«ՕՀՄ Էներջի». արեւային ինովացիոն լուծումներն արդեն Հայաստանում են
Հայաստանն ունի արևային էներգիայի մեծ ներուժ. 1մ2 հորիզոնական մակերևույթի վրա արևային էներգիայի հոսքի միջին տարեկան արժեքը կազմում է 1720 կվտժ/մ2, իսկ հանրապետության տարածքի մեկ քառորդն օժտված է տարեկան 1850 կՎտԺ/մ2 ինտենսիվությամբ արևային էներգիայի պաշարներով:
Արևային կայանների արտադրողականությունը վահանակների տեսանկյունից կախված է երեք հիմնական կարևոր եղանակային պայմաններից, որոնք են՝
• օդի մաքրություն,
• ջերմաստիճան,
• արևի ճառագայթման ինտենսիվություն:
Ընդ որում՝ քանի որ ՀՀ տարածքում առկա են կլիմայի գրեթե բոլոր տարատեսակները` չոր մերձարևա­դարձայինից մինչև ցուրտ բարձրլեռնային, ապա ավելի բարձր է արտադրողականությունը մաքուր օդի, ավելի ցածր ջերմաստիճանի և արևային բարձր ինտենսիվության միաժամանակյա ապահովման պայմաններում․ դա է պատճառը ելքային մեծ արտադրողականության և ավելի մեծ եկամուտների, որով էլ պայմանավորված է նաև տեղական և դրսի ներդրողների մեծ հետաքրքրվածությունն այս ոլորտում։
OHM-energy-1
«ՕՀՄ ԷՆԵՐՋԻ». Հին էներգետիկ համակարգերի վերջ եւ վերականգնվող էներգետիայի սկիզբ
«ՕՀՄ ԷՆԵՐՋԻ» ընկերության հիմնադրման նախադրյալները ձևավորվել են դեռևս 2004-ից, երբ ուսանողական տարիներին հիմնադիրներ Գեւորգ Հախվերդյանը, Սեւակ Գեւորգյանը եւ Հրանտ Գնունին նոր սկսում էին ծանոթանալ էներգետիկ ոլորտի հիմնախնդիրներին և հասկացան, որ ունեն իրենց մեծ անելիքն այս ոլորտում։
Արդեն իսկ 2008-ից նրանք իրականացնում էին լաբորատոր հետազոտություններ և գրում գիտական հոդվածներ՝ հիմնական շեշտը դնելով վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի վրա։ Իսկ արդեն 2016-ին հասունացել էր գիտական և գործնական փորձը բիզնեսի ասպարեզ բերելու պահը, և «ՕՀՄ Էներջի» ընկերության հիմնադրումը չուշացավ։
Ընկերության տեսլականն է.
«Արժևորելով որակը՝ ապահովել այնպիսի առաջընթաց, որը բնապահպանական խնդիրների ներդաշնակեցման և հավասարակշռման միջոցով կերաշխավորի ներկա և ապագա սերունդների կայուն զարգացումը»:
OHM-energy-2
Ինչու՞ «ՕՀՄ Էներջի»։ Նախ «ՕՀՄ Էներջի» ընկերության համահիմնադիրները, լինելով էլեկտրաէներգետիկական համակարգերի ոլորտում գործունեություն ծավալող անձինք, այդ թվում՝ էլեկտրական էներգիայի արտադրության, հաղորդման և բաշխման, դրանց կառավարման, ավտոմատացման, պաշտպանական համակարգերի, ջերմային մասի, ինչպես նաև էներգետիկայի տնտեսագիտության և բնապահպանության ոլորտում, շեշտը դրեցին ընդհանուր էներգետիկական լուծումներ ստեղծելու, դրանց մեթոդների բարելավման և կիրառման վրա, իսկ գերմանացի ֆիզիկոս Օհմի օրենքը ֆիզիկայի ֆունդամենտալ օրենքներից է, որն օգտագործվում է գրեթե ամենուր։
Բացի դրանից, Միավորների միջազգային համակարգի էլեկտրական դիմադրության միավորը Օհմն է՝ ի պատիվ Գեորգ Օհմ-ի, իսկ սիմվոլը՝ Ω։ Ի դեպ, ընկերության լոգոյի հիմքում էլ ընկած է օմեգա սիմվոլը, որն այս դեպքում արտացոլում է արևի և վահանակի կոմբինացիան։ Այսպիսով՝ ընտրելով «ՕՀՄ Էներջի» անունը՝ փորձել են արտահայտել ընկերության հիմնական գաղափարները ոչ միայն արևային, այլև ընդհանուր էներգետիկական լուծումների մեջ։
