Ինչպե՞ս Benivo-ն սկսեց համագործակցել Google-ի հետ, և ինչո՞ւ է աշխատակիցների մեծ մասը Հայաստանում
Եթե ​​ինտերնետում Benivo ընկերության մասին տեղեկություններ որոնեք, ապա կարելի է արագ պարզել, որ սա HR տեխնոլոգիաների ոլորտում գործող ընկերություն է, որը գտնվում է Մեծ Բրիտանիայի մայրաքաղաք Լոնդոնում: Այն, ինչ անմիջապես չեք տեսնի որոնման արդյունքների առաջին էջում, այն է, որ ընկերության աշխատակիցների մեծ մասը Հայաստանում է, և դրա հիմնական արտադրանքը մշակվում է այստեղ:
Ավելին, ընկերությունը վերջերս 12 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում է ստացել. այս գումարը նույնպես կծախսվի Հայաստանում և ընկերության անձնակազմը կավելացվի ևս 25-ով։
Ինչպե՞ս և ինչո՞ւ ընկերությունը որոշեց համագործակցել հայ մասնագետների հետ։ Քանի՞ մարդ է այժմ Հայաստանում աշխատում ընկերության նախագծի վրա, և ինչո՞ւ են նրանց թվում շատ կին ծրագրավորողներ։ Եվ, ի վերջո, ո՞րն է ընկերության հաջողության գլխավոր գաղտնիքը։
«Մենք Google-ին ցույց տվեցինք ամենատգեղ կայքը, որը կարելի է պատկերացնել»
Մի անգամ՝ մոտ մեկ տասնամյակ առաջ, Google-ի ներկայացուցիչների հետ զրույցում Benivo-ի հիմնադիր-տնօրեն Նիցան Յուդանը պարզում է, որ նրանց խիստ անհրաժեշտ է հարթակ, որը կօգնի կազմակերպել աշխատակիցների տեղափոխությունը և լուծել վճարումների հետ կապված մի շարք հարցեր։
Այդ ժամանակ Յուդանն ու նրա գործընկերներն աշխատում էին մի կայքի վրա, որը պետք է մրցակցեր AirBnB-ի հետ, սակայն, չնայած նրանք 1,5 միլիոն դոլարի ֆինանսավորում էին ստացել, նրանց հիմնական մրցակիցը 10 անգամ ավելի շատ գումար ուներ, և, հետևաբար, Յուդանն ու նրա գործընկերները հասկանում էին, որ իրական մրցակցության բավական քիչ շանսեր ունեին:
Բայց այն, ինչ ուզում էին Google-ի ներկայացուցիչները, շուկայում ոչ ոք չէր առաջարկում։ Յուդանն արագ է կողմնորոշվում. նա գլխի է ընկնում, որ պետք է սկսեն զբաղվել նոր նախագծով:
Արդեն մեկ ամիս անց նրանք Google-ի ներկայացուցիչներին ցուցադրում են հարթակի առաջին տարբերակը, որը լուծում էր իր առջև դրված բոլոր խնդիրները։ Ճիշտ է, ինչպես NEWS.am Tech-ին տված հարցազրույցում խոստովանել է Յուդանը, դա ամենատգեղ կայքն էր, որ կարելի է պատկերացնել։ Բայց, չնայած դրան, Google-ը հաստատում է հարթակը և համաձայնում  է երկարաժամկետ համագործակցություն սկսել նոր ընկերության հետ։
Նոր ընկերությունն անվանում են Benivo․ մոտավորապես հենց այդպես է ութ լեզվով հնչում  «բարի գալուստ» արտահայտությունը:
benivo-yudan
«Google-ի հետ գործարքն ինձ երկու կարևոր բան սովորեցրեց. եթե հաճախորդը խնդիր ունի, նրան պետք է խնդրի արդյունավետ լուծում առաջարկվի: Եվ եթե այս լուծումն իսկապես աշխատի, ապա սկզբում այն կարող է «տգեղ» լինել․ հարցի արտաքին կողմն այստեղ այնքան էլ կարևոր չէ։ Ավելին, դու կարող ես «տգեղ» լինել, եթե շուկայում միակն ես։ Մեր դեպքում ուրիշ ոչ ոք Google-ին չէր առաջարկել լուծում, որը մենք էինք առաջարկել»։
Այսօր Benivo-ն ծառայություններ է մատուցում ոչ միայն Google-ին, այլ նաև 50 այլ խոշոր ընկերությունների, այդ թվում՝ Mondelez, General Electric, Phillips 66, Unity, Wayfair, CGI և այլն։ Աճել է նաև այն ծառայությունների ցանկը, որոնք ընկերությունն առաջարկում է իր գործընկերներին։
«Ինչո՞ւ Հայաստան։ Ինձ համար պատասխանը պարզ է…»
