Ինչպե՞ս կազդի կառավարության աջակցության ծրագիրը ՏՏ ոլորտի վրա. տնտեսագետը համակարգային լուծում է առաջարկում
7 դեկտեմբերի, 2022  18:43
ՀՀ կառավարությունը դեկտեմբերի 1-ի նիստում 10 մլրդ դրամ (մոտ 25 մլն ԱՄՆ դոլար) է հատկացրել ՏՏ ոլորտին աջակցության ծրագրի համար. ծրագրի շրջանակում որոշ ընկերությունների այդ գումարը կտրամադրվի եկամտային հարկի հետ վերադարձի տեսքով։ DataArt-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Արսեն Բաղդասարյանը կարծում է, որ այս որոշման հիմքում ընկած չափորոշիչները կարելի էր մեղմել։
Ընդունված որոշման համաձայն՝ աջակցություն կարող են ստանալ ՏՏ ոլորտի այն ընկերությունները և անհատ ձեռներեցները, որոնք 2022 թ․ հունիսից հոկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում աշխատակիցներին վճարվող իրենց աշխատավարձային ֆոնդը չեն կրճատել ավելի քան 20%-ով, իսկ արտահանվող ծառայությունների ծավալը նույն ժամանակահատվածում կազմել է շրջանառության առնվազն 70%-ը: Սա նշանակում է, որ ոչ բոլոր ՏՏ ընկերությունները կարող են հույս դնել պետական ​​աջակցության վրա, ինչպես նախկինում առաջարկում էր էկոնոմիկայի նախարարության նախագծով։ Եվ շատերը դժգոհ են այս որոշումից։
«Ցավոք սրտի, որոշման նախագիծն անընդհատ փոփոխվում էր, և վերջին պահին որոշում կայացվեց, որը չներկայացվեց հանրային քննարկման։ Ժամանակը քիչ էր, և պետք էր արագ արձագանքել։ Սակայն այդ պատճառով կայացվեց որոշում, որը վերաբերում է այն ընկերություններին, որոնք արտահանում են իրենց արտադրանքի 70%-ը։ Սա հասկանալի է, քանի որ խնդիրը փոխարժեքի տատանման մեջ է և վերաբերում է արտահանողներին»,- NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում ասաց Բաղդասարյանը։
Որոշման մեջ, սակայն, հաշվի չի առնվում այն ​​հանգամանքը, որ կան ստարտափներ, որոնք ներդրումներ են ստացել արտարժույթով և դեռ չեն արտադրում արտահանվող արտադրանք։ Նման ստարտափները նույնպես լրջորեն տուժել են դրամի արժեւորումից, սակայն պարզվում է, որ նրանք չեն կարող ընդգրկվել ծրագրի շահառուների ցանկում, քանի որ չեն համապատասխանում վերը նշված չափանիշներին։
Մասնագետի խոսքով՝ Հայաստանում փոխարժեքի հետ կապված խնդիրների պատճառով տուժել է ողջ ոլորտը, քանի որ ՏՏ ոլորտի ընկերությունների 90%-ի գործունեությունը կապված է արտարժույթի և արտահանման հետ։
«Ես առաջիններից մեկն էի, ով պաշտպանեց այս որոշումը, ուստի գնահատում եմ այն ​​փաստը, որ այն վերջապես ընդունվեց: Բայց վատն այն է, որ այս ամենը շատ երկար ձգվեց։ Ես ասում էի, որ հարցի լուծումը ձգձգելը միայն կխորացնի խնդիրը։ Ամեն դեպքում, սա լուրջ աջակցություն կլինի փոքր ընկերություններին, որոնք կկարողանան վերախմբավորել իրենց բիզնեսը և գումարն օգտագործել գործունեության գրագետ պլանավորման համար՝ հաշվի առնելով դոլարի փոխարժեքը հայկական դրամի նկատմամբ։ Խոշոր ընկերությունների համար այս որոշումն այդքան լուրջ ազդեցություն չի ունենա, բայց կարող է ցույց տալ, որ ՀՀ կառավարությունը լուրջ ուշադրություն է դարձնում ՏՏ ոլորտին և լուծումներ է տալիս բարձրացված խնդիրներին»,- հավելեց DataArt-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարը։
