Բրազիլիայում հարկերն այսուհետ կկարողանան վճարել կրիպտոարժույթով, իսկ ԱՄԷ-ն սեփական թվային արժույթը կստեղծի
14 փետրվարի, 2023  20:28
Բրազիլիայում այսուհետ քաղաքացիները կկարողանան հարկերը մուծել կրիպտոարժույթով։ Դա հնարավոր է դարձել ֆինտեխ ընկերություններից մեկի հետ երկրի պետական խոշոր բանկի համագործակցության շնորհիվ։ Միևնույն ժամանակ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները (ԱՄԷ) հայտարարել է, որ երկիրը նախատեսում է ունենալ իր սեփական թվային արժույթը։
Հարկերը՝ կրիպտոարժույթով
Բրազիլիայի խոշորագույն պետական ​​բանկը՝ Banco do Brasil-ը, համագործակցության մասին համաձայնագիր է կնքել Bitfy ֆինտեխ ընկերության հետ: Համատեղ նախագծի շրջանակում նրանք մտադիր են քաղաքացիներին հնարավորություն տալ հարկերը վճարել նաև կրիպտոարժույթով։
Ինչպես տեղեկացնում է Coindesk-ը, Banco do Brasil-ի վենչուրային բաժինը ներդրում է արել Bitfy-ում, որն մշակել է այս նախաձեռնությունը: Նոր ծառայությունը բանկի հաճախորդներին թույլ կտա ակնթարթորեն փոխակերպել իրենց հաշիվների կրիպտոարժույթները բրազիլական ռեալի և վճարել հարկերը՝ օգտագործելով Bitfy հավելվածը:
Պարբերականը նշում է, որ Բրազիլիան այսօր Հարավային Ամերիկայում թվային վճարումների իրականացման առաջատար երկիրն է։ Այն նաև բազմաթիվ քայլեր է ձեռնարկում կրիպտոակտիվների ոլորտի կարգավորման համար: Երկրի իշխանություններն ու ֆինանսական հաստատությունները նաև պատրաստվում են ազգային թվային արժույթի համատարած օգտագործմանը։
ԱՄԷ-ն կունենա իր թվային արժույթը
ԱՄԷ-ն հայտարարել է, որ կունենա իր թվային արժույթը, որը, մի շարք այլ նախագծերի հետ միասին, կօգնի երկրին դառնալ «անկանխիկ հասարակություն»։ Երկրի Կենտրոնական բանկի տարածած հայտարարությունում նաև ասվում է, որ երկիրը գործարկել է «Ֆինանսական ենթակառուցվածքների փոխակերպման ծրագիրը», որն ուղղված է ֆինանսական ծառայությունների թվայնացմանը։
Ծրագիրն իրականացվելու է մի քանի փուլով. առաջինի ընթացքում երկրում կթողարկվի պաշտոնական թվային արժույթ (CBDC), կստեղծվի ներքին քարտային համակարգ (Card Domestic Scheme) և կգործարկվի ակնթարթային վճարումների հարթակ (Instant Payments Platform)։ ԱՄԷ Կենտրոնական բանկում վստահ են, որ այս բոլոր միջոցառումները կբարձրացնեն վճարումների ֆինանսական հասանելիությունը, անվտանգությունը և արդյունավետությունը, և երկիրը կգնա «անկանխիկ հասարակություն» դառնալու ճանապարհով:
Երկրորդ փուլը ներառում է նոր սերնդի նախագծերի իրագործման համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքի մշակումն ու ներդրումը՝ ֆինանսական ամպային հարթակ (Financial Cloud), հաճախորդների ստուգման գործիքներ (eKYC) և այլ տարրեր: «Ֆինանսական ենթակառուցվածքների փոխակերպման ծրագրի» շրջանակում նախաձեռնությունների իրականացումը նախատեսվում է ավարտել 2026 թ․։
Անցյալ շաբաթ Դուբայի վիրտուալ ակտիվների մարմինը (VARA) հաստատել է թվային ֆինանսական գործիքների հետ աշխատելու նոր կանոններ. տեղական կրիպտոարժույթով աշխատող ընկերություններն այժմ ենթակա են պարտադիր լիցենզավորման, իսկ ալգորիթմական ստեյբլքոյնների թողարկումն ու դրանց հետ գործարքներն արգելված են:

Brazil will be able to pay taxes in cryptocurrency and UAE will create its own digital currency
From now on citizens of Brazil will be able to pay taxes in cryptocurrency. This became possible thanks to the cooperation of the largest state bank of the country with a fintech company. At the same time the United Arab Emirates (UAE) announced that the country plans to have its own digital currency.
Cryptocurrency taxes
Brazil's largest state bank Banco do Brasil signed a partnership agreement with fintech company Bitfy. In a joint project, they intend to give citizens the opportunity to pay taxes in cryptocurrency as well.
According to Coindesk, the venture capital arm of Banco do Brasil has invested in Bitfy, which has developed the initiative. The new service will allow the bank's customers to instantly convert the cryptocurrencies in their accounts into Brazilian reals and pay taxes using the Bitfy app.
The newspaper notes that Brazil is now the leading country in South America in the adoption of digital payments. It is also taking many steps to regulate the crypto-asset industry. The country's authorities and financial institutions are also preparing for widespread use of the nation's digital currency.
UAE to launch its own digital currency
The UAE has announced that it will have its own digital currency, which, along with a number of other projects, will help the country become a cashless society. A statement released by the country's central bank also said that the country has launched a "Financial Infrastructure Transformation Program" aimed at digitizing financial services.
The project will be implemented in several phases. During the first, the country will issue an official digital currency (CBDC), create a domestic card system (Card Domestic Scheme) and launch an instant payments platform (Instant Payments Platform). The UAE Central Bank believes that all these measures will increase financial accessibility, security and efficiency of payments, and the country will follow the path of becoming a cashless society.
The second stage includes the development and implementation of the necessary infrastructure for the implementation of new generation projects: a financial cloud platform (Financial Cloud), customer verification tools (eKYC) and other elements. The Financial Infrastructure Transformation Program initiatives are expected to be completed in 2026.
Last week, the Virtual Asset Authority of Dubai (VARA) approved new rules for digital financial instruments. Local cryptocurrency companies are now subject to compulsory licensing, and the issue and trade of algorithmic stablcoins is prohibited.