Jame Webb-ը ջրային գոլորշի է հայտնաբերել քարքարոտ էկզոմոլորակի վրա. ի՞նչ է դա նշանակում
Jame Webb տիեզերական աստղադիտակը ջրային գոլորշու նշաններ է հայտնաբերել Երկրից 26 լուսատարի հեռու գտնվող GJ 486 b կոչվող մոլորակի մթնոլորտում։ Եթե ​​այս տեղեկությունը հաստատվի, ապա սա կլինի առաջին դեպքը, որ ջրային գոլորշի է հայտնաբերվում քարքարոտ էկզոմոլորակի մթնոլորտում։
Սակայն առայժմ գիտնականները վստահ չեն այս հայտնագործության հավաստիության հարցում։
Ջրային գոլորշին համարվում է կյանքի գոյության կարևորագույն պայմաններից մեկը, կամ մոլորակների վրա պոտենցիալ կյանքի համար առնվազն հարմար պայման։ Նախկինում տիեզերական աստղադիտակն արդեն հայտնաբերել էր նման գոլորշու նշաններ էկզոմոլորակների վրա, բայց դրանք Յուպիտերի նման գազային հսկաներ էին, որոնք չունեն ամուր մակերես: Եթե ​​հիմա գիտնականները կարողանան հաստատել, որ քարքարոտ GJ 486 b-ի վրա ևս նման գոլորշի կա, դա իսկապես հետաքրքիր հայտնագործություն կլինի:
GJ 486 b-ը մոտ 30%-ով մեծ է Երկրից, իսկ զանգվածը երեք անգամ է մեծ։ Այս մոլորակի վրա  ձգողականությունը շատ ուժեղ է, բացի դրանից, մոլորակը գտնվում է իր աստղին շատ մոտ և գտնվում է սինխրոն պտտման վիճակում․ մոլորակի մի մասում միշտ ցերեկ է, իսկ մյուսում՝ ​գիշեր։ Մոլորակի մակերեսի ջերմաստիճանը մոտ 430 °C է։ Այնպես որ, ամենայն հավանականությամբ, այն այդքան էլ հարմար չէ կյանքի համար։
NASA
Այդուամենայնիվ, այս մոլորակի վրա ջրի գոլորշու հայտնաբերումը մեծ նշանակություն ունի. ինչպես արդեն նշվեց, սա կլինի ջրի գոլորշու առաջին հայտնաբերումը քարքարոտ մոլորակի վրա, և դա նաև ցույց կտա, որ նման մոլորակը նույնիսկ իրեն մոտ գտնվող աստղի ճառագայթման մշտական ​​ազդեցության տակ լինելու պայմաններում ևս կարող է պահպանել իր մթնոլորտը։
Բայց խնդիրն այն է, որ ջրի գոլորշու նշանները հայտնաբերվել են, երբ մոլորակն անցնելիս է եղել աստղի դիմացով, այսինքն՝ կա հավանականություն, որ գոլորշին առաջացել է, ոչ թե բուն մոլորակի վրա, այլ աստղի մակերեսի բծերից։ Մյուս կողմից, ըստ աստղագետների, աստղի վրա նման բծերի առկայության ապացույցներ դեռ չեն գտնվել։

The James Webb Space Telescope has detected signs of water vapor in the atmosphere of a planet called GJ 486 b, 26 light-years away from Earth. If this information is confirmed, this will be the first time that water vapor has been detected in the atmosphere of a rocky exoplanet.
However, for now, scientists are not sure about the reliability of this discovery.
Water vapor is considered one of the most important conditions for the existence of life, or at least a suitable condition for potential life on planets. In the past, space telescopes have already detected such vapor signatures on exoplanets, but they were gas giants like Jupiter that lack a solid surface. If scientists can now confirm that rocky GJ 486 b also has such vapor, it will be an exciting discovery indeed.
GJ 486 b is about 30% larger than Earth, and its mass is three times larger. The gravity on this planet is very strong, in addition, the planet is very close to its star and is in a state of synchronous rotation; it is always day in one part of the planet and night in another. The surface temperature of the planet is about 430 °C. So, most likely, it is not so suitable for life.
Nevertheless, the discovery of water vapor on this planet is of great importance։ as already mentioned, this will be the first detection of water vapor on a rocky planet, and it will also show that such a planet can maintain its atmosphere even under the constant influence of radiation from it’s nearby star.
But the problem is that the signs of water vapor were found when the planet was passing in front of the star, meaning that there is a possibility that the vapor originated not on the planet itself, but from spots on the surface of the star. On the other hand, according to astronomers, no evidence of the presence of such spots on the star has been found yet.