WhatsApp-ում արհեստական բանականության գործառույթ կներդրվի․ ի՞նչ է այն անելու
Meta ընկերությունն սկսել է փորձարկել WhatsApp մեսենջերում արհեստական բանականությամբ (ԱԲ) գործող պատկերների գեներացման գործառույթը, որը դեռ հասանելի է միայն ԱՄՆ օգտատերերին։
Նոր գործառույթն աշխատում է իրական ժամանակում. երբ օգտատերն սկսում է նկար գեներացնելու հարցման մեջ մանրամասներ ավելացնել, նա անմիջապես տեսնում է, թե ինչպես է պատկերը փոխվում նշված մանրամասներին համապատասխան։
Meta-ի ներկայացրած օրինակում օգտատերը գրում է հարցում. «Պատկերացրու ֆուտբոլային խաղ Մարսի վրա» (Imagine a soccer game on mars): Գրված յուրաքանչյուր բառի հետ ԱԲ-ն նոր մանրամասներ է ավելացնում ստեղծված պատկերին․ սկզբում ցույց է տալիս սովորական ֆուտբոլիստների սովորական դաշտում, այնուհետև փոխում է լանդշաֆտը, որն արդեն հիշեցնում է Մարսը։
via GIPHY
WhatsApp-ի ԱԲ պատկերների գեներատորի բետա տարբերակին հասանելիություն ունեցող օգտատերերը կարող են իրենք էլ փորձել նոր հնարավորությունը։ Հարցումը պետք է կատարվի անգլերենով և պետք է սկսվի «Imagine» բառով։
Meta-ն նաև հայտարարել է, որ իր Llama 3 լեզվական մոդելը, որի վրա կառուցված է ԱԲ գեներատորը, ի վիճակի է արտադրել «ավելի հստակ, ավելի որակյալ» պատկերներ և ավելի լավ մատուցել տեքստը: Օգտատերերը կարող են նաև այս ԱԲ-ի միջոցով լուսանկարները վերածել անիմացիայի․ ԱԲ-ն ստատիկ պատկերից կարող է ստեղծել GIF պատկեր, որոնք օգտատերերը կարող են ուղարկել իրենց ընկերներին։
WhatsApp-ի բջջային հավելվածից բացի, ԱԲ-ով իրական ժամանակում պատկերների գեներացման գործառույթը հասանելի է դարձել նաև հավելվածի վեբ տարբերակի օգտատերերին, սակայն կրկին դեռ միայն ԱՄՆ-ից։

The company Meta has started testing the feature of generating images powered by artificial intelligence (AI) in the WhatsApp messenger, which is still only available to US users.
The new function works in real time: when the user starts adding details to the image generation request, he immediately sees how the image changes according to the specified details.
In the example presented by Meta, the user writes a query. "Imagine a football game on Mars." With each written word, AI adds new details to the created image: first shows ordinary football players on an ordinary field, then changes the landscape, which already resembles Mars.
via GIPHY
Users with access to the beta version of WhatsApp's AI Image Generator can try out the new feature for themselves. The request must be made in English and must begin with the word "Imagine".
Meta also stated that its Llama 3 language model, on which the AI generator is built, is able to produce "sharper, better quality" images and render text better. Users can also turn photos into animation using this app. AI can create a GIF image from a static image, which users can send to their friends.
In addition to the WhatsApp mobile app, the real-time image generation feature with AI has also been made available to users of the web version of the app, but again only from the US.