Ինչպե՞ս կազդի կառավարության աջակցության ծրագիրը ՏՏ ոլորտի վրա. տնտեսագետը համակարգային լուծում է առաջարկում
7 դեկտեմբերի, 2022  18:43
ՀՀ կառավարությունը դեկտեմբերի 1-ի նիստում 10 մլրդ դրամ (մոտ 25 մլն ԱՄՆ դոլար) է հատկացրել ՏՏ ոլորտին աջակցության ծրագրի համար. ծրագրի շրջանակում որոշ ընկերությունների այդ գումարը կտրամադրվի եկամտային հարկի հետ վերադարձի տեսքով։ DataArt-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արսեն Բաղդասարյանը կարծում է, որ այս որոշման հիմքում ընկած չափորոշիչները կարելի էր մեղմել։
Ընդունված որոշման համաձայն՝ աջակցություն կարող են ստանալ ՏՏ ոլորտի այն ընկերությունները և անհատ ձեռներեցները, որոնք 2022 թ․ հունիսից հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում աշխատակիցներին վճարվող իրենց աշխատավարձային ֆոնդը չեն կրճատել ավելի քան 20%-ով, իսկ արտահանվող ծառայությունների ծավալը նույն ժամանակահատվածում կազմել է շրջանառության առնվազն 70%-ը: Սա նշանակում է, որ ոչ բոլոր ՏՏ ընկերությունները կարող են հույս դնել պետական ​​աջակցության վրա, ինչպես նախկինում առաջարկում էր էկոնոմիկայի նախարարության նախագծով։ Եվ շատերը դժգոհ են այս որոշումից։
«Ցավոք սրտի, որոշման նախագիծն անընդհատ փոփոխվում էր, և վերջին պահին որոշում կայացվեց, որը չներկայացվեց հանրային քննարկման։ Ժամանակը քիչ էր, և պետք էր արագ արձագանքել։ Սակայն այդ պատճառով կայացվեց որոշում, որը վերաբերում է այն ընկերություններին, որոնք արտահանում են իրենց արտադրանքի 70%-ը։ Սա հասկանալի է, քանի որ խնդիրը փոխարժեքի տատանման մեջ է և վերաբերում է արտահանողներին»,- NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում ասաց Բաղդասարյանը։
Որոշման մեջ, սակայն, հաշվի չի առնվում այն ​​հանգամանքը, որ կան ստարտափներ, որոնք ներդրումներ են ստացել արտարժույթով և դեռ չեն արտադրում արտահանվող արտադրանք։ Նման ստարտափները նույնպես լրջորեն տուժել են դրամի արժեւորումից, սակայն պարզվում է, որ նրանք չեն կարող ընդգրկվել ծրագրի շահառուների ցանկում, քանի որ չեն համապատասխանում վերը նշված չափանիշներին։
Մասնագետի խոսքով՝ Հայաստանում փոխարժեքի հետ կապված խնդիրների պատճառով տուժել է ողջ ոլորտը, քանի որ ՏՏ ոլորտի ընկերությունների 90%-ի գործունեությունը կապված է արտարժույթի և արտահանման հետ։
«Ես առաջիններից մեկն էի, ով պաշտպանեց այս որոշումը, ուստի գնահատում եմ այն ​​փաստը, որ այն վերջապես ընդունվեց: Բայց վատն այն է, որ այս ամենը շատ երկար ձգվեց։ Ես ասում էի, որ հարցի լուծումը ձգձգելը միայն կխորացնի խնդիրը։ Ամեն դեպքում, սա լուրջ աջակցություն կլինի փոքր ընկերություններին, որոնք կկարողանան վերախմբավորել իրենց բիզնեսը և գումարն օգտագործել գործունեության գրագետ պլանավորման համար՝ հաշվի առնելով դոլարի փոխարժեքը հայկական դրամի նկատմամբ։ Խոշոր ընկերությունների համար այս որոշումն այդքան լուրջ ազդեցություն չի ունենա, բայց կարող է ցույց տալ, որ ՀՀ կառավարությունը լուրջ ուշադրություն է դարձնում ՏՏ ոլորտին և լուծումներ է տալիս բարձրացված խնդիրներին»,- հավելեց DataArt-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարը։