Բացի դրանից, լոգոն բնութագրում է օմեգա («Ω») խորհրդանիշը, որը, ըստ լատինական ծագման, հաճախ, նշանակում է ինչ-որ բանի վերջը. այս դեպքում՝ հին էներգետիկ համակարգերի վերջ և վերականգնվող էներգետիայի սկիզբ:
Արեւային կայանների բաղադրիչ տարրերը եւ դրանց կարեւորությունը համակարգի անխափան աշխատանքի համար
Եթե խոսում ենք ցանցային արևային կայանների մասին, ապա պետք է առանձնացնել արևային վահանակները և կերպափոխիչները։ Իհարկե, կարևոր են նաև կրող կոնստրուկցիաները, ավտոմատիկան և պաշտպանական սարքավորումները, կայանի նախագծի առկայությունը, հողանցման կոնտուրը և այլն։
Ինչ վերաբերում է վահանակներին, ապա պետք է նշել, որ վատ որակի պանելները հանգեցնում են կայանի արտադրողականության նվազմանը։ Սա ֆինանսական տեսանկյունից, իսկ տեխնիկական տեսանկյունից վատ որակի հումքից պատրաստված վահանակները կարող են առաջացնել hot-spot կոչվող երևույթները, որոնք պատճառ են հրդեհների առաջացման և  նվազեցնում են կայանի անվտանգության մակարդակը։
OHM-4
Տեխնիկապես կայանի սիրտն են համարվում արևային կերպափոխիչները։ Եվ քանի որ «Օհմ Էներջի» ընկերության հիմքում դրված է բացառապես բարձր որակի ապրանքների կիրառումը, ապա, «ՕՀՄ»-ի փորձագետներն առաջարկում են համաշխարհային «Huawei» ընկերության կերպափոխիչները՝ որպես բարձրակարգ և անվտանգ արևային լուծումներ։ Բացի դրանից, «Huawei» ընկերությունը «Օհմ Էներջի»-ի հետ համատեղ Հայաստանում արդեն առաջարկում են նորարարական սմարթ լուծումներ թիրախային բոլոր սեգմենտների համար, այդ թվում՝ հիբրիդ համակարգերի կիրառում նույնիսկ եթե էլեկտրացանցից ունեք անջատումներ։
Քանի որ արևային կայանից արտադրված էլեկտրաէներգիայից անմիջապես սնվում են Ձեր տան կամ օբյեկտի էլեկտրական սարքերը, ապա կայանից առաքվող էլեկտրաէներգիայի որակն անմիջապես ազդում է այդ սարքերի աշխատանքի վրա։ Իսկ ելքային էլեկտրաէներգիայի որակի պատասխանատուն գլխավորապես համարվում է հենց ինվերտորը։ «Huawei» ինվերտորները զինված են անհրաժեշտ բոլոր պաշտպանական սարքավորումներով և ավտոմատիկայով, որոնք համապատասխանում են միջազգային և տեղական բոլոր ստանդարտներին, իսկ այս տեսակի կերպափոխիչների կիրառումը զերծ կպահի Ձեր արևային ֆոտոէլեկտրական համակարգը մի շարք խնդիրներից՝
OHM-energy-5
• որոշ էլեկտրական ապարատներում ավելորդ աղմուկի առաջացումից,
• որոշ էլեկտրական շարժիչների և տրանսֆորմատորների ավելորդ տաքացումից, որը հանգեցնում է էլեկտրաէներգիայի կորուստների,
• թվային ժամացույցների ու սինքրոնիզացման սխեմաների աշխատանքային ռեժիմների խախտումներից, ընդհուպ մինչև կրկնակի անգամ,
• զգայուն էլեկտրոնային սարքավորումների սնուցման բլոկների (блок питания) վնասումից:
• կայանի հետգնման ժամկետի երկարացումից,
• էլեկտրոնիկայի և կենցաղային տեխնիկայի ժամանակից շուտ վնասումից, այսինքն՝ ծառայության ժամկետի կրճատումից, օրինակ, օդորակիչի կոմպրեսորը կարող է շարքից դուրս գալ ավելի շուտ, քան նախատեսված էր գործարանի կողմից։

Armenia has a great potential for solar energy—the average annual value of the flow of solar energy on a 1m2 horizontal surface is 1,720 kWh/m2, and a quarter of the territory of the country is endowed with solar energy resources with an annual intensity of 1,850 kWh/m2.
