Հաքերները iPhone-ները ծանուցումներով հեղեղելու նոր մեթոդ են գտել, որը կիրառում են ֆիշինգային հարձակման համար․ ի՞նչ անել
28 մարտի, 2024  16:03
Apple սարքերի մի քանի օգտատերեր հայտնել են, որ դարձել են ֆիշինգի նոր տեսակի զոհ. հարձակվողները տասնյակ ծանուցումներ են ուղարկել նրանց սարքերին՝ առաջարկելով փոխել գաղտնաբառը և արդյունքում թույլ չեն տվել նրանց օգտագործել սարքը, քանի դեռ բոլոր հարցումներին չեն տվել դրական կամ բացասական պատասխան։ Այնուհետև խաբեբաները զանգահարել են զոհերին՝ ներկայանալով Apple-ի աջակցության ծառայության աշխատակից և պնդելով, որ նրանց օգտահաշիվը ենթարկվել է հարձակման և անհրաժեշտ է «ստուգել» մեկանգամյա կոդը:
Զոհերից մեկը ձեռնարկատեր, արհեստական ​​բանականությամբ զբաղվող ստարտափի հիմնադիր Պարթ Պատելն է։ Մարտի 23-ին նա X-ում գրել է, հարձակման մասին, որը սովորաբար կոչվում է push bombing կամ «MFA հոգնածություն» (MFA fatigue): Հարձակվողներն օգտագործում են բազմագործոն նույնականացման (MFA) համակարգի խոցելիությունը, որպեսզի օգտանունը կամ գաղտնաբառը փոխելու հարյուրավոր հարցումներ ուղարկեն օգտատիրոջը և բառացիորեն հոգնեցնեն նրան։
«Իմ բոլոր սարքերը միանգամից գժվեցին՝ ժամացույցը, նոութբուքը, հեռախոսը: Այս ծանուցումները, կարծես, համակարգային հարցումներ լինեին, որ հաստատեմ իմ Apple օգտահաշվի գաղտնաբառը փոխելը, բայց ես չէի կարողանում օգտագործել հեռախոսը, մինչև չփակեցի դրանք բոլորը, և դրանք հարյուրից ավելի էին»,- KrebsOnSecurity-ի հետ զրույցում ասել է Պատելը։
Մի շարք ծանուցումներ ուղարկելուց հետո հարձակվողները զանգահարում են տուժողին՝ հեռախոսի համարը փոխարինելով Apple-ի տեխնիկական աջակցության կողմից իրականում օգտագործվող հեռախոսահամարով։
«Երբ ես պատասխանեցի զանգին, չափազանց զգույշ էի և հարցրի, թե արդյոք նրանք կարող են ինձ ասել իմ տվյալները, և ստեղնաշարի վրա մի քանի արագ քայլերից հետո նրանք ինձ բացարձակապես ճշգրիտ մանրամասներ տվեցին»,- հիշում է Պատելը: Սակայն նրան չէին տրամադրել իր իսկական անունը։ Պատելի խոսքով, իրեն տրամադրել էին մի անուն, որը նա ժամանակին տեսել էր PeopleDataLabs կայքում վաճառվող տվյալների մեջ:
1.jpg (217 KB)
Հարձակվողների նպատակն է օգտատիրոջը մոլորեցնել և նրանից ստանալ սարքին ուղարկված Apple ID-ի վերականգնման մեկանգամյա կոդը: Երբ նրանք ստանում են այդ կոդը, արդեն կարող են փոխել օգտահաշվի գաղտնաբառը և արգելափակել օգտվողին, ինչպես նաև ջնջել բոլոր տվյալները նրա բոլոր սարքերից:
Պատելը միակ զոհը չէ. մեկ այլ օգտատեր, որը կրիպտոարժույթի հեջ-ֆոնդ ունի, նույն հարձակման մասին հայտնել է փետրվարի վերջին:
«Ես հրաժարվեցի փոխել գաղտնաբառը, բայց անմիջապես ստացա ևս 30 ծանուցում։ Կարծում էի, թե պատահաբար սեղմել էի ինչ-որ կոճակ և մերժեցի բոլոր հարցումները»,- ասել է նա: Նրա խոսքով՝ չարագործները մի քանի օր շարունակ հարձակվել են նրա վրա, սակայն ինչ-որ պահի իրեն զանգահարել են և ներկայացել որպես Apple-ի աջակցության ծառայության աշխատակից։ «Ես ասացի, որ ինքս կզանգեմ Apple-ին: Ես արեցի դա և ինձ ասացին, որ Apple-ը երբեք չի զանգում հաճախորդներին, եթե նրանք չեն պահանջում, որ իրենց զանգահարեն»:
Երրորդ օգտատիրոջը, երբ նա զանգահարել է Apple-ի աջակցության ծառայություն, խորհուրդ են տվել ակտիվացնել Apple ID-ի օգտահաշվի վերականգնման բանալին, ինչը պետք է դադարեցներ ծանուցումների հոսքը մի քանի օրը մեկ անգամ: Սակայն դա էլ նրան չի օգնել։ Հավանական է, որ հարձակման համար օգտագործվում է Apple-ի գաղտնաբառերի վերականգնման կայքը: Գաղտնաբառը փոխելու մասին համակարգային ծանուցում ուղարկելու համար պարզապես բավական է մուտքագրել Apple ID-ին կցված հեռախոսահամարը և հաստատել, որ ռոբոտ չեք։
