Զանգվածային խափանում Twitter-ում. ողջ աշխարհում առնվազն 15,000 օգտատեր չի կարողացել մուտք գործել հարթակ
29 դեկտեմբերի, 2022  10:30
Twitter-ում զանգվածային խափանում է տեղի ունեցել, որի պատճառով ողջ աշխարհում առնվազն 15,000 օգտատեր չի կարողացել մուտք գործել սոցցանց կամ օգտագործել դրա հիմնական գործառույթները:
Ինտերնետ ծառայությունների և կայքերի խափանումները վերահսկող Downdetector հայտնի ռեսուրսի տվյալների համաձայն՝ դեկտեմբերի 28-ին Twitter-ի հետ կապված խնդիրներից ԱՄՆ-ից բողոքել է ավելի քան 10,000 օգտատեր, մոտ 2500 օգտատեր՝ Ճապոնիայից և 2500՝ Մեծ Բրիտանիայից: Երեկոյան արդեն բողոքների թիվը նվազել է։
Խափանման ժամանակ որոշ օգտատերեր չեն կարողացել մուտք գործել իրենց օգտահաշիվներ PC համակարգիչներից և նոութբուքներից, բջջային հավելվածով սոցցանց մուտք գործելու ժամանակ ևս խնդիրներ են եղել։ Որոշ օգտատերեր մուտք գործելու փորձի ժամանակ ծանուցում են ստացել, որ սոցցանցում խնդիր կա, նրանց նաև խորհուրդ է տրվել կրկին փորձել։
Twitter-ը դեռ չի պատասխանել լրագրողների հարցումներին: Պլատֆորմի նոր սեփականատեր Իլոն Մասկը, ի պատասխան օգտատերերի բողոքների, իր էջում հակիրճ է արձագանքել. «Ինձ մոտ այն աշխատում է»:
Twitter-ում հնարավոր տեխնիկական խնդիրների մասին վերջերս շատ փորձագետներ են կանխատեսումներ անում։ Քանի որ սոցցանցի նոր սեփականատեր Իլոն Մասկը ընկերությունը ձեռք բերելուց հետո աշխատանքից ազատեց անձնակազմի գրեթե երկու երրորդին, ներառյալ լավ ինժեներներին, հարթակը խոցելի է դարձել խափանումների և հաքերային հարձակումների համար: Ընկերությունում շատ քիչ աշխատակիցներ են մնացել և նրանք ֆիզիկապես չեն կարողանում կատարել աշխատանքի ողջ ծավալը։
Փորձագետները կանխատեսել են նաև օգտատերերի տվյալների անվտանգության հետ կապված խնդիրներ, և նման խնդիրներ արդեն սկսվել են. վերջերս չարագործները հաքերների ֆորումներից մեկում տեղադրել էին Twitter-ի՝ 2021 թ․ դեկտեմբերին գողացված ավելի քան 5,4 միլիոն օգտատիրոջ տվյալները, իսկ ավելի ուշ հրապարակել 400 միլիոն օգտատիրոջ տվյալները։ Վերջին տվյալների բազայի մասին հաքերային ֆորումում գրառում արած չարագործը նույնիսկ շանտաժի էր ենթարկում Իլոն Մասկին և նրան առաջարկում էր շտապ գնել այդ տվյալները, որպեսզի խուսափի դատական ​​գործերից և տուգանքներից, նախքան ուրիշը կգնի դրանք:

Twitter has suffered a massive outage that left at least 15,000 users worldwide unable to access this social media platform or use its basic features.
More than 10,000 users from the US, about 2,500 users from Japan, and 2,500 from the UK reported problems with Twitter on Wednesday, according to Downdetector, a popular resource that monitors internet service and website outages. In the evening, however, the number of these complaints had decreased.
During the outage, some users were unable to access their accounts from PCs and laptops, and there were also problems accessing Twitter through the mobile app. Some users received a notification when trying to log in that there was a problem with this social media platform, and they were also advised to try again.
Twitter has not yet responded to reporters' inquiries in this regard. Elon Musk, the new owner of this platform, in response to user complaints, responded briefly on his page that it “works for me.”
Recently, many experts have been making predictions about possible technical problems on Twitter. Since its new owner, Elon Musk, fired nearly two-thirds of its staff—including top engineers—after acquiring the company, this social media platform has become susceptible to outages and hacks. There are very few employees left in the company, and they are physically unable to do the full amount of work.
Experts have also predicted problems related to the security of user data of Twitter, and such problems have already begun. Recently, wrongdoers posted on a hacker forum the data of more than 5.4 million Twitter users that were stolen in December 2021, and later released the data of 400 million users. The malefactor who posted about the latest database on a hacking forum even blackmailed Elon Musk into buying the data in a hurry to avoid lawsuits and fines before someone else bought them.