GIF22-ի դեմքերը. 5 հարց Քեւին Բարտանյանին
Մի քանի օրից Երևանը կհյուրընկալի ականավոր գիտնականների, ձեռնարկատերերի, միջազգային առաջատար ընկերությունների և կազմակերպությունների բարձր ներկայացուցիչների «Կյանքը վերափոխող տեխնոլոգիաներ» 4-րդ Գլոբալ ինովացիոն ֆորումին (GIF) մասնակցելու համար։
Հայաստանի գիտության և տեխնոլոգիաների հիմնադրամի կողմից կազմակերպվող միջազգային այս ֆորումի առանցքում արհեստական բանականությունն ու մարդկանց կյանքի վրա դրա ունեցած ազդեցության վերաբերյալ քննարկումներն են։
GIF22-ին ընդառաջ NEWS.am Tech-ը զրուցել է ֆորումի բանախոսների հետ։ Ձեզ ենք ներկայացնում Քևին Բարտանյանին, ով KEVANI ընկերության հիմնադիրն ու գործադիր տնօրենն է։ KEVANI-ն արտաքին մեդիա-գովազդի իրականացման և վաճառքի կազմակերպություն է։
Քեւին Բարտանյանը ֆինթեքին նվիրված քննարկման մասնակիցներից է:
Պարոն Բարտանյան, որո՞նք են լինելու Ձեր ելույթի առանցքային կետերը։
Արհեստական բանականության կիրառումը սրընթաց կերպով փոխակերպում է գովազդը։ Մարդիկ այս փոփոխությունները տեսնում են իրենց դիտարկիչներում կամ թվային գովազդային վահանակների վրա՝ անհատականացված գովազդների տեսքով, որոնք մարդկանց օգնում են ապրանքներ կամ ծառայություններ սպառելու վերաբերյալ արդյունավետ որոշումներ կայացնել: Իմ ելույթներում ես անդրադառնալու եմ իրականում տեղի ունեցած, գործուն օրինակների, որոնք վերաբերում ենք գովազդային ոլորտում ԱԲ-ի արդյունավետ կիրառմանը։
Կարո՞ղ եք համառոտ ներկայացնել արհեստական բանականության կիրառության առանձնահատկություններն այն ոլորտում, որում Դուք ներկայում աշխատում եք։
Ինչպես բազմաթիվ այլ ոլորտների, այնպես էլ Media including Outdoor Advertising (Out of Home)-ի վրա ԱԲ-ն իր դրական ազդեցությունն ունի։ Շնորհիվ ԱԲ-ի և ավտոմատացման առաջարկած լուծումների ու արժեքավոր պատկերացումների՝  մեդիա ոլորտը և դրա  բոլոր ենթաճյուղերը վերելք են ապրում։ Ազդեցության ոլորտները ներառում են հաճախորդների ընդլայնված ճանապարհորդությունը (Enhanced customer journey)  և կոնտենտը, ընդլայնված գովազդային դաշտը, կոնտենտի անվտանգությունը և բիզնես գործընթացների ընդհանուր բարելավումը:
ԱԲ ոլորտում ի՞նչ փոխություններ են արձանագրվել վերջին հինգ տարում եւ ի՞նչ պետք է ակնկալել առաջիկա տարիներին։
Անկախ նրանից, թե դուք օգտագործում եք ներկառուցված գործիքներ՝ օպտիմալացնելու էլեկտրոնային նամակների թեմայի բաժինը, կամ Facebook-ում կամ Google-ում գովազդային արշավ եք ակտիվացնում, միևնույնն է, օգտագործում եք արհեստական բանականությունը՝ գուցե և չգիտակված: Ապագա 5-10 տարիների կանխատեսումը՝ կապված ԱԲ-ի և գովազդի հետ, վերաբերում է Կանխատեսող վերլուծությանը (Predictive Analytics), որը վերլուծության առաջադեմ միջոց է: Ապագա արդյունքների վերաբերյալ կանխատեսումների հիմքում ընկած են ԱԲ-ն, մեքենայական ուսուցումը և տվյալների բազան։ Օրինակ՝ անձրևի 70% հավանականության առկայության դեպքում գովազդատուն կարող է որոշել, թե որքան է հավանական, որ սպառողը կգնի անձրևային բաճկոնը, և կարող է դինամիկ կերպով փոփոխել թվային գովազդային վահանակների կրեատիվ գաղափարներն ու դիզայնի տարբերակները։
Ներկայում ո՞րն է արհեստական բանականության ոլորտում ամենամեծ մարտահրավերը։
Ընդհանուր առմամբ, համաձայն մի քանի տվյալների, ԱԲ-ի հանդեպ տրամադրվածությունը դրական է։ Մեծամասնությունը, սակայն,  այն կարծիքին է, որ ԱԲ-ի հիմքում ընկած տվյալները կողմնակալ են։  Որպես արդյունաբերություն՝ մենք պետք է շարունակենք օգտագործել այն ոչ հակասական եղանակներով, ինչպիսիք են՝ հանրային տարածքներում արվեստին վերաբերող կամ ոչ առևտրային կոնտենտի գործածումը, որի հիմքում ընկած է հենց արհեստական բանականությունը։
Ո՞րն է GIF22-ին մասնակցելու Ձեր հիմնական մոտիվացիան եւ ի՞նչ կարող է շահել լսարանը միջազգային այս ձեւաչափի մասը կազմելով։