Esterox ընկերության հիմնադիր տնօրեն Արմեն Ադամյանը NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում ողջունեց ՏՏ ոլորտին աջակցության ծրագրի ընդունումը, սակայն, ինչպես շատ փորձագետներ, նա ևս այն ուշացած է համարում:
«Եթե կառավարությունն ավելի վաղ նման որոշում ընդուներ, շատ ընկերություններ այլ ռազմավարություն կընտրեին։ Մեր ընկերության օրինակով կարող եմ ասել, որ մենք ավելի ազատ կգործեինք, բացի դրանից՝ կկարողանայինք խուսափել կրճատումներից»,- ընդգծեց նա՝ կառավարությանը հորդորելով հետագայում ավելի արագ որոշումներ կայացնել։
Տնտեսագիտության դոկտոր Կարեն Ադոնցը NEWS.am Tech-ի թղթակցի հետ զրույցում հիշեցրեց, որ ՏՏ ոլորտում առկա խնդիրները կապված են արժույթի փոխարժեքի տատանումների հետ։ Փորձագետը կարծում է, որ փոխարժեքի հետ կապված խնդիրը համարժեք լուծելու համար բոլորովին այլ քայլեր և այլ լուծումներ են պահանջվում։
«Ի վերջո, վաղը կարող են տուժել նաև այլ ոլորտներ, ասենք, ռուբլու փոխարժեքի տատանումներից։ Եվ ի՞նչ, սկսելու ենք այնտե՞ղ էլ աջակցության համար գումար հատկացնել: Աջակցության ծրագիրն ինքնին լավ նախաձեռնություն է, բայց ընկերությունները վնասներ են կրում իրենց վարած քաղաքականության հետևանքով, իսկ փոխարժեքը կարելի էր գրագետ կառավարվել կառուցվածքային գործիքներով։ Բայց դա չի արվում»,- կարծում է Ադոնցը։
Այսօր փոխարժեքի հետ կապված խնդիրների պատճառով տուժում են արտահանողները, տրանսպորտային ընկերությունները, գյուղատնտեսության ոլորտի ընկերությունները և շատ ուրիշներ։ Եվ դժվար թե կառավարությունը պատրաստ է փոխհատուցել նրանց բոլոր կորուստները։
«Այո, կարելի է փոխհատուցել, բայց կարելի է նաև գրագետ քաղաքականություն վարել։ Հենց այս քաղաքականությունն է այսօր բացակայում»,- նկատեց տնտեսագետը։
Ադոնցը բացատրեց, որ կառուցվածքային փոփոխությունները ենթադրում են այլ ոլորտների զարգացման հստակ ծրագիր։
«Հայաստանում հինգ ուղղություններով աճ կա, բայց դրանք շատ խոցելի են և ապագայում զարգացման մեծ ներուժ չունեն։ Խոսքն այնպիսի ոլորտների մասին է, ինչպիսիք են գյուղատնտեսությունը, շինարարությունը, վերամշակող արդյունաբերությունը։ Այս ոլորտներում շուկայում գերհագեցվածություն է նկատվում։
Ուստի անհրաժեշտ է կենտրոնանալ նոր ոլորտների զարգացման վրա՝ մեքենաշինություն, էլեկտրոնիկա, օպտիկա և այլ ոլորտներ:
Դրա համար պետք է պայմաններ ստեղծել դրանց զարգացման համար, ստեղծել ներդրումների պահանջարկ այս ոլորտներում, որպեսզի մարդիկ շահագրգռված լինեն այդտեղ գումարներ ներդնել։ Սա մարդկանց կխրախուսի արտարժույթի շուկայում դոլար և եվրո գնել, այդ գումարով սարքավորումներ գնել, ներդրումներ կատարել՝ դրանով իսկ հավասարակշռելով փոխարժեքը։ Սրանք այն կառուցվածքային գործիքներն են, որոնք կարող են բերել թե՛ այս ոլորտների զարգացմանը, թե՛ փոխարժեքի կարգավորմանը»,- ասաց տնտեսագետը։

Правительство Армении на заседании 1 декабря выделило 10 млрд. драмов (около 25 млн. долларов США) на программу по поддержке ИТ-сферы: в рамках программы эту сумму предоставят некоторым компаниям в виде возвращения подоходного налога. Руководитель армянского офиса DataArt Арсен Багдасарян считает, что критерии, которые заложены в основу этого решения, можно было бы смягчить.