«Ո՞ր նորմալ մշակված նույնականացման համակարգը վայրկյանում կուղարկի գաղտնաբառի փոփոխման տասնյակ հարցումներ, երբ օգտատերը չի պատասխանել նախորդներին»,- հարցադրում է արել Բրայան Քրեբսը KrebsOnSecurity-ից:

Several users of Apple devices have reported falling victim to a new type of phishing attack, where perpetrators inundate their devices with dozens of system password change requests, preventing them from using the device until all requests are either accepted or declined. Subsequently, the fraudsters would call the victims, posing as Apple support, and claim that their account was under attack, urging them to "verify" a one-time code.
One of the victims, Parth Patel, an entrepreneur and founder of an AI startup, shared his experience on Twitter. On March 23, he recounted an attack, commonly known as push-bombing or "MFA fatigue." Perpetrators exploit vulnerabilities in the multi-factor authentication (MFA) system by bombarding the device with requests to change the login or password.
"All my devices went haywire: my watch, laptop, phone. These notifications appeared as system requests to confirm the reset of my Apple account password, but I couldn't use my phone until I closed them all, and there were over a hundred," Patel said in an interview with KrebsOnSecurity.
After sending a series of notifications, the fraudsters call the victim, spoofing the phone number used by Apple's actual technical support.
"When I answered the call, I was extremely cautious and asked if they could provide my details, and after quickly pressing a few keys, they gave me absolutely accurate information," Patel recalled. Apart from his real name. According to Patel, they mentioned a name he once saw among the data for sale on the PeopleDataLabs website.
1.jpg (217 KB)
The aim of the fraudsters is to lure the user into providing the one-time Apple ID reset code sent to the device. Once obtained, they can reset the account password, lock the user out, and erase all data from all their devices.
Patel is not the only victim. Another user, who owns a cryptocurrency hedge fund, reported a similar attack in late February.
"I declined to change the password, but then another 30 notifications came at me. I thought I accidentally pressed a button and dismissed them all," he said. According to him, the perpetrators targeted him for several days, but at some point, he received a call from Apple support. "I said I would call Apple myself. I did so, and they told me that Apple never calls customers unless they request a call."
The third user was advised by Apple support to activate the Apple ID account recovery key during a call. This was supposed to stop the flow of notifications every few days. However, this did not help him either. It is quite likely that the attackers are using the Apple password recovery website for the attack. To send a system password change notification, all that is required is to enter the phone number linked to the Apple ID and solve a captcha.
"What normally designed authentication system sends dozens of password change requests per second when the user has not responded to previous ones?" wonders Brian Krebs of KrebsOnSecurity.