Պանելային քննարկումները, որոնց մասնակցում եմ, խթանում են նորարարական ապրանքների, ծառայությունների, գաղափարների և ստարտափերի ստեղծումը․ սա է իմ մոտիվացիան։ Արհեստական բանականությունը կերտում է մարդկության ապագան գրեթե բոլոր ոլորտներում, ուստի որքան պատրաստակամորեն ընդունենք այն, այնքան այն ավելի հարթ ու սահուն կինտեգրվի մեր կյանքում: Լսարանը պետք է կարողանա պատկերացում ունենալ ԱԲ-ի ապագայի վերաբերյալ, ինչպես նաև այն ուղիների մասին, որոնցով այն դրականորեն կազդի աշխարհի վրա ինչպես միկրո, այնպես էլ մակրո մակարդակներում:

September 30, 2022  21:10
In a few days, Yerevan will host prominent scientists, entrepreneurs, and high representatives of leading international companies and organizations to attend the 4th Global Innovation Forum (GIF22) entitled "Life-Altering Technologies". At the heart of this international forum organized by the Foundation for Armenian Science and Technology are discussions on Artificial Intelligence and its impact on human lives.
Prior to GIF22, NEWS.am Tech talked to the speakers of the forum. We present to you Kevin Bartanian, the Founder and CEO of KEVANI, an out-of-home (OOH) media organization specializing in urban-scale, iconic media assets.
Kevin Bartanian is one of the speakers of the Fishbowl session devoted to fintech.
What are the key points to be highlighted in your speech?
The use of AI is transforming advertising at a rapid pace. Folks are seeing these changes on their browser or on digital billboards with personalized ads that help people make decisions about what products or services to consume. I’ll review real-world examples.
Could you please briefly introduce the peculiarities of AI applications in the field that you are currently working on?
Similar to many other industries, Media including Outdoor Advertising (Out of Home)  has benefited from AI. The media industry and all its sub-verticals are seeing a resurgence in growth, thanks to valuable insights and solutions enabled by AI and automation.  Areas of impact include Enhanced customer journey and content, enhanced advertisement landscape, content security, and general improvement of business processes.
How has the field changed in the past 5 years? What do you predict for the next 5 to 10 years?
Whether you're using built-in tools to optimize your subject line for your newsletter or activated an ad campaign on Facebook or google, you might have not realized it but you’ve been actually using Artificial Intelligence.  My prediction for the next 5 to 10 years as it relates to AI and advertising will be Predictive Analytics. Predictive analytics is a form of advanced analytics that utilizes AI, machine learning, and historical data to make predictions about future outcomes. For example, an advertiser can determine the likeliness of a consumer buying rain jackets when there’s a 70% chance of rain and alter the creatives on digital billboards dynamically.
What is the biggest challenge in the AI industry at the moment?
Generally speaking, according to several surveys people are optimistic about AI. However, at the same time, most people believe that the data that feeds AI is biased. As an industry, we must continue to use AI in non-conflicting ways such as delivering AI art content in public spaces or deliver non-commercial content in public spaces using AI.
What’s your motivation to take part in #GIF22 and what will be the best outcome for the audience to attend GIF?
My motivation: The panel discussions I participate in spark the creation of innovative new products, services, ideas, and startups. Artificial intelligence is shaping the future of humanity across nearly every industry, so the more we embrace it, the more seamlessly integrated it will become in our lives. The audience should be able to gain insight into the future of AI and the ways in which it will positively impact the world on both a micro and macro level.