Միկրոերկնաքարերը առնվազն 14 անգամ բախվել են James Webb-ին. որքա՞ն է վնասվել աստղադիտակի հայելին
Ցանկացած տիեզերանավ և աստղադիտակ վաղ թե ուշ բախվելու է միկրոերկնաքարերի, դրանից խուսափել պարզապես հնարավոր չէ։ Հենց այդ պատճառով էլ նման սարքեր կառուցելիս դա անպայման հաշվի է առնվում: James Webb տիեզերական աստղադիտակը բացառություն չէ:
NASA-ի տվյալներով՝ James Webb աստղադիտակը նախագծվել է այնպես, որ այն կարողանա դիմակայել փոշու հատիկի չափ և ծայրահեղ բարձր արագությամբ թռչող մասնիկների շարունակական «ռմբակոծմանը»։ Աստղադիտակի կառուցման ժամանակ դրա հայելիները Երկրի վրա նույնիսկ ենթարկվել են մի շարք փորձարկումների, որպեսզի գիտնականները հասկանան, թե ինչպես դրանք ամուր դարձնեն L2 ուղեծրում գտնվելու համար:
Այժմ James Webb-ի աշխատանքի ընթացքում միկրոերկնաքարերը ժամանակ առ ժամանակ հարվածում են դրա հայելուն։ Այնուամենայնիվ, ինչպես տեղեկացնում է NASA-ն, այս բախումների հետևանքով առաջացած օպտիկական սխալները գտնվում են նորմայի սահմաններում և գրեթե ամբողջությամբ համապատասխանում են ակնկալիքներին։ Այդ մասին, համենայնդեպս, վկայում են տվյալները, որոնք ստացվել են աստղադիտակի գլխավոր հայելուն միկրոերկնաքարերից ստացված 14՝ NASA-ին հայտնի հարվածների ուսումնասիրության արդյունքում։
Միակ բացառությունը մայիսի 23-25-ը տեղի ունեցած միջադեպն է եղել, երբ աստղադիտակի հայելուն բախված միկրոերկնաքարերը «աննշան, բայց նկատելի ազդեցություն են ունեցել տվյալների վրա»: Այս բախումները դուրս են եկել մոդելավորման և փորձարկումների շրջանակից և պատճառել են ավելի մեծ վնաս, քան հետազոտողներն ակնկալում էին, սակայն, նույնիսկ այսպիսի խնդրից հետո աստղադիտակի օպտիկական աշխատանքը նախկինի պես երկու անգամ գերազանցում է NASA-ի պահանջները:
Նման լուրջ բախումները, ըստ մասնագետների, հազվադեպ են լինում, և դրանցից կարելի է խուսափել։ Այդ նպատակով NASA-ն նախատեսում է կարգավորել աստղադիտակի հետագիծը և դիտման պլանը, որպեսզի այն հնարավորինս պաշտպանված լինի միկրոերկնաքարերի հարվածներին ենթարկվելու ռիսկից: Թեև դա կարող է հանգեցնել տարվա տարբեր ժամանակաշրջաններում երկնքի որոշ հատվածների դիտարկման որոշակի սահմանափակումների, փոխարենը թանկարժեք աստղադիտակի շահագործումը հնարավորինս անվտանգ կլինի։ Այսպես թե այնպես, աստղադիտակը կդիտարկի երկնքի բոլոր տարածքները և գիտնականներին հետաքրքրող բոլոր օբյեկտները, որոնք նախատեսվել են ուսումնասիրել, սակայն դա կանի արդեն այլ ռեժիմով։
Ճիշտ է, NASA-ն խոստովանում է, որ ժամանակի ընթացքում միկրոերկնաքարերի հարվածների հետևանքով, չնայած ձեռնարկված բոլոր միջոցներին, աստղադիտակի հայելիների աշխատանքի որակը, այդուհանդերձ, կընկնի: Այնուամենայնիվ, James Webb-ն ունի որոշակի «պահեստային ամրություն»՝ նման հարվածներին դիմանալու համար:
Հիշեցնենք, որ James Webb տիեզերական աստղադիտակը տիեզերական մեծ աստղադիտարան է, որն օպտիմիզացված է ինֆրակարմիր երկարալիք տիրույթում աշխատելու համար: Այս աստղադիտակի միջոցով ստացված տվյալները լրացնում և ընդլայնում են Hubble տիեզերական աստղադիտակի հայտնագործությունները:
James Web-ը գործարկվել է 2021 թ. դեկտեմբերի 25-ին։ Նախնական պլանի համաձայն՝ այն պետք է շահագործվի մեկնարկից հետո հինգ տարի, սակայն NASA-ն հուսով է, որ իրականում այն ​​կգործի 10 տարի, գուցև ավելի երկար։ Ցավոք, աստղադիտարանը չի կարող հավերժ աշխատել. չնայած James Web-ը հիմնականում սնվում է արևային էներգիայով, դրա ուղեծիրն ու գործիքները պահպանելու համար անհրաժեշտ են նաև այլ վառելիքներ, որոնց պաշարները անսահմանափակ չեն: Ավելին, միկրոերկնաքարերի հետ բախումները նույնպես վաղ թե ուշ աստղադիտակը շարքից կհանեն, և այն կդառնա օգտագործելու համար ոչ պիտանի։

Every spacecraft and telescope encounters micrometeorites sooner or later - it simply can't be avoided, so it is necessarily taken into account when building these instruments. The James Webb Space Telescope is no exception.
According to NASA, the telescope was designed to withstand a continuous bombardment of particles the size of dust moving at extreme speeds. Even during the construction of the telescope, its mirrors were subjected to a series of ground tests so that scientists understood how to strengthen them to stay in an L2 orbit.
Now during James Webb's work, micrometeoroids occasionally hit its mirror. However, NASA reports that the optical errors caused by these collisions are within normal limits and almost exactly as expected. This, at least, is evidenced by data from a study of 14 known micrometeorite impacts on the telescope's main mirror.
The only exception was an incident between May 23 and 25, when micrometeorites crashing into the mirror resulted in a minor but noticeable impact on the data.
These collisions went beyond simulations and experiments and caused more damage than researchers expected. Though even after such a problem, the telescope's optical performance still exceeds NASA's requirements by a factor of two.
Such serious collisions, according to experts, do not happen often and can be avoided. To that end, NASA plans to adjust the telescope's trajectory and observation plan so that it is as safe as possible from the risk of collisions with micrometeoroids. Although this may result in some limitations to observations of certain parts of the sky at different times of the year, the operation of the expensive telescope will be as safe as possible. One way or another, all planned areas of the sky and all objects of interest to scientists will be covered, but - in a different mode.
True, NASA noted that over time, collisions with micrometeorites - even despite all the measures taken - will still degrade the performance of the telescope mirrors. For now, however, James Webb has some safety margin.
The James Webb Space Telescope is a large space observatory, optimized for infrared wavelengths. The data obtained with this telescope will complement and extend the discoveries made by the Hubble Space Telescope.
Webb was launched on December 25, 2021. The original plan was for it to operate for five years after launch, but NASA hopes it will last 10 years and possibly longer. Unfortunately, the observatory will not last forever: although James Webb mainly runs on solar power, it requires other fuel to maintain its orbit and instruments, and its reserves are not unlimited. Moreover, collisions with micrometeoroids will also sooner or later render the telescope unusable.