ՏՏ ոլորտն այս տարի 50% աճ կունենա․ Վահան Քերոբյան
ՏՏ ոլորտը, Էնոմոիկայի նախարարության գնահատականներով, այս տարի կունենա 50% աճ, այս մասին NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում ասաց էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանը։
«Պետք է հասկանանք, թե ինչպես է աճել ՏՏ ոլորտն այս տարի: Եթե նախորդ տարիներին այն աճում էր իր ընկերությունների աճի հաշվին, ապա այս տարի քանակային աճ է եղել, այսպես ասած, պայթյունային, որովհետեւ մոտ 2000 նոր փոքր եւ միջին ՏՏ ընկերություններ են Հայաստանում գրանցվել»,- ասաց նախարարը:
Վահան Քերոբյանը նշեց, որ այդ ընկերությունների եւ Հայաստան տեղափոխված մասնագետների շնորհիվ է այս տարի ոլորտը նման աճ արձանագրելու։ Նախարարի խոսքով՝ եթե տարվա սկզբում ՏՏ ոլորտում գրանցված էր 16,000 աշխատակից, այժմ այդ թիվը մոտ 25,000 է:
«Մեր գնահատմամբ՝ ոլորտի աճը կազմելու է մոտ 50%, բայց դա չի նշանակում, որ ընկերությունները խնդիրներ չունեն: ՏՏ ընկերություններն ասում էին, որ դրամի կտրուկ արժեւորման հետեւանքով իրենց արտարժութային հասույթը արժեզրկվել է, եւ իրենք հայտնվել են վնասաբերության տիրույթում: Կառավարությունն էլ անցած շաբաթ աջակցության գործիք ընդունեց, որով ընկերություններին որոշակի վազքուղի կամ թթվածին ենք տրամադրում, որպեսզի կարողանան վերադասավորվել արդեն նոր պայմաններում»,- ասաց նախարարը:
Ռուս-ուկրաինական պատերազմից հետո արտարժույթի արժեզրկման հետևանքով Հայաստանում բազմաթիվ ՏՏ ընկերություններ լուրջ խնդիրների են բախվել, քանի որ դրանց մեծ մասի արտադրանքն արտահանվում է։ Հայաստանում հոկտեմբերի դրությամբ լուծարվել է ՏՏ չորս ընկերություն, սնանկացել է չորսը, ևս 17-ի լուծարումն ընթացքի մեջ է, հաշվառումից հանվել է 342 անհատ ձեռնարկատեր։
Vahan Kerobyan.JPG (4.96 MB)
Թեև մի շարք ընկերություններ այս տարի նման խնդիրներ են ունեցել, այս տարվա հունվար-սեպտեմբեր ամիսների տվյալներով՝ 1000 խոշոր հարկատուների ցանկում ներառվել է ՏՏ ոլորտի 67 ընկերություն, որոնք 90 մլն դոլարից ավելի հարկ են վճարել։ Համեմատության համար նշենք, որ այս տարվա առաջին կիսամյակում խոշոր հարկատուների ցանկում ընդգրկված էր ՏՏ ոլորտի ընդամենը 39 ընկերություն: Այս տարվա ինը ամիսների տվյալներով՝ խոշոր հարկատուների ցանկում ՏՏ ոլորտի ընկերություններից առաջին տեղում է «Սինոփսիս Արմենիան», որը վճարել է 3,3 մլրդ դրամի հարկ (խոշոր հարկատուների ցանկում 55-րդ հորիզոնականում է):
Կառավարությունը ՏՏ ոլորտի աջակցության առնվազն երեք ծրագիր է իրականացնում։ Դեկտեմբերի 1-ին տեղի ունեցած նիստի ժամանակ գործադիրը որոշեց 10 մլրդ դրամ հատկացնել ՏՏ ոլորտի աջակցության նպատակով՝ հունիս–հոկտեմբերի ամիսների համար եկամտահարկի վերադարձի տեսքով։ Այս ծրագրից կարող են օգտվել այն ընկերությունները, որոնք այս ընթացքում չեն կրճատել իրենց աշխատողների 20%-ից ավելին և որոնց արտահանվող արտադրանքը կազմում է ընդհանուր արտադրանքի 70%-ը։
ՏՏ ոլորտի աջակցության մյուս ծրագրի շրջանակում աջակցությունը տրամադրվում է նոր ընդունված աշխատողների համար պետական բյուջե վճարված եկամտային հարկի 50 տոկոսի չափով: Պետական աջակցությունը շահառուներին կարող է հաշվարկվել և տրամադրվել 2022 թ․ մարտ ամսվա և դրան հաջորդող տասնմեկ ամիսների համար։ Դեկտեմբերի 1-ի տվյալներով՝ նոր ընդունված աշխատողների եկամտահարկի 50%-ի չափով պետական աջակցություն տրամադրելու համար ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարություն է դիմել 21 կազմակերպություն։ 2022թ. դեկտեմբերի 1-ի դրությամբ փոխանցվել է 2,3 մլրդ ՀՀ դրամի չափով պետական աջակցության, իսկ 151,6 մլն ՀՀ դրամի չափով պետական աջակցության գումարը դեռևս ենթակա է վճարման։
Մեկ այլ ծրագրով կառավարությունը հարկային արտոնություններ է տրամադրում ՏՏ ոլորտի սկսնակ ընկերություններին, մասնավորապես, շահութահարկի 0% դրույքաչափի և եկամտային հարկի 10% դրույքաչափի կիրառմամբ: Նոյեմբերի 24-ին այս ծրագիրը երկարաձգվել է ևս մեկ տարով՝ մինչև 2023թ․ դեկտեմբերի 31-ը։

Министр экономики Армении: В этом году ИТ-сектор зафиксирует 50%-ый рост
По оценкам Министерства экономики Армении, в этом году ИТ-сектор зафиксирует 50%-ый рост. Об этом заявил в беседе с NEWS.am Tech 9 декабря глава Минэкономики РА Ваган Керобян.
