрыть образовательные учреждения, освободить дороги, вывезти за город стройтехнику. Чтобы сразу после землетрясения приступить к ликвидации последствий землетрясения.
Региональная сеть
Кстати, Армен Казарян рассказал о своей идее и в Тбилиси, грузинским коллегам, которые проявили к ней большой интерес. Если удастся поставить такие же станции в Грузии и попытаться привлечь к работе еще и Иран, то можно построить региональную сеть, отметил он.