Յուդանի խոսքով՝ վերջերս աշխարհի խոշորագույն ընկերություններից մեկի ղեկավարներից մեկն իրեն հարցրել է, թե ինչու է իր արտադրանքը մշակվում փոքր ու քիչ հայտնի երկրում՝ Հայաստանում։
«Ինձ համար պատասխանը պարզ էր. այստեղ մենք տաղանդավոր թիմ գտանք»,- ասում է Յուդանը:
Նրա խոսքով՝ յոթ տարի առաջ, երբ ընկերությունն ակտիվ զարգացման կարիք ուներ, ինքը, Մեծ Բրիտանիայում չգտնելով անհրաժեշտ որակավորում ունեցող բավարար թվով ծրագրավորողներ, սկսեց մասնագետներ փնտրել այլ երկրներում՝ Ուկրաինայում, Իսրայելում, որտեղ նա մեծացել է, ինչպես նաև Չինաստանում, որտեղ արդեն ուներ մի քանի ծրագրավորողներ։ Մի օր նա ծանոթանում է Granatus Ventures-ի գործընկերներից Երվանդ Սարգսյանի հետ, ում հետ սովորել է Լոնդոնի բիզնես դպրոցում։ Նա, լսելով Յուդանի խնդիրների մասին, հարցնում է, թե ինչու վերջինս չի դիտարկում չորրորդ տարբերակը՝ Հայաստանը։ Յուդանն այն ժամանակ գրեթե ոչինչ չգիտեր Հայաստանի մասին, բայց որոշում է հետաքրքրվել։
benivo-prizes
Շուտով նա հարցազրույց է անում 30 ծրագրավորողի հետ չորս երկրից: Եվ նրանցից ընտրում է հայաստանցի մի մասնագետի՝ Գոհար Աղաբաբյան անունով ծրագրավորողի։ Շատ շուտով նա Հայաստանից աշխատանքի է ընդունում երկրորդ մասնագետին՝ Շուշան Պետրոսյանին։ Երկու կանայք էլ, ըստ Յուդանի, դեռ աշխատում են ընկերությունում և այսօր՝ յոթ տարի անց, ղեկավար պաշտոններ են զբաղեցնում։ Իսկ Հայաստանում ընկերության աշխատողների թիվը հասել է 50-ի։
«Մեր 100 աշխատակիցներից 50-ը Հայաստանում են։ Վեց ամսից նրանց թիվը կհասցնենք 75-ի»
Ներկայումս Benivo-ն ունի մոտ 100 աշխատակից, որոնցից ավելի քան 50-ը գտնվում են Հայաստանում։ Մնացածները գտնվում են Մեծ Բրիտանիայում, ԱՄՆ-ում և Հնդկաստանում։
Ընկերությունը վերջերս 12 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրում է ստացել ամերիկյան Updata Partners ընկերությունից: Յուդանի խոսքով՝ այս գումարը կներդրվի Հայաստանում, ինչը կնպաստի առաջիկա վեց ամիսների ընթացքում անձնակազմի ավելացմանը առնվազն 25-ով։
Յուդանի խոսքով՝ այսօր ընկերության տեխնոլոգիաները 100 տոկոսով արտադրվում են Հայաստանում։ Իսկ ցանկացած երկրում սեփական արտադրանքի մշակումը սկզբունքորեն տարբերվում է աութսորսինգից:
«Եթե ընկերությունը դիմում է աութսորսինգի, նա, իհարկե, կարող է գործընկերներ ընտրել ցանկացած երկրից՝ Հայաստանից, Լեհաստանից, Ուկրաինայից և այլն ու համագործակցել նրանց հետ: Իսկ եթե ինչ-որ բան այնպես չստացվի, ընկերությունը կարող է համագործակցել այլ երկրից այլ գործընկերների հետ: Սակայն, եթե ընկերությունն ինչ-որ երկրում սեփական արտադրանք է մշակում, չի կարող ուղղակի որոշել և տեղափոխել այդ ապրանքը այլ երկիր»,- բացատրում է նա։
Յուդանի խոսքով՝ Հայաստանում իսկապես շատ տաղանդավոր մարդիկ կան, և նրանց աշխատանքը կարող է օգնել երկրի վրա միջազգային ընկերությունների ուշադրությունը հրավիրելու հարցում։
«Մեզ մոտ չկա դրական խտրականություն, մենք պարզապես մարդկանց տալիս ենք հավասար հնարավորություններ»
Յուդանի խոսքով՝ իր ընկերության աշխատակիցների մեծ մասը, այդ թվում՝ տեխնոլոգիական աշխատանք կատարողները, կանայք են։ Ղեկավարների թվում կանայք նույնպես քիչ չեն։
Սակայն սա դրական խտրականության արդյունք չէ։
«Աշխատակիցներին ընտրում ենք միայն նրանց տաղանդի և գիտելիքների համար։ Սեռը, կրոնը, ռասան, սեռական նախասիրությունները և այլ գործոններ որևէ դեր չեն խաղում: Մենք միտումնավոր չենք ընտրում կանանց, պարզապես բոլոր մարդկանց տալիս ենք հավասար հնարավորություններ»- ասում է նա:
