Հուսալի գաղտնաբառերի օգտագործման կարևորության մասին խոսվել է բավականին երկար ժամանակ, բայց շատերը շարունակում են օգտագործել պարզունակ գաղտնաբառեր, որոնք կոտրելու համար հաքերից ընդամենը մի քանի վայրկյան կպահանջվի: NordPass-ը և դրա հետ համագործակցող հետազոտողները մշակել են ավելի քան 3TB տվյալներ և հայտնաբերել 200 ամենատարածված գաղտնաբառերը:
Տարօրինակ կերպով ավելի քան մեկ տասնամյակ այս ցուցակում դեռ շարունակում են լինել այնպիսի գաղտնաբառեր, ինչպիսիք են «123456», «guest», «qwerty», «abc123» և այլն: Փորձագետների կարծիքով՝ ցուցակի գաղտնաբառերի 83%-ը հնարավոր է կոտրել մեկ վայրկյանից էլ քիչ ժամանակում։
Բացի տառերի և թվերի պարզ համակցություններից, մարդիկ գաղտնաբառեր են ստեղծում, որոնք կապված են սպորտի կամ նորաձևության վերջին իրադարձությունների հետ: Շատերը, օրինակ, որպես գաղտնաբառ օգտագործում են ամերիկյան պրոֆեսիոնալ սպորտային թիմերի (Detroit Red Wings, Boston Red Sox) անունների տարբերակները։
Ահա այսպիսի տեսք ունի ԱՄՆ-ում 20 ամենատարածված գաղտնաբառերի ցանկը․
1. guest
2. 123456
3. password
4. 12345
5. a1b2c3
6. 123456789
7. Password1
8. 1234
9. abc123
10. 12345678
11. qwerty
12. baseball
13. football
14. unknown
15. soccer
16. jordan23
17. iloveyou
18. monkey
19. shadow
20. g_czechout
Նույնիսկ եթե ձեր էլփոստը, բանկային հավելվածը կամ որևէ այլ կարևոր օգտահաշիվ պաշտպանող գաղտնաբառը այնքան պարզունակ չէ, որքան «guest»-ը, դա ամենևին էլ չի նշանակում, որ այն հեշտ չի լինի կոտրել: Home Security Heroes-ի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ արհեստական բանականությունը կարող է 4-6 նիշ պարունակող գաղտնաբառերը կոտրել ընդամենը մի քանի վայրկյանում: ԱԲ-ից կպահանջվի ընդամենը մոտ 7 ժամ տարբեր տառեր, սիմվոլներ և թվեր պարունակող 8 նիշանոց գաղտնաբառը կոտրելու համար, իսկ 9 նիշ պարունակող գաղտնաբառի համար՝ երկու շաբաթ։
Եթե ​​ցանկանում եք, որ ձեր գաղտնաբառն անհնար լինի գուշակել կամ կոտրել, ապա այն պետք է բաղկացած լինի առնվազն 12 նիշից և պարունակի մեծատառ և փոքրատառ տառեր, թվեր և հատուկ նիշեր: Այս չափանիշներին համապատասխանող գաղտնաբառը կոտրելու համար ԱԲ-ից մոտ 30,000 տարի կպահանջվի: Իսկ թվեր, տառեր և հատուկ նիշեր պարունակող 18 նիշից բաղկացած գաղտնաբառն ընդհանրապես համարվում է անկոտրելի. այն կոտրելու համար ԱԲ-ից 6 կվադրիլիոն տարի կպահանջվի:
Օգտահաշիվները պաշտպանելու համար նաև խորհուրդ է տրվում․
• Օգտագործել երկաստիճան նույնականացում 2FA/MFA (ցանկալի է ոչ SMS-ի միջոցով);
• Չօգտագործել նույն գաղտնաբառը տարբեր օգտահաշիվների համար,
• Պարբերաբար թարմացնել գաղտնաբառերը, հատկապես կոնֆիդենցիալ օգտահաշիվների համար,
• Զերծ մնալ հանրային Wi-Fi օգտագործելուց, հատկապես ֆինանսական գործարքների համար,
• Հնարավորության դեպքում առանձնապես կարևոր օգտահաշիվների համար կարելի է նաև օգտագործել անվտանգության ֆիզիկական բանալիներ:

Какие пароли люди чаще всего используют и почему большинство из них можно взломать всего за 1 секунду?
3 мая, 2023  18:11
О важности использования надежных паролей говорится уже довольно давно, но многие люди продолжают использовать простые пароли, на взлом которых у злоумышленников уйдут считанные секунды. Компания NordPass и сотрудничающие с нею исследователи обработали более 3 Тбайт данных и определили 200 самых популярных паролей.
Как ни странно, уже не одно десятилетие в этом списке остаются такие пароли как «123456», «guest», «qwerty», «abc123» и другие. По словам специалистов, что 83% паролей из списка можно взломать менее чем за 1 секунду.
Помимо простых комбинаций букв и цифр, пользователи также устанавливают пароли, связанные с недавними событиями в спорте или моде. Многие, например, в качестве паролей используют вариации названий американских профессиональных спортивных команд (Detroit Red Wings, Boston Red Sox).
Так выглядит список из 20 самых распространенных паролей в США:
1. guest
2. 123456
3. password
4. 12345
5. a1b2c3
6. 123456789
7. Password1
8. 1234
9. abc123
10. 12345678
11. qwerty
12. baseball
13. football
14. unknown
15. soccer
16. jordan23
17. iloveyou
18. monkey
19. shadow
20. g_czechout
Напомним, что даже если пароль, защищающий ваш мейл, банковское приложение или любой другой важный аккаунт, не так примитивен как «guest», это еще не значит, что его нелегко будет взломать. Исследование, проведенное компанией Home Security Heroes, показало, что ИИ может подбирать пароли, состоящие из 4-6 знаков, всего за считанные секунды. На взлом пароля из 8 знамов, содержащего разные буквы, символы и цифры, у ИИ уйдет всего около 7 часов. А за 2 недели он сможет взломать пароль, содержащий все вышеперечисленное и 9 знаков.
Если вы хотите, чтобы ваш пароль невозможно было подобрать или взломать, то он должен состоять из не менее 12 знаков, причем в нем должны содержаться заглавные и строчные буквы, цифры и спецсимволы. На взлом пароля, соответсвующего этим критериям, ИИ потребуется около 30 000 лет. А пароль в 18 знаков с содержанием цифр, букв и символов и вовсе считается невзламываемым: ИИ потребуется 6 квадриллионов лет на то, чтобы подобрать его.
Для защиты своих аккаунтов также рекомендуется:
• Использовать двухэтапную аутентификацию 2FA/MFA (желательно не на основе СМС);
• Не использовать один и тот же пароль для разных аккаунтов;
• Регулярно обновлять пароли, особенно для конфиденциальных аккаунтов;
• Воздержаться от использования общедоступного Wi-Fi, особенно для финансовых операций;
• Если есть такая возможность, для особо важных аккаунтов можно также использовать физические ключи безопасности.