The productivity of solar power plants from the point of view of the panels depends on three main important weather conditions:
- air purity,
- temperature,
- intensity of solar radiation.
And since there are virtually all types of climate in the territory of Armenia—from dry subtropical to cold highlands—the productivity is higher when there is clean air, lower temperature, and high solar intensity at the same time under conditions of provision. That is the reason for high output productivity and higher incomes, which is also due to the great interest of local and foreign investors in this sector.
The prerequisites for the creation of OHM ENERGY and its relations with solar technology.
The prerequisites for the establishment of OHM ENERGY company were formed back in 2004 when the founders, Gevorg Hakhverdyan, Sevak Gevorgyan and Hrant Gnuni, were just beginning to get acquainted with the problems of the energy sector and realized that they had a lot to do in this field.
Already since 2008, they were conducting laboratory research and writing scientific articles, with the main emphasis on the field of renewable energy. And already in 2016, the moment to bring the scientific and practical experience to the business arena was ripe, and the establishment of OHM Energy company was not late.
Vision of the company:
“By valuing quality, ensure such progress that, through the harmonization and balancing of environmental issues, guarantees the sustainable development of present and future generations.”
Why OHM Energy? First, the co-founders of OHM Energy company, being persons active in the field of electric power systems—including electric power production, transmission and distribution, their management, automation, protection systems, thermal part, as well as in the field of energy economics and environmental protection—placed the emphasis on creating general energy solutions, improving and applying their methods.
And the law of the German physicist OHM is one of the fundamental laws of physics, which is used almost everywhere. Additionally, the ISU (International System of Units) unit of electrical resistance is the ohm, named after Georg Ohm, and the symbol is Ω.
By the way, the logo of the company is also based on the omega symbol, which in this case reflects the combination of the sun and the solar panel. Thus, by choosing the name OHM Energy, they tried to express the main ideas of the company not only in solar, but also in general energy solutions.
In addition, the logo features the symbol omega (Ω), which, of Latin origin, often means the end of something; in this case, the end of old energy systems and the beginning of renewable energy.
Component elements of solar plants and their importance for the smooth operation of the system
If we talk about grid solar plants, then we need to separate solar panels and inverters. Of course, supporting constructions, automatics, and protective equipment, availability of the plant project, grounding contour, etc. are also important. As for the solar panels, it should be noted that poor quality panels lead to a decrease in plant productivity; this is from a financial point of view. On the technical side, solar panels made of poor quality raw materials can cause hot-spot phenomena which are the cause of fires, reducing the safety level of the plant.
Technically, solar converters are considered the heart of the plant. And since the basis of the Ohm Energy company is the use of exclusively high-quality products, the experts at OHM offer the inverters of the global company Huawei as high-quality and safe solar power solutions. In addition, Huawei company, together with Ohm Energy, already offer innovative smart solutions for all target segments in Armenia, including the use of hybrid systems even if you have power outages.
Since the electricity produced by solar power plants directly feeds the electrical devices in your house or facility, the quality of the electricity delivered from these plants directly affects the operation of these devices. And the inverter itself is mainly considered to be responsible for the quality of the output electricity. Huawei inverters are equipped with all the necessary protection equipment and automation which meet all international and local standards, and the use of this type of inverters will keep your solar photovoltaic system free from a number of problems:
- from the generation of excessive noise in some electrical devices,
- from excessive heating of some electric motors and transformers, which leads to power losses,
- from violations of working modes of digital clocks and synchronization schemes, up to twice as much,
- from damage to power supply units of sensitive electronic equipment,
- from the extension of the buyback period of the plant,
- from premature damage to electronics and household appliances; i.e. shortening the service life, for example, the compressor of the air conditioner may fail earlier than envisioned by the factory.