Նրա խոսքով՝ գիտնականները մի շատ հետաքրքիր հետազոտության ընթացքում պարզել են, որ տղամարդիկ, ի տարբերություն կանանց, երեք անգամ ավելի հաճախ են արձագանքում թափուր աշխատատեղերին, նույնիսկ եթե չեն բավարարում բոլոր պահանջներին։ Հենց այդ պատճառով էլ Benivo-ում սկսել են թափուր աշխատատեղերի մասին հայտարարություններում թվարկել միայն ամենահիմնական, ամենակարևոր պահանջները, որպեսզի աշխատանք փնտրող ավելի շատ մարդ դիմի: Եվ արդեն նրանց միջից ընկերությունն ընտրում է լավագույն թեկնածուին։ Իսկ լավագույն թեկնածուն հաճախ կարող է լինել մի կին, ով կարող էր և ընդհանրապես չդիմել այդ աշխատանքի համար, եթե հայտարարությունում չափազանց շատ պահանջներ նշված լինեին։
Benivo Armenia
«Երևանում յոթ տարում շատ բան է փոխվել․ հիմա կարիք չկա մարդկանց համոզել, որ աշխատեն տեխնոլոգիաների ոլորտում»
2015 թ․, երբ Նիցան Յուդանն առաջին անգամ եկավ Հայաստան, այդ ժամանակ Երևանում դժվար էր գտնել մի փոքրիկ գրասենյակ, որտեղ Benivo-ի չորս նոր աշխատակիցները կարող էին աշխատել այլ ընկերությունների գործընկերների հետ միասին։ Յուդանի խոսքով՝ այն ժամանակ Հայաստանում տեխնոլոգիական շատ քիչ ընկերություններ ու ստարտափներ կային։
Հիմա՝ յոթ տարի անց, ամեն ինչ այլ է. տեխնոլոգիական ընկերությունների և ստարտափների համար բարենպաստ էկոհամակարգ կա, այդպիսի ընկերությունները շատ աշխատակիցներ ունեն, ավելին, կարիք չկա մարդկանց համոզելու, որ թողնեն բանկում ապահով, հանգիստ աշխատանքը և միանան ստարտափին. առանց համոզելու էլ շատերի համար նման հեռանկարը գրավիչ և խոստումնալից է թվում:
«Հաջողության գաղտնի՞քը։ Իհարկե, մարդիկ են»
Յուդանի կարծիքով՝ ցանկացած ընկերության համար ամենակարեւորն իր աշխատակիցներն են։ Հաջողության հասնելու գաղտնիքը լավ ու տաղանդավոր աշխատակիցներ ունենալու մեջ է։
«Ճիշտ մարդիկ ձեզ համար շատ հնարավորություններ են բացում: Եթե ​​կարողանաս լավ կադրեր հավաքել, ապա շատ բանի կարող ես հասնել»,- ասում է նա:

How Benivo started working with Google and mostly hires employees from Armenia?
If you search for information about Benivo on the Internet, you will quickly learn that it is an HR technology company based in the UK capital, London. What you won't immediately see on the first page of the search results is that most of the company's employees are in Armenia and its main products are developed here.
What's more, the company recently received a $12 million investment. This money will also be spent in Armenia and the company's staff will be increased by another 25 people.
How and why did the company decide to cooperate with the Armenian specialists? How many people are currently working on the company's project in Armenia and why are there many female programmers? And finally, what is the main secret of the company's success?
'We showed Google the ugliest website imaginable'
One day, about a decade ago, in a conversation with Google representatives, Nitzan Yudan, the founder-director of Benivo, learned that they badly needed a platform to help organize employee transfers and address some payment-related issues.