Согласно нынешнему решению, в рамках этой программы поддержку могут получить те ИТ-компании и индивидуальные предприниматели, которые с июня по октябрь 2022 года не сократили свой фонд зарплат, выплачиваемых сотрудникам, более чем на 20%, а объем экспортируемых услуг за тот же период составил не менее 70% от оборота. Это означает, что не все ИТ-компании могут рассчитывать на государственную поддержку, как ранее предлагало Минэкономики. И многие этим решением недовольны.
«К сожалению, проект решения постоянно менялся, и в последнюю минуту было принято решение, которое не было вынесено на общественное обсуждение. Времени было мало, и нужно было отреагировать быстро. Но из-за этого было принято решение, относящееся к компаниям, которые на 70% ориентированы на экспорт. Это понятно, поскольку проблема заключается в колебании курса валют и касается экспортеров», – отметил Багдасарян в беседе с корреспондентом NEWS.am Tech.
В решении, однако, не учтено то, что есть стартапы, которые получили инвестиции в иностранной валюте и пока еще не производят экспортируемый продукт. Такие стартапы также серьезно пострадали из-за подорожания драма, однако они, получается, не могут быть включены в список бенефициаров программы, так как не соответствуют вышеназванным критериям.
По словам специалиста, из-за проблем с курсом валюты в Армении пострадала вся сфера, ведь деятельность 90% ИТ-компаний связана с иностранными валютами и экспортом.
«Я был одним из первых, кто выступал за принятие этого решения, поэтому положительно оцениваю тот факт, что его, наконец, приняли. Но плохо то, что все слишком долго растянулось. Я говорил, что затягивание решение вопроса только углубит проблему. В любом случае, это станет серьезной поддержкой для маленьких компаний, которые смогут перегруппировать свой бизнес и использовать деньги на грамотное планирование деятельности с учетом курса доллара к армянскому драму. Для крупных компаний это решение будет иметь не такое серьезное влияние, но может показать, что Правительство Армении уделяет серьезное внимание ИТ-сфере и дает решения поднятым проблемам», – добавил руководитель армянского офиса DataArt.
Директор-учредитель компании Esterox Армен Адамян в беседе с корреспондентом NEWS.am Tech приветствовал принятие программы по поддержке ИТ-сферы, но, как и многие эксперты, считает ее запоздалой.
«Прими Правительство такое решение раньше, многие компании выбрали бы другую стратегию. На примере нашей компании могу сказать, что мы действовали бы свободнее, кроме того, удалось бы избежать сокращений», – подчеркнул он.
Адамян призвал Правительство в будущем принимать решения более оперативно.
Доктор экономических наук Карен Адонц в беседе с корреспондентом NEWS.am Tech напомнил, что нынешние проблемы в ИТ-сфере связаны с колебанием курса валют. Эксперт считает, что требуются совсем другие шаги и другие решения для адекватного урегулирования проблемы с курсом валют.
«Ведь завтра могут и другие сферы пострадать, скажем, от колебания курса рубля. И что, начнем и там выделять деньги на поддержку? Сама по себе программа поддержки – неплохая инициатива. Но компании несут потери в результате проводимой политики, а курсом можно было грамотно управлять структурными инструментами. Но этого не делается», – считает Адонц.
Из-за проблем с курсом страдают сегодня и экспортеры, транспортные компании, компании в сфере сельского хозяйства и многие другие. И вряд ли правительство готово начать компенсировать все их потери.
«Да, можно компенсировать, но ведь можно и вести грамотную политику. Именно эта политика сегодня отсутствует», – отметил экономист.
Адонц пояснил, что структурные изменения предполагают наличие четкой программы развития иных сфер.
«В Армении наблюдается рост в пяти сферах, но они очень уязвимыми и в перспективе не обладают большим потенциалом развития. Речь идет о таких сферах как сельское хозяйство, строительство, перерабатывающая промышленность. По этим направлениям наблюдается перенасыщение на рынке.
Поэтому нужно делать акцент на развитии новых сфер – машиностроении, электроники, оптики и других направлений.
Для этого нужно создать условия для их развития, создать спрос на инвестиции в этих сферах, чтобы люди были заинтересованы вкладывать в эти направления деньги. Это побудит людей купить на валютном рынке доллар и евро, на эти деньги купить оборудование, осуществить инвестиции, тем самым, сбалансировав обменный курс. Это и есть структурные инструментарии, которые могут привести и к развитию указанных сфер, и к урегулированию курса валют», – сказал экономист.