Լի Յոնգ Հին՝ Samsung-ի մարքեթինգի նախագահ. ընկերության պատմության մեջ 1-ին անգամ է կինը նման բարձր պաշտոն զբաղեցնում
5 դեկտեմբերի, 2022  14:18
Լի Յոնգ Հին ստանձնել է Samsung Device eXperience (DX) համաշխարհային մարկետինգային կենտրոնի նախագահի պաշտոնը: Yonhap լրատվական գործակալության փոխանցմամբ՝ ընկերության պատմության մեջ սա առաջին դեպքն է, երբ նման բարձր պաշտոնը կին է զբաղեցնում։
Լին, ըստ պարբերականի, ընկերությանը միացել է 2007 թ․, իսկ 2012 թ․ դարձել է փոխնախագահ։ Samsung DX բաժինը, որն այժմ նա ղեկավարում է, վերահսկում է նաև սմարթֆոնների և շարժական այլ սարքերի բիզնեսը։ Ղեկավարության խոսքով՝ Լին մեծ դեր է խաղացել Galaxy սմարթֆոնների շարքի իմիջն ստեղծելու և այդ արտադրանքն առաջ մղելու գործում:
Լին այժմ ընկերության յոթ նոր նախագահներից մեկն է. կորպորատիվ վերադասավորումները տեղի ունեցան այն բանից հետո, երբ խմբի փաստացի առաջնորդ Լի Ձե Յոնգը հոկտեմբերին նշանակվեց ընկերության գործադիր նախագահ:
Samsung-ի ղեկավարներն ակնկալում են, որ Լիի առաջխաղացումը օրինակ կծառայի և ազդանշան կլինի այլ կին աշխատակիցների համար, որոնք կտեսնեն, որ եթե ջանք գործադրեն և իրենք իրենց մարտահրավեր նետեն, ապա իրենք նույնպես կարող են բարձրանալ կարիերային սանդուղքով։
Նշենք, որ Samsung-ում դեռ չեն նշանակել կենցաղային տեխնիկայի բաժնի նոր ղեկավար։ Այս պաշտոնը թափուր է մնացել այն բանից հետո, երբ նախկին ղեկավար Լի Ձե-Սոնգը հոկտեմբերին այդպես էլ չբացահայտված «անձնական պատճառներով» հրաժարական տվեց: Լի Ձե-Սոնգի  պարտականությունները ներկայումս կատարում է Samsung-ի փոխնախագահ և գործադիր տնօրեն Հան Չունգ Հինը:

Ли Ён-Хи стала президентом по глобальному маркетингу Samsung: Впервые в истории компании женщина заняла столь высокую должность
5 декабря, 2022  14:18
Ли Ён-Хи занаяла пост президента Глобального маркетингового центра подразделения Samsung Device eXperience (DX). Как рассказывает Yonhap News Agency, впервые в истории компании столь высокую должность заняла женщина.
Ли, по данным издания, присоединилась к компании в 2007 году, а в 2012-ом стала вице-президентом. Подразделение Samsung DX, который она теперь возглавила, в том числе курирует бизнес смартфонов и других портативных устройств. По мнению руководства, Ли сыграла одну из главных ролей в создании имиджа и продвижении линейки смартфонов Galaxy.
Ли теперь входит в число 7 новых президентов компании: корпоративные перестановки провели после того как в октябре фактический лидер группы Ли Чжэ-Ён был назначен исполнительным председателем компании.
Руководство Samsung ожидает, что повышение Ли станет примером и сигналом и для других сотрудниц компании, которые увидят, что если они приложат усилия и бросят вызов самим себе, они тоже смогут подняться по карьерной лестнице.
Отметим, что пока в Samsung не назначали нового руководителя подразделения бытовой техники: эта должность остается вакантной с тех пор, как прежний руководитель Ли Чжэ-Сын по нераскрытым «личным причинам» ушел в отставку в октябре. Обязанности Ли Чжэ-Сын пока выполняет вице-председатель и со-генеральный директор Samsung Хан Чон-Хи.