At the time, Yudan and his partners were working on a website that would compete with Airbnb, but even though they had $1.5 million in funding, their main competitor had 10 times that amount, so Yudan and his colleagues realized they didn't have much money.
But no one in the market was offering what Google representatives wanted. Yudan quickly makes a decision. He understands that they should start working on a new project.
Within a month they show the representatives of Google the first version of the platform, which solved all the problems before that. True, as Yudan admitted in an interview with NEWS.am Tech, it was the ugliest website one could imagine. Regardless, Google approves the platform and agrees to begin a long-term partnership with the new company.
The new company is called Benivo. Roughly, that's what the phrase "welcome" sounds like in eight languages.
benivo-yudan
"The deal with Google taught me two important things. If the customer has a problem, they should be offered an effective solution to the problem. And if that solution really works, at first it may seem "ugly". Moreover, you may be "ugly" if you are the only one in the market. In our case, no one else offered Google the solution we had."
Today, Benivo provides services not only to Google but to 50 other major companies, including Mondelez, General Electric, Phillips 66, Unity, Wayfair, CGI, and others. The list of services the company offers to its partners has also increased.
"Why Armenia?" For me, the answer is clear..."
According to Yudan, one of the managers of one of the world's largest companies recently asked him why his products were being developed in a small and little-known country, Armenia.
"For me, the answer was clear. We found a talented team here," Yudan says.
He says that seven years ago, when the company needed to actively develop, he, not finding enough programmers with the right skills in the United Kingdom, began looking for specialists in other countries: Ukraine, Israel, where he grew up, and China, where he already had several programmers. One day he met Yervand Sarkisyan, one of the partners of Granatus Ventures, with whom he had studied at London Business School. Hearing about Yudan's problems, he asked why the latter was not considering a fourth option, Armenia. Yudan knew almost nothing about Armenia at the time but decided to take an interest.
benivo-prizes
Soon he was interviewing 30 programmers from four countries. And among them, he chooses an Armenian specialist, a programmer named Gohar Aghababyan. Very soon he hired a second specialist from Armenia, Shushan Petrosyan. Both women, according to Yudan, are still with the company and today, seven years later, are in management positions. And the company has 50 employees in Armenia.
"Out of our 100 employees, 50 are in Armenia. In six months we will increase their number to 75"
Benivo currently has about 100 employees, more than 50 of whom are in Armenia. The rest are located in the U.K., U.S., and India.
The company recently received a $12 million investment from American Updata Partners. According to Yudan, this money will be invested in Armenia, which will increase the staff by at least 25 people in the next six months. According to Yudan, the company's technologies are 100% produced in Armenia today. And developing your products in any country is fundamentally different from outsourcing.
"If a company turns to outsourcing, it can, of course, choose partners from any country: Armenia, Poland, Ukraine, etc., and cooperate with them. And if something does not work out, the company can cooperate with other partners from another country. But if a company develops its product in a certain country, it cannot just decide and transfer that product to another country," he explains.
According to Yudan, there are indeed many talented people in Armenia, and their work can help bring the country to the attention of international companies.
"We don't have positive discrimination, we just give people equal opportunities"
According to Yudan, most of his company's employees, including those doing technology work, are women. There are also many women among the managers.
However, this is not a result of positive discrimination.
"We choose employees only for their talent and knowledge. Gender, religion, race, sexual preference, and other factors do not play a role. We don't select women specifically, we just give equal opportunity to all people," he says.
In a very interesting study, he says, scientists found that men, unlike women, are three times more likely to respond to job announcements, even if they don't meet all the requirements. That's why Benivo started listing only the most basic, most important requirements in its job opportunities ads so that more applicants would apply. And the company chooses the best candidate from among them. And the best candidate can often be a woman who might not have applied for the job at all if there were too many requirements for the position.
Benivo Armenia
"A lot has changed in seven years in Yerevan.  Now there is no need to convince people to work in technology."
In 2015, when Nitzan Yudan first arrived in Armenia, it was difficult at the time to find a small office in Yerevan where four new Benivo employees could work together with colleagues from other companies.
There were very few tech companies and startups in Armenia at the time. Now, seven years later, things are different. There is a favorable ecosystem for tech companies and startups, there are many employees in such companies, plus there is no need to convince people to leave their safe, quiet job at a bank and join a startup; without persuasion, that prospect seems attractive and promising to many now.
“The secret to success? Of course, it's the people"
According to Yudan, the most important thing for any company is its employees. The secret to success is having good and talented employees.
"The right people open up a lot of opportunities for you. If you can get good people together, you can accomplish a lot," he says.