Չինաստանը Արեգակն ու տիեզերական եղանակն ուսումնասիրելու նպատակով նոր արբանյակ է արձակել ուղեծիր
Չինաստանը հաջողությամբ ուղեծիր է արձակել նոր արբանյակ, որը կուսումնասիրի Արեգակն ու տիեզերական եղանակը։ Նոր արբանյակն ստացել է «Կուաֆու-1» մականունը՝ ի պատիվ հին չինական դիցաբանությունից հայտնի հսկայի: Նա հետապնդում էր արևին և հույս ուներ բռնել այն, իսկ արբանյակը կուսումնասիրի մեր աստղը՝ նրա մագնիսական դաշտը, բռնկումները, պլազմայի պայթյունները, ինչպես նաև տիեզերական եղանակի առանձնահատկությունները:
888 կգ կշռող արբանյակի պաշտոնական անվանումն է ASO-S (Advanced Space-Based Solar Observatory): Ներքին Մոնղոլիայի Ջիուուան տիեզերակայանից այն արձակվել է Long March 2D հրթիռով հոկտեմբերի 9-ին՝ Պեկինի ժամանակով ժամը 07:43-ին: Չինաստանի պետական ​​լրատվամիջոցների տվյալներով՝ արբանյակը հաջողությամբ արձակվել է իր թիրախային ուղեծիր՝ արեգակնային համաժամանակյա հետագծի վրա՝ Երկրից մոտ 720 կիլոմետր բարձրության վրա:
Երեք գործիքների օգնությամբ սարքը առնվազն չորս տարի կուսումնասիրի Արեգակի մագնիսական դաշտը, արեգակնային բռնկումները և կորոնային զանգվածի արտանետումները՝ պլազմայի պայթյունները, որոնք Արեգակից պոկվելուց հետո թռնում են մեծ արագությամբ։
Ե՛վ արևային բռնկումները, և՛ կորոնային զանգվածի արտանետումները կարող են ազդել Երկրի վրա. կորոնային զանգվածի հզոր արտանետումները, օրինակ, կարող են առաջացնել գեոմագնիսական փոթորիկներ, որոնք կարող են խաթարել էլեկտրացանցերի, ռադիոհաղորդակցության և GPS նավիգացիայի աշխատանքը:
coronal mass ejections
Ակնկալվում է, որ ASO-S-ն օրական կգեներացնի մոտ 500 գիգաբայթ տվյալներ. սովորական  պայմաններում այն ​​նկարներ կանի մի քանի վայրկյանը կամ րոպեն մեկ անգամ, իսկ արևային բռնկումների ժամանակ՝ առնվազն մեկ կադր վայրկյանում: Արբանյակից տվյալներ կստանան Սանյա, Կաշգար և Պեկին քաղաքների վերգետնյա կայանները, որոնք դրանք կուղարկեն Զիջինշանի աստղադիտարանի վերլուծության կենտրոն:
Տարվա ժամանակի 96%-ն արբանյակը կաշխատի․ արեգակնային համաժամանակյա ուղեծրում գտնվելու շնորհիվ այն, ի տարբերություն ցամաքային աստղադիտակների, կկարողանա Արեգակն ուսումնասիրել ոչ միայն ցերեկը, այլև գիշերը։ Մայիսից օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում արբանյակը կկարողանա հանգստանալ օրական 18 րոպե․ դրանք կլինեն այն պահերը, երբ Երկրի ստվերը թույլ չի տա արբանյակին տեսնել Արեգակը:
Գիտնականներն ակնկալում են, որ ստացված տվյալները հնարավորություն կտան պատկերացում կազմել այն մասին, թե ինչպես է էներգիան տեղափոխվում արեգակնային մթնոլորտի տարբեր շերտերով, ինչպես նաև այն, թե ինչպես է արևային մագնիսական դաշտը ազդում բռնկումների և կորոնային զանգվածի արտանետումների էվոլյուցիայի վրա: Այս ամենը ապագայում կարող է օգնել՝ հեշտացնելու տիեզերական եղանակի կանխատեսումը, որն անհրաժեշտ է տիեզերքում արժեքավոր թռչող սարքերն ավելի արդյունավետ պաշտպանելու համար:

Новый спутник, который Китай успешно вывел на орбиту, получил прозвище Куафу-1 – в честь великана из древнекитайской мифологии. Великан преследовал солнце и надеялся захватить его, спутник же будет изучать нашу звезду – ее магнитное поле, вспышки, всплески плазмы, а также особенности космической погоды.
Официальное название спутника с весом 888 кг – ASO-S (Advanced Space-based Solar Observatory). Он стартовал на ракете Long March 2D в 7:43 утра 9 октября по пекинскому времени с космодрома Цзюцюань во Внутренней Монголии. Как сообщают государственные СМИ Китая, спутник был успешно выведен на целевую орбиту – на солнечно-синхронную траекторию на высоте около 720 километров над Землей.
С помощью трех приборов аппарат будет в течение минимум 4 лет изучать магнитное поле Солнца, солнечные вспышки и корональные выбросы массы – всплески плазмы, разлетающиеся от Солнца с огромной скоростью.
И солнечные вспышки, и корональные выбросы массы (КВМ) могут влиять на Землю: мощные КВМ, например, могут вызвать геомагнитные бури, способные нарушить работу электросетей, радиосвязи и GPS-навигации.
coronal mass ejections
Ожидается, что ежедневно ASO-S будет генерировать около 500 гигабайт данных: в обычное время он будет делать снимки каждые несколько секунд или минут, а во время солнечных вспышек – минимум по кадру в секунду. Наземные станции в городах Санья, Кашгар и Пекин будут получать данные со спутника и перенаправлять их в центр анализа в Цзыцзиньшаньской обсерватории.
Работать спутник будет 96% времени в году: благодаря расположению на солнечно-синхронной орбите, он, в отличие от земных телескопов, сможет наблюдать за Солнцем не только днем, но и ночью. По 18 минут в сутки спутник сможет отдыхать с мая по август – в те моменты, когда тень от Земли будет мешать ему видеть Солнце.
Ученые ожидают, что благодаря полученным данным можно будет многое узнать о том, как энергия переносится через различные слои солнечной атмосферы, а также как солнечное магнитное поле влияет на эволюцию вспышек и КВМ. Все это в будущем может помочь облегчить прогнозирование космической погоды, что необходимо для более эффективной защиты ценных летательных аппаратов в космосе.