Արհեստական բանականությունը երբեւէ կկարողանա՞ փոխարինել մարդուն լրատվության ոլորտում. CNN-ի լրագրողը՝ մեդիայի վրա տեխնոլոգիաների ազդեցության մասին
21 հոկտեմբերի, 2022  15:40
Տեխնոլոգիաներն այսօր այնքան են զարգացել, որ հասել ենք մի կետի, երբ արդեն արհեստական բանականությունը կարող է պատկերներ, տեքստեր ստեղծել, և սա ևս մեկ մարտահրավեր է դառնում լրագրության համար այն իմաստով, թե ինչպես է մեդիան առնչվելու արհեստական բանականության ստեղծած նյութերի հետ, NEWS.am Tech-ի հետ զրույցում ասում է CNN-ի արտասահմանյան թղթակից Լարա Ֆարրարը։
«Շատ հետաքրքիր իրավիճակ է լինելու՝ կապված արհեստական բանականության ստեղծած նյութերի հետ: Ինչպե՞ս է լրագրությունը առնչվելու արհեստական բանականության կողմից ստեղծված նյութերի հետ, ինչպե՞ս է պարզելու, արդյոք դրանք իրական են: Չեմ կարծում, որ այս հարցի պատասխանն ունենք այս պահին։ Բլոգերի ոլորտի դեպքում իրավիճակը մի փոքր տարբեր է։ Լրագրությունը փորձում է հետևել դասական կանոններին, լրագրողները մեծ ջանքեր են գործադրում, որպեսզի հանրությանն ապացուցեն, որ իրենք ճիշտն են մատուցում, իրական աղբյուրներ են գտնում և այլն։ Սակայն միշտ նոր խաղացողներ ու մարտահրավերներ են ի հայտ գալու, և արհեստական բանականությունը դրանցից մեկն է լինելու», - ասում է նա։
Իսկ արդյո՞ք արհեստական բանականությունը երբևէ կկարողանա փոխարինել մարդուն լրատվության ոլորտում: Այս հարցի պատասխանը Լարա Ֆարրարը չունի, բայց նշում է, որ մի բան գիտի հաստատ՝ նման փորձերի դեպքում օբյեկտիվության, էթիկայի խնդիրներ կարող են ծագել, քանի որ մարդիկ, որոնք կմշակեն այս կամ այն ծրագիրը, ունեն չարտահայտված, անուղղակի կողմնակալություն, որը կարող է արտացոլվել իրենց ստեղծած արտադրանքում։
lara-farrar
«Լրագրությունը մշտապես բախվել է օբյեկտիվության մարտահրավերին։ Շատ առումներով օբյեկտիվությունը սուբյեկտիվ է։ Կարծում եմ, որ հարցը կլինի հետևյալը՝ կարո՞ղ է արդյոք արհեստական բանականությունը լինել ավելի օբյեկտիվ, քան մարդը։ Կամ մարդիկ, որոնք ստեղծում են այդ տեխնոլոգիաները, կարող են ստեղծել տեքստ, որում կարող են լինել կողմնակալ մոտեցումներ, և դրանց պատճառով այդ տեքստը չի լինի օբյեկտիվ», - ասում է նա։
Լարա Ֆարրարի խոսով՝ գլխավոր հարցը կլինի այն, թե արդյոք մարդկային օբյեկտիվությունն ու տեխնոլոգիականը կկարողանան մրցակցել իրար հետ։
«Արդյո՞ք արհեստական բանականության օբյեկտիվությունը կարող է մրցակցել մարդու օբյեկտիվության հետ, կամ գուցե դրանք երկուսն էլ ի վերջո թերի կլինեն», - ասում է նա։

Сможет ли искусственный интеллект заменить человека в сфере журналистики? Репортер CNN – о влиянии технологий на СМИ
21 октября, 2022  15:40
Благодаря развитию технологий искусственный интеллект сегодня может создавать изображения и тексты, и это становится еще одним вызовом для журналистики: как СМИ будут обращаться с материалами, созданными искусственным интеллектом? Как будут определять их подлинность? Об этом в беседе с NEWS.am Tech сказала иностранный корреспондент CNN Лара Фаррар.
По ее мнению, материалы, создаваемые ИИ, могут создать весьма интересную ситуацию в сфере медиа.
«Как представители сферы журналистики будут обращаться с материалами, созданными искусственным интеллектом? Как они будут определять их подлинность? Я не думаю, что сейчас у нас есть ответ на этот вопрос. Ситуация с блогами немного другая, журналисты же стараются следовать классическим правилам, прилагают большие усилия, чтобы показать общественности, что они преподносят правдивую информацию, находят подлинные источники и т.д. Однако всегда будут появляться новые игроки и новые вызовы, и искусственный интеллект будет одним из них», — сказала она.
А сможет ли ИИ когда-нибудь заменить человека в сфере журналистики? У Лары Фаррар нет ответа на этот вопрос, но она точно знает одно: подобные эксперименты могут привести к появлению целого ряда этических проблем, как и проблем с объективностью, так как у людей, которые будут разрабатывать ту или иную программу, есть невысказанные, неявные предубеждения, которые могут отразиться в создаваемом ими продукте.
«Журналистика всегда сталкивалась с проблемой объективности. Во многих отношениях объективность субъективна. Я думаю, вопрос будет таким: может ли искусственный интеллект быть более объективным, чем человек? Или же разработчики этих технологий будут способствовать созданию текстов с необъективными подходами, из-за которых данный текст не будет объективным?» - сказала репортер CNN.
По ее словам, главный вопрос будет заключаться в том, смогут ли человеческая объективность и технологическая объективность конкурировать друг с другом.
«Может ли объективность искусственного интеллекта конкурировать с объективностью человека? Или в итоге обе окажутся неполноценными?» - сказала Фаррар.