Գիտնականները հետաքրքիր ռադիոազդանշաններ են ստացել էկզոմոլորակից, որը նման է Երկրին. ի՞նչ կարող են դրանք լինել
18 ապրիլի, 2023  22:03
Մագնիսական դաշտը շատ կարևոր դեր է խաղում Երկրի և նրա վրա ապրող էակների համար. այն պաշտպանում է մեզ արեգակնային ճառագայթումից, ազդում կլիմայի և եղանակի վրա, բացի դրանից, դրա շնորհիվ աշխատող կողմնացույցի սլաքներն ուղղված են դեպի հյուսիս։ Գեղեցիկ բևեռափայլերի համար ևս «պատասխանատու» է մոլորակի մագնիսական դաշտը նաև։
Արեգակնային համակարգի մյուս մոլորակները նույնպես ունեն մագնիսական դաշտեր։ Գիտնականները, սակայն, չեն բացառում, որ նման դաշտեր կարող են ունենալ որոշ շատ ավելի հեռավոր մոլորակներ։ Նյու Մեքսիկոյում գտնվող Very Large Array (VLA) ռադիոաստղադիտակների միջոցով վերջերս արված դիտարկումները պարզել են, որ մագնիսական դաշտի առկայության մասին ապացույցներ կան YZ Ceti b քարքարոտ վրա, որը պտտվում է իր աստղի շուրջ Երկրից մոտ 12 լուսատարի հեռավորության։ Nature Astronomy ամսագրում հրապարակված հետազոտության համաձայն՝ սա մագնիսական դաշտի առաջին հնարավոր հայտնաբերման դեպքն է արեգակնային համակարգից դուրս գտնվող մոլորակի վրա:
«Այս ուսումնասիրությունը ոչ միայն ցույց է տալիս, որ կոնկրետ այս քարքարոտ էկզոմոլորակը, հավանաբար, ունի մագնիսական դաշտ, այլև գիտնականներին ընձեռում է խոստումնալից մեթոդ, որով կարող են գտնել մագնիսական դաշտեր ունեցող ավելի շատ մոլորակներ»,- ասել է հետազոտության հեղինակ, ԱՄՆ Ազգային ռադիոաստղագիտական ​​աստղադիտարանի (NRAO) տնօրեն Ջո Պեսկեն:
Առանց մագնիսական դաշտի մոլորակը, ըստ գիտնականների, չի կարող բնակելի լինել. եթե այդ դաշտը չլինի, ապա Արեգակի էներգիայի մասնիկները կարող են ոչնչացնել մոլորակի մթնոլորտը և զրկել այն գազային թաղանթից, որն անհրաժեշտ է կյանքի պահպանման համար: Պեսկեի խոսքով՝ այլ համակարգերում պոտենցիալ բնակելի կամ բնակելի մոլորակներ գտնելը մասամբ կախված է որոշելու հնարավորությունից, թե արդյոք Երկրի նման քարքարոտ էկզոմոլորակներն իրականում մագնիսական դաշտեր ունեն։
YZ Ceti b-ը բնակելի մոլորակ չէ. այն շատ մոտ է իր աստղին, որպեսզի մոլորակի ջերմաստիճանը նպաստավոր լինի կյանքի համար։ Ավելին, ուղեծրով դրա պտտման արագությունն այնքան մեծ է, որ այս մոլորակի մեկ տարին հավասար է Երկրի վրա երկու օրվա: Սակայն գիտնականներին հաջողվել է այս մոլորակից հայտնաբերել ռադիոալիքներ, որոնք, ամենայն հավանականությամբ, առաջացել են այս մոլորակի մագնիսական դաշտից։
Գիտնականներն ասում են, որ մոլորակի մագնիսական դաշտը ետ է մղում էլեկտրական լիցքավորված պլազման դեպի իր աստղը, որն այնուհետև փոխազդում է աստղի սեփական մագնիսական դաշտի հետ՝ արձակելով էներգիայի պայծառ պոռթկումներ: Ըստ էության, թիմի դիտած ռադիոալիքները աստղի վրա բևեռափայլ է եղել, որը հավանաբար ստեղծվել է մոլորակի հետ փոխազդեցության արդյունքում:
«Եթե այս մոլորակն ունի իր սեփական մթնոլորտը, այն պետք է ունենա նաև բևեռափայլ»,- ասել է Կոլորադոյի Բոլդերի համալսարանի աստղագետ և նոր հետազոտության համահեղինակ Սեբաստիան Պինեդան:
Այնուամենայնիվ, գիտնականների թիմը 100%-ով վստահ չէ, որ նրանց դիտարկած աստղային փայլն ամբողջովին պայմանավորված է YZ Ceti b-ում տեղի ունեցող երևույթներով: Լրացուցիչ դիտարկումներ են անհրաժեշտ՝ հաստատելու համար, որ գիտնականների նկատած այս երևույթները կապված են քարքարոտ մոլորակի մագնիսական դաշտի հետ, և ոչ միայն բուն աստղի առանձնահատկությունների հետ։
