SADA-ն և ՀՀ 3 նախարարություն Համագործակցության հուշագիր են ստորագրել՝ ուղղված ՀՀ-ում կրթական համակարգի թվայնացմանն ու զարգացմանը
13 մարտի, 2023  11:45
ՀՀ Էկոնոմիկայի, Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի, Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունները և պրոֆեսիոնալ ծառայությունների համաշխարհային առաջատար SADA-ն Համագործակցության հուշագիր են ստորագրել՝ ուղղված Հայաստանում կրթական համակարգի թվայնացմանը և զարգացմանը։
Համագործակցության հուշագրի համաձայն՝ Հայաստանի պետական մարմինները և Google Cloud-ի առաջատար գործընկեր SADA-ն համատեղում են ջանքերը՝ Հայաստանի Հանրապետության ամբողջ տարածքում կրթության հավասար հնարավորությունների, կրթական համակարգի թվայնացման զարգացման համար Google Workspace for Education Fundamentals ծառայությունների և գործիքակազմի ներդրման ուղղությամբ:
Համագործակցության հուշագիրն ստորագրել են մի կողմից նախարարներ Վահան Քերոբյանը, Ժաննա Անդրեասյանը (ստորագրվել է փոխնախարարի կողմից), Ռոբերտ Խաչատրյանը և մյուս կողմից՝ SADA ընկերության նախագահ, գործադիր տնօրեն Թոնի Սաֆոյանը:
ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն ասել է, որ Հայաստանի պետական մարմինները կարևորում են տեխնոլոգիական ծառայությունների մատակարարման համաշխարհային առաջատար ընկերությունների փորձը, ինչպես նաև քայլեր են ձեռնարկում Հայաստանի հանրակրթական դպրոցներում կրթության մակարդակի բարելավման, կրթական որակի չափելիության համար անհրաժեշտ գործիքների ներդրման համար:
«Եվ մենք պատրաստ ենք ստեղծել բարենպաստ պայմաններ և մշակել աշխատանքային պլան՝ ՀՀ կրթական համակարգում Google Workspace for Education ծառայությունների և գործիքակազմի ինտեգրման համար, ինչպես նաև ապահովել համապատասխան ռեսուրսներ՝ ինտեգրման ծառայությունների մատակարարման համար»,- նշել է նախարարը:
SADA __ ARMGovernment __ MOU Signing 2.jpeg (100 KB)
SADA-ի նախագահ և գործադիր տնօրեն Թոնի Սաֆոյանն իր հերթին ասել է, որ  իրենք կարևորում ենք Հայաստանում, կրթական համակարգի թվայնացման, դրա արդյունքում կրթության որակի բարելավման, հեռավար կրթության զարգացման անհրաժեշտությունը:
«SADA-ն կապահովի ՀՀ կրթական համակարգում Google Workspace for Education գործիքակազմի և ծառայությունների ինտեգրումը, կներդնի Chrome OS-ը և Chrome OS սարքերը՝ Google-ի և ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հետ համագործակցությամբ»,- ստորագրման արարողությունից հետո ասել է SADA-ի նախագահ և գործադիր տնօրեն Թոնի Սաֆոյանը։
SADA-ն նաև կտրամադրի ռեսուրսներ՝ նախագծի կառավարումը, ճարտարագիտությունը, փոփոխությունների կառավարման կարգերն ապահովելու համար, կաջակցի ՀՀ պետական մարմիններին՝ արտոնագիր ստանալու հարցում, Google-ի որակավորման պայմաններին համապատասխան:
SADA-ն պրոֆեսիոնալ ծառայությունների առաջատար և Google Cloud-ի լուծումները մատակարարող մրցանակակիր ընկերություն է: Ունենալով թիմեր Հյուսիսային Ամերիկայի, Հնդկաստանի, Հայաստանի, ինչպես նաև ՄԹ-ի և Իռլանդիայի գրասենյակներում՝ SADA-ն դիրքավորվել է այնպես, որ կարողանա ամենուր մոտ լինել իր հաճախորդներին՝ իրենց թվային փոխակերպման ճանապարհին։
SADA-ն Google Cloud-ի «Տարվա գործընկեր» է ճանաչվել 5 տարի անընդմեջ, ունի Google Cloud-ի 10 մասնագիտացում և հաճախորդներին սպասարկելու լավագույն փորձ։ Ընկերությունը 15 տարի շարունակ ընդգրկվել է Inc. ամսագրի «ԱՄՆ ամենաարագ աճող 5000 մասնավոր ընկերությունների» և երեք տարի անընդմեջ՝ «Ամերիկայի լավագույն 50 աշխատատեղեր»-ի ցուցակներում։

March 13, 2023  11:45
The Ministry of Economy, the Ministry of Education, Science, Culture and Sport, the Ministry of High-Tech Industry, and a market leader in professional services SADA signed a Memorandum of Understanding (MOU) aimed at the digitalization and development of Armenia’s education system.
Under the MOU, the Armenian state bodies and Google Cloud partner SADA combine the efforts to introduce Google Workspace for Education Fundamentals services and tools for developing education system digitalization and equal opportunities for education in the entire territory of Armenia.
The MOU was signed by ministers Vahan Kerobyan, Zhanna Andreasyan—signed by the deputy minister—, Robert Khachatryan on the one hand, and SADA President and CEO Tony Safoian on the other hand.
Economy minister Vahan Kerobyan said that the Armenian state agencies value the experience of the world's leading companies in the provision of technology services and make efforts to improve the level of education in the public schools of Armenia and to implement the necessary tools for the measurement of educational quality.
We are ready to create favorable conditions and develop an action plan to ensure the integration of Google Workspace for Education tools and services into the RA [(Republic of Armenia)] educational system and ensure adequate resources for the provision of toolkit integration services,” the minister added.
SADA __ ARMGovernment __ MOU Signing 2.jpeg (100 KB)
In turn, Tony Safoian, President and CEO at SADA, said they attach importance to the necessity of digitalization of the education system in Armenia, improvement of the quality of education as a result, and development of distance education.
“SADA will ensure integration of the RA education system to Google Workspace for Education tools and services and will implement Chrome OS along with Chrome OS devices in cooperation with Google and the Ministry of Education, Science, Culture and Sports of the Republic of Armenia,” Safoian added after the signing ceremony of the aforesaid MOU.
SADA will also provide resources to support Project Management, Engineering, and Change Management Disciplines and will support the Armenian state agencies in obtaining a license to use Google Workspace for Education Fundamentals services and tools in compliance with Google’s qualification conditions.
SADA is a market leader in professional services and an award-winning solutions provider of Google Cloud. With offices in North America, India, Armenia, and UK/Ireland providing sales and customer support teams, SADA is positioned to meet customers where they are in their digital transformation journey.
SADA is a 5x Google Cloud Partner of the Year award winner with 10 Google Cloud Specializations and a proven track record of offering customers best-in-class service. SADA is a 15x honoree of the Inc. 5000 list of America’s Fastest-Growing Private Companies and has been named to Inc. Magazine’s Best Workplaces three years in a row.