Չինաստանը Արեգակն ու տիեզերական եղանակն ուսումնասիրելու նպատակով նոր արբանյակ է արձակել ուղեծիր
Չինաստանը հաջողությամբ ուղեծիր է արձակել նոր արբանյակ, որը կուսումնասիրի Արեգակն ու տիեզերական եղանակը։ Նոր արբանյակն ստացել է «Կուաֆու-1» մականունը՝ ի պատիվ հին չինական դիցաբանությունից հայտնի հսկայի: Նա հետապնդում էր արևին և հույս ուներ բռնել այն, իսկ արբանյակը կուսումնասիրի մեր աստղը՝ նրա մագնիսական դաշտը, բռնկումները, պլազմայի պայթյունները, ինչպես նաև տիեզերական եղանակի առանձնահատկությունները:
888 կգ կշռող արբանյակի պաշտոնական անվանումն է ASO-S (Advanced Space-Based Solar Observatory): Ներքին Մոնղոլիայի Ջիուուան տիեզերակայանից այն արձակվել է Long March 2D հրթիռով հոկտեմբերի 9-ին՝ Պեկինի ժամանակով ժամը 07:43-ին: Չինաստանի պետական ​​լրատվամիջոցների տվյալներով՝ արբանյակը հաջողությամբ արձակվել է իր թիրախային ուղեծիր՝ արեգակնային համաժամանակյա հետագծի վրա՝ Երկրից մոտ 720 կիլոմետր բարձրության վրա:
Երեք գործիքների օգնությամբ սարքը առնվազն չորս տարի կուսումնասիրի Արեգակի մագնիսական դաշտը, արեգակնային բռնկումները և կորոնային զանգվածի արտանետումները՝ պլազմայի պայթյունները, որոնք Արեգակից պոկվելուց հետո թռնում են մեծ արագությամբ։
Ե՛վ արևային բռնկումները, և՛ կորոնային զանգվածի արտանետումները կարող են ազդել Երկրի վրա. կորոնային զանգվածի հզոր արտանետումները, օրինակ, կարող են առաջացնել գեոմագնիսական փոթորիկներ, որոնք կարող են խաթարել էլեկտրացանցերի, ռադիոհաղորդակցության և GPS նավիգացիայի աշխատանքը:
coronal mass ejections
Ակնկալվում է, որ ASO-S-ն օրական կգեներացնի մոտ 500 գիգաբայթ տվյալներ. սովորական  պայմաններում այն ​​նկարներ կանի մի քանի վայրկյանը կամ րոպեն մեկ անգամ, իսկ արևային բռնկումների ժամանակ՝ առնվազն մեկ կադր վայրկյանում: Արբանյակից տվյալներ կստանան Սանյա, Կաշգար և Պեկին քաղաքների վերգետնյա կայանները, որոնք դրանք կուղարկեն Զիջինշանի աստղադիտարանի վերլուծության կենտրոն:
Տարվա ժամանակի 96%-ն արբանյակը կաշխատի․ արեգակնային համաժամանակյա ուղեծրում գտնվելու շնորհիվ այն, ի տարբերություն ցամաքային աստղադիտակների, կկարողանա Արեգակն ուսումնասիրել ոչ միայն ցերեկը, այլև գիշերը։ Մայիսից օգոստոս ընկած ժամանակահատվածում արբանյակը կկարողանա հանգստանալ օրական 18 րոպե․ դրանք կլինեն այն պահերը, երբ Երկրի ստվերը թույլ չի տա արբանյակին տեսնել Արեգակը:
Գիտնականներն ակնկալում են, որ ստացված տվյալները հնարավորություն կտան պատկերացում կազմել այն մասին, թե ինչպես է էներգիան տեղափոխվում արեգակնային մթնոլորտի տարբեր շերտերով, ինչպես նաև այն, թե ինչպես է արևային մագնիսական դաշտը ազդում բռնկումների և կորոնային զանգվածի արտանետումների էվոլյուցիայի վրա: Այս ամենը ապագայում կարող է օգնել՝ հեշտացնելու տիեզերական եղանակի կանխատեսումը, որն անհրաժեշտ է տիեզերքում արժեքավոր թռչող սարքերն ավելի արդյունավետ պաշտպանելու համար:

China launches new satellite to study Sun and space weather
The new satellite, which China successfully put into orbit, was nicknamed Kuafu-1, after a giant from ancient Chinese mythology. The giant pursued the sun and hoped to capture it, while the satellite will study our star – its magnetic field, flares, plasma bursts, as well as space weather.
The official name of the 888-kg satellite is ASO-S (Advanced Space-based Solar Observatory). It was launched on a Long March 2D rocket at 7:43 a.m. Beijing time on October 9 from the Jiuquan Space Center in Inner Mongolia. According to China's state media, the satellite was successfully launched into its target orbit – a sun-synchronous trajectory at an altitude of about 720 kilometers above the Earth.
Using three instruments, the apparatus will study the Sun's magnetic field, solar flares and coronal mass ejections – bursts of plasma flying away from the Sun with enormous speed – for at least four years.
Both solar flares and coronal mass ejections (CMEs) can affect the Earth: powerful CMEs, for example, can cause geomagnetic storms that can disrupt power grids, radio communications and GPS navigation.
ASO-S is expected to generate about 500 gigabytes of data daily: during normal times it will take pictures every few seconds or minute, and during solar flares – at least a frame per second. Ground stations in Sanya, Kashgar and Beijing will receive data from the satellite and redirect it to the analysis center at Zijinshan Observatory.
The satellite will be operational 96 percent of the time of the year: thanks to its location on a sun-synchronous orbit, it will be able to observe the Sun not only during the day but also at night, unlike Earth-based telescopes. At 18 minutes a day the satellite will be able to rest from May to August – in  those moments when the shadow of the Earth will prevent it from seeing the Sun.
Scientists expect the data to tell a great deal about how energy is transported through different layers of the solar atmosphere, and how the solar magnetic field affects the evolution of flares and CMEs. All of this could in the future help facilitate space weather forecasting, which is necessary to better protect valuable aircraft in space.