Այնուամենայնիվ, թիմը շարունակում է հուսալ, որ այս հայտնագործությունները կարող են ապագայում բեկումնային լինել բնակելի այլ մոլորակներ որոնման հարցում։

Магнитное поле играет очень важную роль для Земли и для живых существ на ней: оно защищает нас от солнечной радиации, влияет на климат и погоду, кроме того, благодаря ему стрелки исправного компаса указывают на север. За красивые полярные сияния, кстати, также «ответственно» магнитное поле планеты.
Магнитные поля есть и у других планет Солнечной системы. Ученые, однако, не исключают, что такие поля может быть и у некоторых гораздо более далеких планет. Так, недавние наблюдения с помощью радиотелескопов Very Large Array (VLA) в Нью-Мексико выявили свидетельства существования магнитного поля на скалистой экзопланете YZ Ceti b, которая вращается вокруг звезды на расстоянии около 12 световых лет от Земли. Согласно исследованию, опубликованному в журнале Nature Astronomy, это первое возможное обнаружение магнитного поля на планете за пределами Солнечной системы.
«Это исследование не только показывает, что эта конкретная каменистая экзопланета, вероятно, имеет магнитное поле, но и предоставляет ученым многообещающий метод, с помощью которого можно найти больше планет с магнитными полями», — сказал автор исследования Джо Песке, директор Национальной радиоастрономической обсерватории (NRAO).
Планета без магнитного поля, по словам ученых, не может быть обитаема: если не будет этого поля, энергетические частички с Солнца могут разрушить атмосферу планеты и лишит ее газовой оболочки, необходимой для поддержания жизни. По словам Песке, поиск потенциально обитаемых или пригодных для жизни планет в других системах частично зависит от возможности определить, действительно ли у скалистых экзопланет, похожих на Землю, есть магнитные поля.
YZ Ceti b не является обитаемой планетой: она находится слишком близко к своей звезде, чтобы температура на планете была комфортной для жизни, более того, скорость вращения по орбите такая высокая, что один год этой планеты равен двум дням на Земле. Однако ученым удалось обнаружить с этой планеты радиоволны, которые, скорее всего, исходили именно от магитного поля этой планеты.
По словам ученых, магнитное поле этой планеты отталкивает электрически заряженную плазму обратно к своей звезде, которая затем взаимодействует с собственным магнитным полем звезды, испуская яркие вспышки энергии.
По сути, радиоволны, которые наблюдала команда, были полярным сиянием на звезде, вероятно, созданным взаимодействием с планетой.
«Если у этой планеты есть собственная атмосфера, на ней также должно быть полярное сияние», — сказал Себастьян Пинеда, астроном Колорадского университета в Боулдере и соавтор нового исследования.
Однако команда ученых не уверена на 100%, что звездное сияние, наблюдаемое ими, полностью вызвано явлениями, происходящими на YZ Ceti b. Необходимы дальнейшие наблюдения, чтобы подтвердить, что это наблюдаемые учеными явления связаны с магнитным полем каменистой планеты, а не только с особенностями самой звезды.
Тем не менее, команда ученых по-прежнему надеется, что эти открытия могут в будущем привести к прорывам в поиске пригодных для жизни чужих планет.