Esterox ընկերության հիմնադիր տնօրեն Արմեն Ադամյանը NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում ողջունեց ՏՏ ոլորտին աջակցության ծրագրի ընդունումը, սակայն, ինչպես շատ փորձագետներ, նա ևս այն ուշացած է համարում:
«Եթե կառավարությունն ավելի վաղ նման որոշում ընդուներ, շատ ընկերություններ այլ ռազմավարություն կընտրեին։ Մեր ընկերության օրինակով կարող եմ ասել, որ մենք ավելի ազատ կգործեինք, բացի դրանից՝ կկարողանայինք խուսափել կրճատումներից»,- ընդգծեց նա՝ կառավարությանը հորդորելով հետագայում ավելի արագ որոշումներ կայացնել։
Տնտեսագիտության դոկտոր Կարեն Ադոնցը NEWS.am Tech-ի թղթակցի հետ զրույցում հիշեցրեց, որ ՏՏ ոլորտում առկա խնդիրները կապված են արժույթի փոխարժեքի տատանումների հետ։ Փորձագետը կարծում է, որ փոխարժեքի հետ կապված խնդիրը համարժեք լուծելու համար բոլորովին այլ քայլեր և այլ լուծումներ են պահանջվում։
«Ի վերջո, վաղը կարող են տուժել նաև այլ ոլորտներ, ասենք, ռուբլու փոխարժեքի տատանումներից։ Եվ ի՞նչ, սկսելու ենք այնտե՞ղ էլ աջակցության համար գումար հատկացնել: Աջակցության ծրագիրն ինքնին լավ նախաձեռնություն է, բայց ընկերությունները վնասներ են կրում իրենց վարած քաղաքականության հետևանքով, իսկ փոխարժեքը կարելի էր գրագետ կառավարվել կառուցվածքային գործիքներով։ Բայց դա չի արվում»,- կարծում է Ադոնցը։
Այսօր փոխարժեքի հետ կապված խնդիրների պատճառով տուժում են արտահանողները, տրանսպորտային ընկերությունները, գյուղատնտեսության ոլորտի ընկերությունները և շատ ուրիշներ։ Եվ դժվար թե կառավարությունը պատրաստ է փոխհատուցել նրանց բոլոր կորուստները։
«Այո, կարելի է փոխհատուցել, բայց կարելի է նաև գրագետ քաղաքականություն վարել։ Հենց այս քաղաքականությունն է այսօր բացակայում»,- նկատեց տնտեսագետը։
Ադոնցը բացատրեց, որ կառուցվածքային փոփոխությունները ենթադրում են այլ ոլորտների զարգացման հստակ ծրագիր։
«Հայաստանում հինգ ուղղություններով աճ կա, բայց դրանք շատ խոցելի են և ապագայում զարգացման մեծ ներուժ չունեն։ Խոսքն այնպիսի ոլորտների մասին է, ինչպիսիք են գյուղատնտեսությունը, շինարարությունը, վերամշակող արդյունաբերությունը։ Այս ոլորտներում շուկայում գերհագեցվածություն է նկատվում։
Ուստի անհրաժեշտ է կենտրոնանալ նոր ոլորտների զարգացման վրա՝ մեքենաշինություն, էլեկտրոնիկա, օպտիկա և այլ ոլորտներ:
Դրա համար պետք է պայմաններ ստեղծել դրանց զարգացման համար, ստեղծել ներդրումների պահանջարկ այս ոլորտներում, որպեսզի մարդիկ շահագրգռված լինեն այդտեղ գումարներ ներդնել։ Սա մարդկանց կխրախուսի արտարժույթի շուկայում դոլար և եվրո գնել, այդ գումարով սարքավորումներ գնել, ներդրումներ կատարել՝ դրանով իսկ հավասարակշռելով փոխարժեքը։ Սրանք այն կառուցվածքային գործիքներն են, որոնք կարող են բերել թե՛ այս ոլորտների զարգացմանը, թե՛ փոխարժեքի կարգավորմանը»,- ասաց տնտեսագետը։

How will government's support program affect IT sector? Economist offers system solution
The Armenian government allocated 10 billion drams (about $25 million) for an IT support program at the December 1 session: the amount will be given to some companies in the form of income tax refunds. Arsen Baghdasaryan, head of DataArt Armenia, thinks that the criteria underlying the decision could have been softened.