«Нам нужно понять, как вырос ИT-сектор в этом году? Если в предыдущие годы рост фиксировался за счет роста компаний, то в этом году произошел количественный рост, так сказать, взрывной, потому что в Армении зарегистрировались около 2000 новых малых и средних ИТ-компаний», - заявил Керобян.
По его словам, именно благодаря этим компаниям и специалистам, переехавшим в Армению, в этом году сектор и зафиксирует такой рост. Как отметил министр, если в начале года в ИТ-секторе было зарегистрировано 16 000 сотрудников, то сейчас это число составляет около 25 000.
«По нашей оценке, рост сектора составит около 50%, но это не означает, что у компаний нет проблем. ИT-компании заявили, что в результате резкой ревальвации драма их валютная выручка девальвировалась, и они оказались в зоне убытков. Правительство же на прошлой неделе приняло инструмент поддержки, по которому мы предоставляем компаниям определенную взлетно-посадочную полосу или кислород, чтобы они могли перестроиться уже в новых условиях», - сказал министр.
Отметим, что из-за девальвации доллара после начала российско-украинской войны ряд ИТ-компаний в Армении столкнулись с серьезными проблемами, поскольку большая часть их продукции экспортируется. Многие представители сферы утверждают, что ИТ-компании из-за этого понесли серьезные удары. По положению на октябрь, в Армении расформированы 4 компании, 4 - обанкротились, 17 находятся в процессе ликвидации. Кроме того, 342 индивидуальных предпринимателя были сняты с учета.
Хотя в этом году у ряда компаний были такие проблемы, однако, по данным за январь-сентябрь 2022-го, 67 ИТ-компаний вошли в список 1000 крупных налогоплательщиков, выплативших свыше 90 млн. долларов налогов.
Для сравнения отметим, что в первом полугодии этого года в список крупных налогоплательщиков были включены всего 39 ИТ-компаний. По данным за девять месяцев текущего года, в списке крупных налогоплательщиков первое место среди ИТ-организаций занимает компания «Синопсис Армения», которая выплатила 3,3 млрд. драмов налога.
Правительство Армении на этот момент реализует как минимум три программы содействия ИТ-сектору. На состоявшемся 1 декабря заседании кабмин принял решение о выделении 10 млрд. драмов с целью поддержки ИТ-сектора, в виде возврата подоходного налога за июнь-октябрь месяцы.
Причем данной программой поддержки могут воспользоваться те ИТ-компании, которые за этот период не сократили свыше 20% своих сотрудников, и чья экспортная продукция составляет 70% от общего ее объема.
Правительство осуществляет еще одну программу поддержки ИТ-сектора, в рамках которой оказывается содействие для вновь принятых на работу сотрудников в размере 50% от суммы подоходного налога, выплаченного в государственный бюджет.
По данным на 1 декабря, 21 организация обратилась в МВП РА с просьбой об оказании государственной поддержки в размере 50% от подоходного налога для только принятых на работу сотрудников. По состоянию на 1 декабря 2022 года, предоставлена господдержка в размере 2,3 млрд. драмов, еще 151,6 млн. драмов подлежат выплате.
Согласно еще одной программе, кабмин предоставляет льготы начинающим компаниям ИТ-сектора, в частности с применением нулевой ставки налога на прибыли и 10% ставки подоходного налога. 24 ноября данная программа продлена еще на год – до 31 декабря 2023 года.