Զարմանալի երեւույթ. գիտնականները տեսել են, թե ինչպես է փոքր եւ մեռած աստղը կլանում մեծին
Ի տարբերություն մեր Արեգակի, Ծիր Կաթինի շատ աստղեր «միայնակ» չեն, դրանք երկբաղադրիչ համակարգերի մաս են կազմում, որոնցում երկու աստղեր պտտվում են միմյանց շուրջը: Դրանց մի մասը հատկապես արագ է պտտվում․ այսպես՝ գիտնականները հայտնաբերել են երկու սպիտակ գաճաճների, որոնց, միմյանց շուրջը լրիվ պտույտ կատարելու համար, ընդամենը 5 րոպե 21 վայրկյան է պահանջվում:
Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտի եւ այլ կազմակերպությունների գիտնականները վերջերս հայտնաբերել են եւս մեկ հետաքրքիր երկբաղադրիչ համակարգ, որտեղ մի աստղը կլանում է մյուսին: Հետազոտողները օգտագործել են Կալիֆոռնիայի Պալոմարյան աստղադիտարանի եւ Հավայան ու Կանարյան կղզիների աստղադիտակների տվյալները:
Այս աստղերը մեզանից մոտ 3000 լուսային տարի հեռավորության վրա են եւ պատկանում են «կատակլիզմիկ փոփոխականների» դասին։ Սա այն դեպքն է, երբ մեր Արեգակի նման աստղը պտտվում է սպիտակ գաճաճի շուրջը: Ինչո՞ւ են նրանք այդպես կոչվում: Փոփոխականներ կոչվում են այն աստղերը, որոնց փայլը ժամանակի ընթացքում նկատելիորեն փոփոխվում է։ Եվ նրանք կարող են ցույց տալ կատակլիզմիկ (օրինակ՝ բռնկումային) ակտիվություն։
Գիտնականների կողմից դիտարկված երկու աստղերի համակարգը, որը կոչվում է ZTF J1813+4251, մոտ 8 միլիարդ տարեկան է։ Մեկի շուրջը մյուսի պտույտը տեւում է 51 րոպե. սա համարվում է մարդկությանը հայտնի ամենակարճ ուղեծրային ժամանակը կատակլիզմիկ փոփոխական համակարգի համար:
Միլիոնավոր տարիների ընթացքում աստղերի միջեւ հեռավորությունը կրճատվել է, եւ այժմ այն ավելի փոքր է, քան Լուսնի եւ Երկրի միջեւ եղած հեռավորությունը: Nature ամսագրում այս շաբաթ հրապարակված հոդվածում հետազոտողներն ասել են, որ սպիտակ գաճաճը կլանում է Արեւին նմանվող ուղեկցին։
«Երբ աստղերը մեռնում են ծերությունից, նրանք դառնում են սպիտակ գաճաճներ: Եվ հիմա այն, ինչ մնացել է նախկին աստղից, սկսել է ուտել ուղեկցին,- Reuters-ի հետ զրույցում ասել է Մասաչուսեթսի տեխնոլոգիական ինստիտուտից աստղաֆիզիկոս եւ հոդվածի գլխավոր հեղինակ Քեւին Բերջը,- Նախքան երկրորդ աստղը կկարողանա ավարտել իր աստղային կյանքի ցիկլը եւ դառնալ սպիտակ գաճաճ, ինչպես սովորաբար անում են աստղերը՝ վերածվելով աստղի մի տեսակի, որը կարմիր հսկա է կոչվում, առաջին աստղի սպիտակ գաճաճի մնացորդն ընդհատում է ուղեկցի կյանքի ցիկլի ավարտը եւ սկսում դանդաղ կլանել նրան»:
Հետազոտողների խոսքով՝ համակարգի ավելի մեծ աստղի ջերմաստիճանը մոտավորապես նույնն է, ինչ մեր Արեգակինը, բայց նրա տրամագիծը շատ ավելի փոքր է՝ հիմա նա Յուպիտերի չափ է: Սպիտակ գաճաճն էլ ավելի փոքր է՝ նրա տրամագիծը մոտ 1,5 անգամ է մեծ Երկրի տրամագծից: Բայց միեւնույն ժամանակ նա ունի խիտ միջուկ, որի զանգվածը Արեգակի զանգվածի մոտ 56 տոկոսն է կազմում։
Սպիտակ գաճաճը իր զուգընկերոջ արտաքին շերտերից կլանել է ջրածինը, ինչի հետեւանքով վերջինիս վրա շատ հելիում է մնացել, որը սպիտակ գաճաճի գրավիտացիոն ձգողականության պատճառով դարձել է կաթիլանման։ Եվ սա, գիտնականների խոսքով, այս երկբաղադրիչ համակարգի պայծառության մակարդակների փոփոխության պատճառներից մեկն է։

October 7, 2022  14:52
Unlike our Sun, many stars in the Milky Way are not "solitary": they are part of binary systems in which two stars orbit each other. Some orbit particularly fast: for example, scientists have discovered two white dwarfs that take only five minutes and 21 seconds to make a complete round around each other.
Recently, scientists from the Massachusetts Institute of Technology and other organizations have discovered another interesting binary system in which one star absorbs another. The researchers used data from the Palomar Observatory in California and telescopes in Hawaii and the Canary Islands.
These stars are about 3,000 light-years away and belong to the class of “cataclysmic variables”. This is when a star, similar to our Sun, orbits a white dwarf. So why are they called that way? Variables are stars with changes in apparent brilliance over time. In addition, they can exhibit cataclysmic (e.g., flare) activity.
The system of two stars observed by scientists is about 8 billion years old. They orbit each other every 51 minutes, which is considered the shortest known orbital period for a cataclysmic variable system.
Over millions of years, the distance between the stars has shrunk and is now less than the distance between the Moon and the Earth. In a paper published in the journal Nature this week, researchers revealed that a white dwarf absorbs a Sun-like partner.
“When stars die of old age, they become white dwarfs. But then this remnant began to eat its companion,” MIT astrophysicist and lead author Kevin Burdge told Reuters. “Before the second star could end its stellar life cycle and become a white dwarf, as stars usually do – by evolving into a type of star called red giant – the white dwarf remnant of the first star interrupted the end of the companion's life cycle and began slowly consuming it.”
According to the researchers, the temperature on the larger star in the system is about the same as our Sun, but its diameter is much smaller – it is now the size of Jupiter. The white dwarf is much smaller – its diameter is about 1.5 times the diameter of Earth. However, it has a dense core with a mass of about 56% of the mass of our Sun.
The white dwarf absorbed hydrogen from the outer layers of its partner, leaving a lot of helium on the latter. The shape of the latter became drop-shaped due to the gravitational attraction of the white dwarf. And this, according to scientists, is one of the reasons for the change in the brightness levels of this binary system.