According to the current decision, the IT companies and individual entrepreneurs, who have not reduced their payroll by more than 20% from June to October 2022 and have exported at least 70% of their turnover in the same period, may receive support under the program. This means that not all IT companies can count on state support, as previously proposed by the Ministry of Economy. And many are not happy with this decision.
"Unfortunately, the draft decision was constantly changing, and at the last minute a decision was made that was not put up for public discussion. Time was short, and it was necessary to respond quickly. But because of this, a decision was made that pertained to companies that are 70% export-oriented. It is understandable because the problem is caused by currency fluctuations and it concerns exporters," Baghdasaryan said in a conversation with NEWS.am Tech.
The decision, however, does not take into account the fact that there are startups that received investments in foreign currency and have not yet produced an exportable product. Such start-ups have also been seriously affected by the rise in price of AMD, but they cannot be included into the list of the program beneficiaries, as they do not meet the aforementioned criteria.
According to the specialist, the whole sphere in Armenia has suffered because of the problems with the currency exchange rate, because 90% of IT companies are connected with foreign currencies and exports.
"I was one of the first advocates of this decision, so I am positive that it was finally adopted. But the bad thing is that it took too long. I said that dragging it out would only deepen the problem. In any case, it will be a serious support for small companies, which will be able to regroup their business and use the money to plan intelligently, taking into account the exchange rate of the dollar to the Armenian dram. For large companies, this decision will not have such a serious impact, but it can show that the Armenian government pays serious attention to the IT sphere and gives solutions to the raised problems," the head of DataArt Armenian Office added.
Esterox founding director Armen Adamyan told NEWS.am Tech he welcomed the adoption of the program for supporting the IT sphere, but, like many experts, considered it too late.
"If the government had made such a decision earlier, many companies would have chosen a different strategy. I can say from the example of our company that we would have acted more freely, besides we would have avoided layoffs," he stressed.
Adamyan urged the government to make decisions more quickly in the future.
In a conversation with NEWS.am Tech, Karen Adonts, Doctor of Economic Sciences, reminded that the current problems in the IT sphere are related to currency fluctuations. The expert said that different measures are required to adequately solve the problem with the exchange rate.
"Tomorrow, other areas may suffer from fluctuations of the ruble, for example. Will we start to allocate money to support them? The support program itself is not a bad initiative. But companies bear losses as a result of the policy pursued, and the exchange rate could have been competently managed with structural tools. But that's not happening," says Adontz.
Exporters, transport companies, companies in the field of agriculture and many others are suffering because of the problems with the exchange rate. And it's unlikely that the government is ready to start making up for all their losses.
"Yes, it is possible to compensate, but it is also possible to conduct a competent policy. That is exactly the policy that is missing today," said the economist.
Adonts explained that structural changes presuppose a clear program for the development of other spheres.
"In Armenia there is a growth in five spheres, but they are very vulnerable and have little potential for development in the future. We are talking about such spheres as agriculture, construction and processing industry. There is an oversaturation in the market in these directions.
Therefore, we need to focus on the development of new areas - mechanical engineering, electronics, optics and other areas.
To do this, we need to create conditions for their development, create demand for investment in these spheres, so that people would be interested in investing money in these directions. This would encourage people to buy dollars and euros on the currency market, use this money to buy equipment, make investments and thereby balance the exchange rate. These are the structural tools, which can lead to the development of these areas, as well as to a regulation of the exchange rate," said the economist.