Գործադիր տնօրեն և բողոքների թեժ գծի օպերատոր․ Իլոն Մասկի նոր պաշտոնները Twitter-ում
Մինչև վերջերս Իլոն Մասկը շարունակում էր իրեն անվանել «Թվիթերի ղեկավար» և պնդում, որ «պատկերացում չունի», թե ով է Twitter-ի գործադիր տնօրենը: Այնուամենայնիվ, ստորագրված փաստաթուղթը, որը Մասկն ուղարկել է ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողով, ցույց է տվել, որ Twitter-ում գործադիր տնօրեն, այդուհանդերձ, կա։ Եվ նա Իլոն Մասկն է։
Ավելին, ինչպես հայտնի է դարձել լրատվամիջոցներին, Մասկը վերացրել է Twitter-ի ինը հոգուց բաղկացած տնօրենների խորհուրդը և դարձել ընկերության միանձնյա ղեկավարը։ Միևնույն ժամանակ Twitter-ի իր օգտահաշվի նկարագրության մեջ նա գրել է, որ ինքը բողոքների թեժ գծի օպերատորն է։
ԱՄՆ արժեթղթերի և բորսաների հանձնաժողով ուղարկված փաստաթուղթը նաև ցույց է տվել, որ ապրիլի 11-ից հոկտեմբերի 4-ը Մասկը գրեթե ամեն ամիս Twitter-ի բաժնետոմսեր է գնել, նույնիսկ այն ժամանակահատվածում, երբ վիճել է ընկերության ղեկավարության հետ սոցիալական ցանցում կեղծ օգտահաշիվների քանակի վերաբերյալ և ասել, որ հրաժարվում է գործարքից։
Պարզվել է նաև, որ Twitter-ի համահիմնադիր Ջեք Դորսին պահպանել է ընկերությունում իր 2,4% բաժնետոմսը՝ մոտ 1 մլրդ դոլար արժողությամբ ավելի քան 18 մլն բաժնետոմս: Սակայն, պարզվում է, որ ընկերության երկրորդ խոշոր բաժնետերը Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Ալ-Վալիդ բեն Թալալ Ալ Սաուդն է (որը նաև Twitter բաժնետոմսերի վերահսկիչ փաթեթը տնօրինող հոլդինգի սեփականատերն է): Այս փաստը անհանգստացրել է սենատոր Քրիս Մերֆիին, և նա Օտարերկրյա ներդրումների կոմիտեին կոչ է արել վերլուծել Twitter-ի հետ Իլոն Մասկի գործարքը և պարզել, թե արդյոք այստեղ ազգային անվտանգությանը սպառնացող վտանգ կա:
Լրատվամիջոցների տեղեկություններով՝ Twitter-ը կդառնա մասնավոր ընկերություն և արդեն սկսել է NYSE ֆոնդային բորսայից դուրս գալու ընթացակարգը՝ նոյեմբերի 8-ից նրա բաժնետոմսերն այլևս չեն վաճառվի հանրային շուկաներում։ Twitter-ը մասնավոր ընկերության վերածելը Մասկին կարող է մի շարք առավելություններ տալ: Մասնավորապես, ընկերությունն այլևս կարիք չի ունենա հաշվետվություններ հրապարակել, նաև կարգավորող մարմինների ուշադրությունն ավելի քիչ կլինի: Բայց մյուս կողմից Մասկը կունենա միանձնյա վերահսկողություն ընկերության կառավարման վրա, ամբողջությամբ կփոխի Twitter-ը՝ և՛ բովանդակությունը, և՛ ֆինանսավորումը, և դրանով նա կարող է հաշվի չառնել ներդրողների շահերը։
Այնուամենայնիվ, դժվար թե Մասկը երկար մնա Twitter-ի միակ ղեկավարը։ Ամենայն հավանականությամբ, մոտ ապագայում նա տնօրենների նոր խորհուրդ կընտրի ներդրողներից և իր մերձավոր շրջապատից։
Հիշեցնենք, որ 2022 թ․ հոկտեմբերի 28-ին Իլոն Մասկը 44 միլիարդ դոլարով պաշտոնապես գնեց Twitter-ը, անմիջապես հեռացրեց ընկերության ողջ ղեկավարությանը և Twitter-ում գրառում արեց՝ «թռչունն ազատ է» (the bird is freed):
Twitter-ի ձեռքբերումն ավարտելուց 24 ժամ չանցած՝ նա որոշեց փոխել սոցցանցի գլխավոր էջը և բարձրացնել վերիֆիկացված էջերի ամսական վճարը:

November 1, 2022  10:13
Elon Musk used to be referred to as Chief Twit and claimed to have no idea who the CEO of Twitter was. However, a signed document that Musk sent to the U.S. Securities and Exchange Commission (SEC) showed that Twitter did have a CEO. And it's... Elon Musk.
Moreover, as it became known to mass media, Musk nullified Twitter's 9-member board of directors and became the company's sole director. Meanwhile, on his Twitter account, he said he was a hotline operator for complaints.
A document sent to the Security and Exchange Commission also showed that from April 11 until Oct. 4, Musk bought stakes in Twitter almost monthly - even during the period when he argued with the company's management about the number of bots on the social network and said he was backing out of the deal.
Meanwhile, Twitter co-founder Jack Dorsey kept his stake in the company (2.4%, more than 18 million shares worth about $1 billion). However, Saudi Arabia's Crown Prince Al-Waleed bin Talal Al Saud (who also owns the holding company that controls a large stake in Twitter) turned out to be the company's second-largest shareholder. Senator Chris Murphy was concerned about this fact and called on the Committee on Foreign Investment to analyze the deal of Elon Musk with Twitter for the presence of threats to national security.
According to media reports, Twitter will become a private company and has already begun delisting from the NYSE stock exchange: since November 8, its shares will no longer be traded on public markets. Turning the company into a private one may give some advantages to Musk. In particular, the company will no longer need to publish statements, and there will be less attention from regulators. But on the other hand, Musk will have sole control over the management of the company, completely change Twitter - both content and financing, and he may not consider the interests of investors.
However, it is unlikely that Musk will remain the sole head of Twitter for long. Most likely, soon he will choose a new board of directors - from among investors and people close to him.
On October 28, 2022, Elon Musk officially bought Twitter for $44 billion. He immediately fired all of the company's management and tweeted that the bird is now freed.
Less than 24 hours after completing the $44 billion acquisition of Twitter, he decided to change the homepage and raise the monthly fee for verified pages.