Իլոն Մասկը պահում է խոստումը և թողնում է Twitter-ի տնօրենի պաշտոնը․ նրան փոխարինողը կին է
Իլոն Մասկը կատարում է մի քանի ամիս առաջ իր հետևորդներին տված խոստումը և լքում է Twitter-ի գործադիր տնօրենի պաշտոնը, քանի որ մեկ այլ գործադիր տնօրեն է գտել։ Մասկը կմնա տնօրենների խորհրդի գործադիր նախագահն ու տեխնիկական տնօրենը։
«Ուրախ եմ տեղեկացնել, որ X/Twitter-ի համար աշխատանքի եմ ընդունել նոր գործադիր տնօրենի: Նա աշխատանքի կանցնի մոտ վեց շաբաթից։ Ես կանեմ տնօրենների խորհրդի և տեխնիկական հարցերով գործադիր տնօրենի, ինչպես նաև արտադրանքի և ծրագրային ապահովման մշակման ղեկավարի աշխատանքը, ընդհանուր գործառնական ֆունկցիաներ»,- Twitter-ի իր էջում գրել է նա։
Հիշեցնենք, որ Մասկը Twitter-ը գնել է 2022-ի հոկտեմբերի վերջին և մինչ այժմ եղել է ընկերության գործադիր տնօրենը։ Դեկտեմբերին նա հարցում էր անցկացրել Twitter-ի գրանցված օգտատերերի շրջանում, թե արդյոք ինքը պետք է թողնի սոցցանցի ղեկավարի պաշտոնը: Նա խոստացել էր հավատարիմ մնալ հարցման արդյունքներին։
Twitter-ի ղեկավարի պաշտոնից Մասկի հեռանալու օգտին քվեարկել էր հարցվածների 57,5%-ը, դեմ՝ 42,5%-ը։ Ընդհանուր առմամբ հարցմանը մասնակցել էր մոտ 17 մլն մարդ։ Հետո ԶԼՄ-ներում սկսեցին տարբեր ենթադրություններ հայտնվել, թե ով է փոխարինելու Մասկին։ Ինքը՝ Մասկը, հայտարարել էր, որ կհեռանա Twitter-ի գործադիր տնօրենի պաշտոնից, երբ այդ պաշտոնի համար գտնի «բավական հիմար ինչ-որ մեկին»։
Ավելի ուշ Մասկը հումորային գրառում էր արել՝ սոցցանցում հրապարակելով իր շան՝ Ֆլոկիի լուսանկարը, և գրելով, որ նա է նշանակվել սոցցանցի նոր տնօրեն։
Հիմա, կարծես, նա իր համար իսկական փոխարինող է գտել: Twitter-ի նոր ղեկավարի անունը չի նշվում, սակայն, ըստ The Wall Street Journal-ի, դա կլինի NBCUniversal-ի գովազդային բաժնի ղեկավար Լինդա Յակարինոն։
Ըստ The Verge-ի՝ Լինդա Յակարինոն գործընկերների հետ զրույցներում բազմիցս է հետաքրքրություն հայտնել Twitter-ի հետ փոխգործակցելու համար, հատկապես, երբ, գալիք Օլիմպիական խաղերի լուսաբանման շրջանակում NBC-ի և Twitter-ի միջև համագործակցության մասին հայտարարություն արվեց։ Վերջերս Յակարինոն Իլոն Մասկին հրավիրել էր մասնակցելու Մայամիում անցկացված արդյունաբերական կոնֆերանսին, որն ինքն էր վարում և այդ ժամանակ էլ հարցազրույց էր վերցրել նրանից։ Բացի դրանից, և՛ Իակկարինոն, և՛ Մասկը ընդհանուր քաղաքական հայացքներ ունեն, ինչը կարող է հեշտացնել նրանց համար սոցցանցի կառավարումը:

Elon Musk is making good on the promise he made to his followers a few months ago and is stepping down as CEO of Twitter as he has found another CEO. Musk will remain the executive chairman of the board of directors and chief technical officer.
“Excited to announce that I’ve hired a new CEO for X/Twitter. She will be starting in ~6 weeks! My role will transition to being exec chair & CTO, overseeing product, software & sysops,” he wrote on Twitter.
Musk bought Twitter at the end of October 2022 and has been the executive director of the company until now. In December, he polled among registered Twitter users on whether he should step down as head of the social network. He promised to stick to the results of the survey.
During the poll 57.5% of respondents voted in favor of Musk's departure from the position of head of Twitter, 42.5% against. In total, about 17 million people took part in the survey. Then various speculations about who will replace Musk began to appear in the mass media. Musk himself has announced that he will step down as CEO of Twitter when he finds "someone stupid enough" for the position.
Later, Musk posted a humorous post on the social network, posting a photo of his dog, Floki, and writing that it was appointed the new director of the social network.
Now, it seems, he has found a real replacement for himself. The name of the new head of Twitter has not been mentioned, but according to The Wall Street Journal, it will be the head of the advertising department of NBCUniversal, Linda Iaccarino.
According to The Verge, Linda Iaccarino, in conversations with colleagues, has repeatedly expressed interest in interacting with Twitter, especially after the announcement of the cooperation between NBC and this social network in the framework of coverage of the upcoming Olympics. Recently, Iaccarino invited Elon Musk to participate in an industry conference held in Miami, which she hosted, and then interviewed him. In addition, both Iaccarino and Musk share common political views, which may make it easier for them to manage the social network.